Kompanija PCBWay pruža usluge 3D štampe u svim tehnologijama izrade, kao i u svim obimima proizvodnje. 3D štampa je tehnologija koja izrađuje objekte na osnovu datoteka digitalnog modela, koristeći materijale koji se mogu lepiti kao što su metal u prahu ili plastika, i štampati ih sloj po sloj. Štampani sadržaj nastaje iz 3D modela ili drugih elektronskih podataka, a štampani 3D objekti mogu imati bilo koji oblik i geometrijske karakteristike.

Postoje tri osnovne tehnike izrade objekata 3D štampom i sve su u ponudi kompanije PCBWay. Izbor se vrši u skladu sa aplikativnim zahtevima naručioca.
FDM (Fused Deposition Modeling) – FDM tehnologija zagreje i topi filamentni materijal, a istovremeno, pod kontrolom računara, u prostoru mlaznica selektivno premazuje slojem materijala radni sto. Nakon što je formiranje jednog sloja završeno, sto mašine se spušta za visinu jednog sloja, zatim formira sledeći sloj. POstupak se ponavlja dok se ne formira kmopletan objekat.

SLS (Selective Laser Sintering) – Ova tehnologija koristi raspršivanje praha da se sloj praškastog materijala nanese na gornju površinu izlivenog dela i zagreje ga na temperaturu neposredno ispod tačke sinterovanja praha. Kontrolni sistem kontroliše da laserski zrak bude na sloju praha u skladu sa profilom poprečnog preseka sloja. Nakon završenog jednog sloja, radni sto se spušta za visinu sloja, a valjak nanosi na njega sloj praha i sinteruje deo novog sloja dok se ceo model ne završi.

SLA (Stereo Lithographi Apparatus) – Rezervoar je napunjen tečnom fotoosetljivom smolom, koja će brzo očvrsnuti pod ultraljubičastim laserskim snopom koji emituje laser (laser koji se koristi u SLA i SLS je drugačiji, SLA koristi ultraljubičasti laser, a SLS koristi infracrveni laser). Na početku formiranja, radni sto za podizanje je ispod nivoa tečnosti, debljine tačno jednog dela. Smola u oblasti laserskog rada se stvrdne, a zatim se sto spusti za debljinu sloja.

Prednosti 3D štampe su fleksibilni dizajn, štampa po zahtevu, brza izrada prototipa, brz dizajn i proizvodnja, minimalna količina otpada. Mane su ograničen broj vrsta materijala, potrebna naknada obrada, ograničenje maksimalne veličine, neekonomična proizvodnja velikih serija, struktura proizvoda – posebno kod FDM tehnologije.

Primene 3D štampanih objekata mogu se naći u okviru mnogih industrija. Time se osnažuje kompetitivnost proizvodnje koja je stoga brža, kompetitivnija i ekonomiski isplatljivija. U grupu industrija koje imaju najveće benefite od 3D štampe su: automobilska industrija, izrada i održavanje industrijskih mašina, medicinske usluge, vazduhoplovna tehnologija, potrošačka elektronika i svi tipovi robota.
Više informacija potražite na PCBWay 3D Printing stranici.