FAULHABER kontinuirano predstavlja nove visokosofisticirane miinijaturne motore i mikromotore koji u kombinaciji sa njihovim kontrolerom kretanja čine izuzetno atraktivne kompaktne pogonske sisteme. Mi smo od kompanije za potrebe recenzije dobili jedan takav upareni sistem koga čine novi kontroler kretanja MC 3603 S RS/CO i DC motor bez četkica sa planetarnim reduktorom serije 2250 … BX4. U ovom prvom tekstu ćemo predstaviti kontroler MC 3603 S RS/CO, u sledećem sam motor i najzad u trećem, bavićemo se integracijom u pogonski sistem i upotrebom novog FAULHABER Motion Manager 7 softvera.
Hardver kontrolera kretanja FAULHABER MC3603 S
Kontroler kretanja FAULHABER MC 3603 S je otvoren uređaj bez zaštitnog kućišta, namenjen za direktnu montažu na prigodnom mestu. Na ovaj način se optimizovala potrošnja prostora na montažnom mestu i dobija se prilagodljiv komad hardvera. Za montažu se koriste četiri zavrtnja kojima se, koristeći rupe u uglovima donjeg metalne osnove on vezuje za željeno mesto. Opciono postoje nosači koji se zasebno nabavljaju i koji omogućavaju montažu na DIN šinu. Dimenzije osnove su svega 50 x 47 mm, a ona ujedno predstavlja i pasivni hladnjak mikrokontroleru. MC 3603 S nije potrebno dodatno aktivno hladiti, što je značajno sa stanovišta efikasnosti i ugradnje. Kako na tako malom prostoru, kolika je metalna osnova, nije moguće postaviti svu potrebnu elektroniku, FAULHABER se odlučio za kontroler sa dve ploče međusobno povezane odstojnicima. One stoje jedna iznad druge, mežusobno povezane hederom i fiksirane sa četiri zavrtnja. Na taj način ne zauzimaju više od 30 mm u visinu.
Na slobodnom delu donje ploče, uz ivicu nalazi se mini USB konektor koji služi za prenos signala prilikom programiranja kontrolera. Do njega je tropinski konektor za Fieldbus komunikaciju i pro izboru to može biti RS232 ili CANopen. Izbor se vrši DIP prekidačem koji se nalazi odmah do konektora. Tako da je prekonfigurisanje logično i lako. Sledeći veliki konektor, sa sedam parova pinova, ukupno četrnaest. Pinovi imaju različite namene. Jedan broj njih služi za napajanje motora u opsegu 6…36 V standardnom strujom od 3 A, vršnom do 9 A, te time kontroler pokriva snage do 100 W. Druga grupa služi za napajanje same elektronike kontrolera MC 3603 S i signal je u opsegu 6…36 V uz maksimalnu struju 100 mA. Najzad, poslednju grupu čine pinovi za napajanje eksternih potrošača sa fiksnih 5 V i maksimalnih 100 mA. Od signalnih linija u okviru konektora nalaze se dva digitalna izlaza. Tu su i tri 1 MHz digitalna ulaza maksimalnog napona 30 V sa TTL (0,5/3,5 V) i PLC (7/11.5 V) nivoima, kao i dva analogna ulaza za signale u opsegu ±10 V.
Na gornjoj manjoj ploči nalaze se tri konektora i jedan trostruki DIP prekidač. Tropinski konektor služi za povezivanje svake od tri faze DC ili servo motora bez četkica.Veći petopinski konektor služi za povezivanje analognog ili digitalnog HAL senzora sa rezolucijom od 4096 inkremenata po okretaju, dok se poslednji, najveći dvoredi konektor koristi za povezivanje apsolutnog ili inkrementnog (optičkog ili magnetnog) enkodera. DIP prekidač u zavisnosti od položaja omogućava pravilan rad enkodera visoke preciznosti sa ili bez linijskog drajvera (120 Ω terminalni otpornik po liniji) u zavisnosti od modela.
Namena motor drajvera FAULHABER MC 3603 S
FAULHABER MC 3603 S je pogodan za kontrolu rada DC-motora sa enkoderom, motora bez četkica i linearnih servo motora 13 – 42 mm. Namenjen je prvenstveno za robotiku, integraciju u precizne proizvodne mašine, ugradnju u laboratorijsku i i medicinsku opremu.
Zadavanje brzine okretanja motora vrši PWM signalom od 100 kHz, nominalne struje 3 A (max. 9 A), te omogućava rad motora u 4 kvadranta.
Primerak koji smo mi dobli nosi oznaku MC 3603 S RS/CO što ukazuje da od industrijskih komunikacija ima podržan RS232 i CANopen interfejs i naravno komunikaciju preko ugrađenog USB porta kojim se programira. Postoji i model MC 3603 S ET koji ima i dodatnu treću ploču sa RJ45 konektorom koji u ovom slučaju obezbeđuje i EtherCAT interfejs. MC 3603 S, kao kontroler rada motora se u mreži ponaša kao slave i nema mogućnost upravljanja drugim kontrolerima, već njegovim radom upravlja neki master ili PLC. Sa druge strane, može raditi samostalno van mreže kojom bi se izvelo digitalno upravljanje i tada radi u skladu sa preprogramiranom funkcijom ili sekvencijalnim programom.
Više informacija o MC 3603 S kontroleru rada motora na FAULHABER sajtu.
1 Comment
1 Pingback