Sponzorisan sadržaj: FAULHABER MINIMOTOR SA, Zona Artigianale 8, Madonna del Piano, 6980 Croglio, Tel.: +41 (0)91 611 31 00, info@faulhaber.ch, www.faulhaber.com 

Ljubitelji sporta žele da vide svaki mali detalj, a TV kamere to dostavljaju: da li golman stisne vilicu pre udarca ili za koliko je milimetara servis preskočio mrežu u teniskom meču, sve je uhvaćeno do detalja. Slike poput ovih su moguće samo kada je kamera izbliza i ne ometa radnju. Mnogi veliki turniri i Olimpijske igre koriste minijaturne uređaje, koji se čak uklapaju u korner zastavicu, iz specijalizovane kompanije LMP Luk Media Plan u Visbadenu. Pogonske jedinice iz FAULHABER-a se koriste za podešavanje blende i fokusa.

photo: Faulhaber

Niz 39 kilometara

Austrijski ekstremni atletičar Feliks Baumgartner je 14. oktobra 2012. iskočio iz kapsule koja je prethodno putovala na visinu od skoro 39 kilometara pomoću balona sa helijumom. U slobodnom padu iz stratosfere nazad na Zemlju, dostigao je brzinu od 1357,6 km/sat i bio je prvo ljudsko biće koje je probilo zvučnu barijeru bez upotrebe aviona. Otvorio je svoj padobran 1585 metara iznad zemlje i sleteo bezbedno i netaknuto.

TV stanice širom sveta prenosile su pripreme i skok. Emiter glavnog sponzora izveštavao je o događaju uživo više od 10 sati. Devet kamera je dalo spektakularne slike – pet unutar kapsule, dve su pokazivale spoljašnjost kapsule, a još dve su bile pričvršćene za telo sportiste. Okidač i oštrina kamera su podešavani sa zemlje preko daljinskog upravljača.

photo: Faulhaber

„Najveći izazov za uređaje bila je toplota“, objašnjava Fridel Luks, ukazujući na neočekivanu prepreku s obzirom na niske temperature u stratosferi. „Nefiltrirano sunčevo zračenje je jako zagrejalo kućište. A na toj visini nema vazduha da odvede sve veću toplotu. Tako da su kamere morale da izdrže dosta.“

Industrijska kamera na tornju za ski skok

Prvobitno ju je osnivač i tehnički direktor LMP-a razvio za „običan“ profesionalni sport. On je svojim jedinstvenim dizajnom opreme za snimanje i prenos slike, ranije još stekao ime kao pružalac usluga za TV produkciju. Godine 2002. za Zimske olimpijske igre dobio je upit od jedne italijanske TV stanice da li bi bilo moguće postaviti HDTV kameru na početnu poziciju skakača na vrhu tornja za ski skok. „Tamo je prostor veoma tesan, a diktafon nije smeo da vam smeta, naravno“, priča on. „Tako da smo uzeli još uvek retko korišćenu kameru i demontirali sve što nije bilo kritično za video snimanje.“

photo: Faulhaber

Sićušni uređaj koji je ostao omogućio je TV stanici da bukvalno gleda preko ramena skakača. Nije trebalo dugo da druge vrste sporta otkriju privlačnost snimaka izbliza. LMP je 2004. godine u saradnji sa TV-Skyline po prvi put postavio kameru na rešetku fudbalskog gola, koja je prikazivala svaki pokret golmana s leđa i istovremeno prikazivala pogled na celokupnu situaciju na utakmici iz njegove perspektive. Uređaj je smeo da viri samo 3 cm u područje mreže.

Druga generacija je puštena u prodaju 2008. godine: potpuno je dodatno razvijena u kompaniji pod komercijalnim nazivom „Cerberus“ i koristi se i danas. Možete ga naći u rukometnim golovima, kao i na prečkama za skok s motkom i mnogim drugim mestima gde navijači žele pogled izbliza. Glava kamere Cerberusa nije veća od tri kutije šibica normalne veličine naslagane jedna na drugu.

Pakleno efikasan pogon za Cerberusa

Razvijena je još manja verzija za ugradnju u stub ugaone zastave na fudbalskom terenu. Trenutno se koristi u dve najbolje utakmice svakog dana meča u Bundesligi. Kamere postavljene na pokretne dizalice, koje su deo svakodnevice u timskim sportovima u vrhunskim ligama, takođe su u velikom broju slučajeva iz LMP-a. „U ovom slučaju, više se radi o težini nego o veličini“, objašnjava Fridel Luks. „Što je kamera lakša, kran može brže i preciznije da izvede željene pokrete.“

photo: Faulhaber

Pogonska jedinica postavljena na kameru igra odlučujuću ulogu u funkciji Cerberusa. Obavlja mehanički rad podešavanja blende i fokusa preko zupčanika. Da bi to uradio, LMP koristi DC motore iz serije 0816 … S i 08/1 zupčanike prečnika osam milimetara od FAULHABER-a. Prečnik kamere sa ugaonom zastavicom je nešto veći, ali su motori kraći.

„Za ove vrste aplikacija nam je potreban što veći obrtni moment sa najmanjom mogućom masom i zapreminom“, ističe specijalista za kamere. „Glava zupčanika je skoro važnija. Mora da izdrži mnogo i mora da bude veoma robusna. Istovremeno, mora da obezbedi da pogonska jedinica funkcioniše veoma precizno. Naš prioritet je da nema naglih pokreta i da sve funkcioniše veoma dobro i glatko, bez lepršanja, zaglavljivanja ili kašnjenja u startu Tek tada možete da vidite da li je golman napet ili za koliko je dlaka skakač prešao letvicu pri skoku u vis.“

Ali pogonske jedinice iz LMP-a se ne koriste samo za sportske događaje. Kontrole sočiva za vazduhoplovnu industriju, od Space-X-a preko Boeinga do Airbusa, takođe su deo asortimana proizvoda. Preciznost i robusnost su ovde takođe od najvećeg prioriteta.

 


FAULHABER MINIMOTOR SA
Zona Artigianale 8
Madonna del Piano
6980 Croglio
Tel.: +41 (0)91 611 31 00
info@faulhaber.ch

www.faulhaber.com