Civilna infrastruktura (mostovi, tuneli, železnica, cevovodi, energetska postrojenja, procesna postrojenja) podležu operativnim okruženjima i uslovima koji prouzrokuju degradaciju konstrukcije tokom vremena, normalnog korišćenja, ekstremne upotrebe, udesa i potencijalne prirodne katastrofe. Monitoring zdravlja strukture (SHM) je sposobnost merenja i posmatranja reakcije strukture kako bi se omogućila rana identifikacija pogoršanja kroz promene dobijenih odgovora.
Prezentacije na ovogodišnjem 2022 HBK Technology day online seminaru, pokazuju vrednost informacija iz SHM-a za upravljanje vanrednim situacijama, generisanje zahteva za inspekciju mostova i istraživanja vezana za mostove sa konstrukcione strane, kao i tehnologiju optičkih senzora koja se koristi u merenjima za SHM sisteme namenjene mostovima i civilnoj infrastrukturi.
Vrednost informacija iz SHM-a za upravljanje vanrednim situacijama
predavač: Prof. Maria Pina Limongelli, Politecnico di Milano, Departman za arhitekturu, građevinsko okruženje i građevinsko inženjerstvo
Upravljanje civilnom infrastrukturom nakon remetilačkog događaja je briga za donosioce odluka, koji moraju brzo da biraju između alternativnih akcija sa ograničenim znanjem o stvarnom strukturalnom stanju. Informacije o nadzoru zdravlja strukture (SHM) mogu podržati donošenje ove odluke. Međutim, informacije dolaze sa troškovima i relevantna korist se mora proceniti pre nego što se odluči o nabavci SHM sistema. Moćan alat za procenu prednosti i optimizaciju dizajna SHM sistema za specifične primene je analiza vrednosti informacija (VoI) zasnovana na pre-posteriornoj Bajesovskoj analizi. U prezentaciji će teorija biti ukratko opisana i demonstrirana kroz nekoliko primernih studija slučaja.
Od inspekcije mostova do strukturalnog praćenja zdravlja mostova zasnovanog na populaciji
predavač: Dr David Hester, viši predavač za građevinsko inženjerstvo, Škola prirodnog i izgrađenog okruženja, Kueen’s Universiti Belfast
Mostovi su zanimljiv skup struktura sa stanovišta upravljanja infrastrukturom. Prvo, oni su raznovrstan skup struktura, a drugo, oni pojedinačno doživljavaju značajne varijacije u uslovima životne sredine i opterećenja. Cilj ove prezentacije je da pruži pregled načina na koji se upravlja mostovima, vrstu sensinga/monitoringa koji se ponekad sprovodi i putanju istraživanja u ovoj oblasti. U početku, posmatramo kako se mostovima kratkog do srednjeg raspona obično upravlja putem periodičnih vizuelnih pregleda. Nakon toga, prezentacija daje utisak o vrsti nadzora koji se koristio na mostovima, kao i o nekim od izazova sensinga i obrade podataka koji postoje. Konačno, prezentacija se bavi nekim od najnovijih istraživanja, posebno idejom da se mostovi, ili podskupovi mostova, posmatraju kao populacija struktura.
Tehnologija optičkih senzora i primena za građevinske objekte
predavač: Kristina Barbosa, menadžer proizvoda za optičko poslovanje, HBK FiberSensing
Sistemi za nadzor zdravlja konstrukcija imaju za cilj da kontrolišu integritet konstrukcije tokom njenog životnog veka, tako da planirano održavanje i produženje upotrebljivosti bezbedno maksimizuju profitabilnost ove imovine. Od sistema za praćenje se očekuje da pouzdano funkcionišu kroz duge periode i da se odupru ekstremnim događajima. Upotreba optičkih senzora zasnovanih na tehnologiji „Fiber Bragg Grating“ postaje zanimljiv izbor za sisteme za nadzor strukture. U ovoj prezentaciji ćete naučiti o tehnologiji, mogućnostima proizvoda i trenutnom stanju tehnike. Biće identifikovani glavni izazovi sa kojima se suočavamo prilikom praćenja građevinskih objekata i pokazaćemo kako korišćenje optičke tehnologije može da podrži njihovo prevazilaženje na konkretnim primerima primene.
Kontakt:
TRCpro d.o.o.
Preradovićeva 31,
Petrovaradin
Tel: 021 6433774
www.trcpro.net
hbm@trcpro.rs
- Geniatech XPI-3568 Industrial: recenzija - 06/09/2024
- Microsoft Istraživanje: Profesije koje trenutno imaju najviše koristi od veštačke inteligencije - 05/09/2024
- RECOM kupio LECO-a - 05/09/2024