Želite da postavite senzor na nekom specifičnom mestu i da vršite očitavanje njegovog stanja putem Bluetooth LE veze. Umesto Li-ion baterije koja je generalno problematična za nabavljanje korisnicima, želite da koristite standardnu zamenjivu CR2032 bateriju. Bluetooth senzorski gadžget koji ste konstruisali potencijalno ćete spakovati u atraktivnu kutiju i ponuditi tržištu kao svoje rešenje. Bez mnogo muke oko razvoja i izrade pločica, samo povezivanjem nekog od senzora, što da ne i iz Gravity ili Fermion serije, mada nema nekog realnog ograničenja. Ovo je upravo ideja koju je imao DFRobot kada je ponudio Fermion: BLE Sensor Beacon.
Beacon je malih dimenzija, svega 35×42 mm i na tako maloj ploči nalazi se Bluetooth 5.3 LE modul veoma male potrošnje sa ugrađenim 11-bitnim ADC na ulazima i dva nezavisna I2C kanala za istovremeni rad dva senzora. Beacon formira Bluetooth „far“ kome se preko InPlay Nano-Beacon softvera konfigurise format podataka koji se emituju, sadržaj i interval emitovanja i sve to kroz grafički interfejs bez potrebe za programiranjem.
Nakon konfiguracije i ubacivanja baterije, DFRobot Fermion: BLE Sensor Beacon će automatski prikupljati podatke senzora i emitovati ih u spoljašnji svet. Pogodan je za IoT senzorske čvorove na lokacijama gde je neprihvatljivo dodatno ožičenje, kao što su pametne farme, kancelarije, fabrike, skladišta i druge scenarije gde se prikupljaju podaci i šalju u centralnu jedinicu povezanu Bluetooth mrežom.
DFRobot Fermion: BLE Sensor Beacon se može samo jednom programirati i za to se koristi 3.3V USB-TTL sonda. Pre konačnog upisa program treba testirati „Run to RAM“ komandom. Obratite pažnju da u „Run to RAM“ modu nije moguće proveriti I2C komunikaciju, te budite pažljivi prilikom specificiranja, kako bi minimalizovali verovatnoću da Beacon bude naupotrebljiv nakon upisa programa u njega. Na šemi ispod vidi se četiri označena polja različitih namena. Četiri pina označena brojem 1 koriste se za upis programa i povezivanje UART sonde i to tako da se na IO0 dovodi RX, a na IO1 TX. Polja označena sa 2 i 3 su za povezivanje senzora I2C komunikacijom. Konektori u polju 4 služe za povezivanje proizvoljnog analognog ili digitalnog senzora, a pinovi označeni brojem 5 su pull-up otpornika za IO3, IO7, IO4, IO5 i IO2 ulaze kada senzori već u svojoj konstrukciji nemaju takav otpornik. Svi Gravity i Fermion senzori imaju pull-up otpornik na senzorskoj strani.
Sa poleđine DFRobot Fermion: BLE Sensor Beacon-a nema nikakvih korisnih konekcija pa je tim doneo po nama odličnu odluku da odštampa veliko belje polje kao mesto gde se Beacon može jasno označiti, što je veoma praktično ukoliko imate više njih.
Zaključak
DFRobot Fermion BLE Sensor Beacon je praktična ekonomična pločica kojom se proizvoljni senzor pretvara u Bluetooth senzor. Dobijen gadžget je baterijski napajan, a program mu se ne može izmeniti kasnijom intervencijom. Veoma niska cena komada dozvoljava i poneku grešku prilikom jednokratnog upisa programa. Ugaono raspoređene 2 mm montažne rupe olakšavaju ugradnju pričvršćavanjem sa četiri zavrtnja na bilo kojoj lokaciji sa koje treba očitati stanje neke fizičke veličine senzorom po našem izboru. U kompletu sa BLE mikrokontrolerskom pločicom, recimo DFRobot Firebeetle 2 ESP32-E koja može formirati BLE mrežu, Beacon-i uz svoje senzore postaju udaljene, samostalno napajane „oči i uši“ mikrokontrolerskog sistema rasutom po prostoru na kome BLE ima domet.
- Sajam Voda / Forum Voda 2024 - 07/12/2024
- Schneider Electric Galaxy VXL UPS - 07/12/2024
- Conexio Stratus pro recenzija - 07/12/2024