Sa nežnim lepršanjem svojih krila eMotionButterfly zadivili su posetioce sajma u Hanoveru. Najnoviji izum Festo Bionic Learning Network-a pokazuje kako nekoliko objekata može slobodno da se kreće prostorom bez sudara zahvaljujući zapanjujuće raznovrsnom umrežavanju. GPS unutar prostorije se ponaša kao sistem za vođenje I kontrolu i nudi nove mogućnost, na primer, u fabrici budućnosti.
Komunikacija
Kontinualna komunikacija je neophodna da obezbedi pouzdan i stabilan let leptira. Da bi ovo postigao, GPS unutar prostorije kontroliše putanje leta eMotionButterfly-a. Deset kamera je instalirano u prostoru da bi snimale leptire koristeći infracrvene markere i mapu prostora pri brzini od 160 slika u sekundi. Centralni glavni računar obrađuje podatke o poziciji svih eMotionButterfly leptira i, kao kontrolor leta, koordinira njihove putanje leta kako se ne bi sudarili.
Šira slika
Sa razvojem eMotionButterfly leptira, Festo Bionic Learning Network sakuplja vredno znanje za fabrike u budućnosti, recimo za moguća rešenja u logistici. Kao dodatak lakoj konstrukciji i miniturizaciji, GPS unutar prostorije omogućava uvid u to kako trodimenzionalni, centralno kontrolisan kompletan sistem koji se ponaša kolektivno ustvari funkcioniše.
Kretanje
Laserski sinterovana tela veštačkih leptirova sadrže sve što je neophodno za pokretanje: elektroniku, baterije i dva servo motora. Prednja i zadnja krila su povezana direktno na motore u korenima krila. Zadnje krilo je takođe pričvršćeno za telo šarkom i ponaša se kao repna jedinica. Vazdušni džep između blago preklopljenih krila daje leptirima aerodinamiku koja im je potrebna.
Kontroler
Elektronika na ploči omogućava da oba para krila budu tačno kontrolisana. Ponašanje u letu je kontrolisano od strane inercialnog senzorskog sistema same elektronike. Korišćenjem dva servomotora, aplituda krila, brzina krila i odgovarajuće pozicije okreta mogu se slobodno i individualno odrediti. Ovo čini da eMotionButterfly leptiri budu u potpunosti pokretni I veoma okretni što ih čini jako sličnim svojim biološkim uzorima. Znanje dobijeno iz projekata BionicOpter i eMotionSpheres je iskorišćeno za kontrolni sistem ovih leptira.
Integracija
Minijaturizacija i laka konstrukcija – eMotionButterfly rade kao visoko kompleksni sistem sa redukovanim zahtevima za materijalom. Pametno iskorišćene integracione funkcije zajedno sa najmanjim mogućim komponentama štede prostor i smanjuju potrebnu količinu materijala.
Laka konstrukcija
50 cm širok, sa težinom od samo 32 g: laka aerodinamična krila eMotionButterfly-a su spoj tankih karbonskih šipki prekrivenih elastičnim kondenzatorskim filmom.
Više informacija: Festo Beograd, Omladinskih brigada 90v, 11070 Beograd, Tel: +381 11 7853 900 , e-mail:info@festo.rs, http://www.festo.rs
- HVA68TD VLF high voltage test set - 11/01/2025
- Seeed Studio XIAO Round Display recenzija - 10/01/2025
- Neminik: Panasonic robotski sistemi sa G4 kontrolerom - 08/01/2025