Za razliku od svog manjeg brata 3,5″ modela, ovaj Elecrow CrowPanel Pico Display 4.3 inch ima IPS panel sa kapacitivnim tačom, ali i nižu rezoluciju od svega 320 x 240 piksela. Tu je i 2,4/5 GHz Wi-Fi/Bluetooth modul pa bi ovaj model slobodno mogao da se nazove IoT displej.

9.0 TOTAL SCORE

Elecrow CrowPanel Pico Display 4.3 inch

Dodaci
Kvalitet izrade 9
Implementirana tehnologija 8
Ease-of-use 10
Odnos cena/performanse 9
Pros
  • Baziran na opšte-prihvaćenom RP2040 procesoru sa odličnom podrškom
  • Konektor za Li-Ion bateriju čini ga prenosnim
  • Ležište za SD karticu na kojoj se može skladištiti puno podataka
  • Wi-Fi/Bluetooth modul čini ga IoT uređajem
  • Montažne rupe sa navojima za zavrtnje za metal
Cons
  • Displej ima jako nisku rezoluciju od svega 320 x 240 piksela
Bottomline

Elecrow CrowPanel Pico Display 4.3 inch je dobro dizajniran bežični IoT smart displej baziran na RP2040 sa mnoštvom izvedenih komunikacionih linija i kvalitetnim IPS ekranom osetljivim na dodri niske rezolucije od svega 320 x 240 piksela.

Ovaj displej je kao i svi u CrowPanel Pico seriji sagrađen oko RP2040 procesora, što mu obezbeđuje veliku bazu već napisanih softverskih rešenja i kompatibilnost sa mnogim postojećim sistemima. Ugrađenom RP2040 pomaže RTD2281 koji kontroliše prikaz na ekranu i on je postavljen centralno na ploči. Primetili smo i buzzer povezan na GP21.

photo: magazin Mehatronika

Kao i kod drugih modela displeja u CrowPanel Pico seriji, postavljeno je ležište za SD karticu i povezano sa odgovarajućim pinovima na RP2040. Ovime je omogućeno beleženje velike količine podataka na SD karticu, odnosno rad ovog ekrana kao dataloger-a.

Bežične komunikacije su dodate ugradnjom Realtek RTL8720DN Wi-Fi i Bluetooth modulom koji podržava 2.4 i 5 GHz dual band Wi-Fi i Bluetooth LE 5.0. Modul je Realtek i zamislio za upotrebu u SBC-ovima, ali ga mi prvi put srećemo na nekoj od ploča.

photo: magazin Mehatronika

Displej se može kupiti neoklopljen ili sa kućištem izrađenim od tri kliritne ploče spojene u uglovima zavrtnjima. Dobija se veoma kompaktan uređaj sa svim konektorima obeleženim i dostupnim za lak rad. Na sredini se nalaze i dve montažne rupe sa navojima za zavrtnje i time se ceo modul može lako ugraditi na željeno mesto.

Od konektora izvučeni su UART0 u obliku USB-C porta, i I2C (GP2 i GP3), ADC (GP26 i GP27) kao i dva GPIO_D porta koji nisu identični. Onaj uz ADC je sa ADC signalom (GP28), dok je „bočni“ GPIO_D sa PWM signalom (GP22). Ideja ova dva porta je da jedan bude prijemni za analogne signale, dok je drugi komandni sa PWM izlazom.

photo: magazin Mehatronika

I na ovom modelu je uz ivicu postavljen heder sa svim signalima sa konektora uz napojne vodove. Tu se pojavljuje i GP0 i GP1 koji se kod drugih modela izvode na UART1 konektor, koji ovde ne postoji.

photo: magazin Mehatronika

Najzad izvedena su i dva dugmeta Reset i Boot za prebacivanje uređaja u USB disk mod. Programiranje se može vršiti preko USB-C porta flešovanjem RP2040, recimo iz Arduino IDE-a, ali i prebacivanjem uređaja u USB disk mod i jednostavnim kopiranjem kompajliranog programa u root.

photo: magazin Mehatronika

Napajanje 5 V, 2 A se može obezbediti preko USB-C porta preko koga se i programira, ali može biti i samostalna Li-Ion baterija za koju postoji konektor. Upotrebom baterije ovaj uređaj postaje bežični IoT prenosni uređaj.

Softver

U srcu ovog displeja je RP2040, procesor koji je praktično mejkerski, STEM i konzjumer standard za koga je napisano izuzetno puno primera i funkcionalnih rešenja. Bez obzira da li ste iskusni korisnik ili se prvi put srećete sa RK2040, kriva učenja je toliko strma da ćete za nekoliko sati sami sastavljati potpuno funkcionalna rešenja.

Pored Arduino IDE-a i programiranja u C/C++, ovaj uređaj možete programirati u MicroPythonu, CircuitPython i u svakom drugom jeziku koji je prilagođen RP2040 procesoru. Zanimljivo je korišćenje TensorFlow Lite open-source machine learning framework-a, ali i komercijalnog SquareLine Studio-a za kreiranje sadržaja interaktivnih ekrana. Softverska podrška Elecrow-a je standardno dobra, te možete naći sve potrebnie Arduino bibioteke na Wiki sajtu, gde se nalaze i dodatni specifični primeri.

Zaključak

3.5 inčni model ove serije za koji smo napisali recenziju takođe, nije bio mrežni uređaj. Ovaj Elecrow CrowPanel Pico Display 4.3 inch u sebi ima integrisan 2.4/5 GHz Wi-Fi i Bluetooth LE 5.0 modul i time zaista postaje pravi IoT pametan displej osetljiv na dodir sa mogućnošću akvizicije podataka i upravljanja signalima preko GPIO pinova ili specijalnih konektora.

kapacitivno osetljiv ekran na dodir, još multi-touch pri tome,  je za rad daleko prijatiniji od rezistivnog ekrana. Boje su prihvatljivo verne, a mana je samo relativno niska rezolucija za ovu veličinu ekrana, što dovodi do jasne granulacije.

Upotrebljivost Elecrow CrowPanel Pico Display 4.3 inch  je zasita velika. Prvo se nameće opšta upotreba u mejkerskom i STEM svetu, budući da je RP2040 toliko prisutan, da verujemo da nema mejkera kome on nije blizak. Za razliku od rezistivnog ekrana, po ovom ekranu se izbor radi prstima, i potvrđujemo da je on ugodan, a platforma responzivna.

Prvoponuđena cena od $40 je relativno visoka, pa verujemo da je to razlog što se sada može naći kod proizvođača po atraktivnijoj od $30. Za taj novac dobićete pametan bežični IoT IPS displej sa kapacitivnim ekranom osetljivim na dodir, ali sa rezolucijom od samo 320 x 240 piksela. Za upravljački ekran je to dovoljno, ali ne i idealno ako imate potrebe za detaljnijim graficima. Fotografije izgledaju prilično gromuljasto, jer je tačka, budući da su dimenzije vidljivog dela panela 95 x 54 mm, 0.3 mm – dva puta je dakle krupnija od one na modelu sa 3.5″ displejom.

Više informacija o ovom displeju možete naći na sajtu proizvođača.

 

Aleksandar Dakić
Follow me