Volimo SBC-ove. Oni su savršene platforme za početak istraživanja. Time što nude dobre specifikacije, pristup hardveru na niskom nivou i malo ili nimalo dugoročnih posledica kada stvari krenu po zlu (prilično je jednostavno formatirati glavni drajv i početi sve ispočetka), lako je shvatiti zašto su postali izbor mejkerske zajednice.
Ako pregledate našu kolekciju SBC recenzija, primetićete da većina njih koristi ARM SoC. Dok je debata između RISC i CISC sistema stara decenijama i sada aktuelna, uz to da oba imaju svoje prednosti i nedostatke, x86 sistemi i dalje nude više fleksibilnosti u pogledu softverske podrške, posebno kada je u pitanju pokrivenost različitih niša ili interno prilagođena rešenja.
Ova sveprisutnost x86 CPU-a je još izraženija kada uzmete u obzir Microsoft Windows. Uprkos tome što je najpopularniji desktop OS na svetu, njegova ARM podrška godinama zaostaje za svojim glavnim konkurentima. Budući da je MacOS u vlasništvu proizvođača, ostao je samo jedan pravi izbor u SBC svetu: Linux.
Ovo i nije apsolutno loše. Linux je najsvestraniji i najotvoreniji OS od svih, i omogućava ekstremno prilagođavanje. ARM Linux, međutim, i dalje pati od nedostatka adekvatnog softvera. Raspberry Pi je bio katalizator koji je eksponencijalno povećao količinu aplikacija napisanih za ARM Linux distribucije, ali mnogi drugi konkurenti, koji takođe koriste ARM jezgra, nisu bili te sreće i još uvek nemaju odgovarajuću softversku podršku – to je nešto što smo primetili do sada više puta.
Ovo je oblast u kojoj blistaju x86 SBC-ovi. Sam izbor čipseta im omogućava da bez mnogo muke koriste decenijama staru bazu softvera. Njihova sposobnost da pokreću kompletne glavne distribucije OS-a omogućava im da se manje oslanjaju na dobru volju svojih majkerskih zajednica u pisanju softveru za svoje platforme. Aplikacije i programi se na njima samo pokreću.
Međutim, x86 SBC-ovi nisu bez sopstvenih mana. Njihovi čipovi generalno troše mnogo više energije i zagrevaju se znatno više, zahtevajući bolja rešenja za hlađenje (isto se može reći i za Raspberry Pi 4B). U proseku koštaju tri do četiri puta više. Prvi modeli koji su imali niskobudžetne netbook procesore često nisu zadovoljavali potrebe. Međutim, postoji nekoliko dragulja na ovom putu, a mi ćemo sada pogledati jedan.
LattePanda 3 Delta se prodaje po ceni od 279 dolara po konkurentnoj ceni, posebno na današnjem tržištu gde nedostatak komponenti često gura cene Raspberry Pi-ja na iznad 160 dolara. Dok se Eben Upton iz Raspberry Pi-a nada normalizaciji lanca snabdevanja u drugom kvartalu 2023 godine, treba izdržati još ovih par meseci da prođu.
Pre nego što nastavimo, želimo da se zahvalimo kompaniji DFRobot koja nam je poslala primerak LattePanda 3 Delta za potrebe ove recenzije.
Specifikacije
LattePanda serija SBC-a je porodica proizvoda koja sada obuhvata već tri generacije. To je kultna ploča koja je dugo bila na samom čelu SBC tehnologije. Prva LattePanda Alpha 864s je došla sa Intel Atom Z8350, koji je zamenjen Core m3-8100Y (to jest, Core m3-7y30 u ranijim revizionim jedinicama) i Celeron N4100 u drugoj generaciji, i konačno tu se našao Celeron N5105 u trećoj, sadašnjaoj generaciji.
Dok bi dugogodišnji ljubitelji hardvera mogli da se nasmeju kada čuju „Celeron“, Intel je stalno povećavao nivo snage u svojoj ponudi procesora početnog nivoa. Noviji procesori Jasper Lake i Alder Lake nude visoko efikasna jezgra sa odličnim performansama jednog jezgra. Uz to, Celeron N5105 čipset nije najbrži na tržištu, ali ima impresivne specifikacije za jedan SBC. Tu su četiri jezgra (četiri niti, ovde nema hiper-tredinga) sa taktom od 2,0 GHz, sposobna za turbo mod do 2,9 GHz. Integrisana Intel UHD grafika ima 24 jedinice. To je integrisani grafički čip, tako da performanse nisu zadivljujuće, ali u poređenju sa jeftinim integrisanim GPU-ovima koji se koriste u jeftinim ARM SoC-ovima, to je zaista veliki skok.
Na ploči postoji 8 GB LPDDR4 RAM-a na 2933 MHz, koji radi u jednokanalnom režimu. Šteta s obzirom na činjenicu da više starijih modela LattePanda ima dvokanalni RAM. Znamo da sistemi malih dimenzija sa integrisanim GPU-ima imaju velike dobiti od višestrukih RAM kanala, jednostavno zbog udvostručenog dostupnog memorijskog opsega.
Tu je i 64 GB ugrađene eMMC V5.1 memorije za pokretanje vašeg OS po izboru. Uskoro ćemo kopati malo dublje u stvarne performanse hardvera na ploči.
Osim performansi, ono što čini ili upropaštava SBC je I/O. Srećom, LattePanda Delta je njime dobro opremljena. Za opštu komunikaciju, ugrađen je Wi-Fi 6 na ploči (koji će raditi uz montažne antene koje se nalaze u kutiji), podrška za Bluetooth 5.2 i gigabitni Ethernet port.
Na USB strani stvari postoje dva USB 3.2 Gen 1 konektora i jedan USB 3.2 Gen 2 konektor, svi u Type A formatu. Postoji jedan USB 2.0 Type-C konektor koji se generalno koristi za napajanje ploče, ali takođe može da emituje 4K60 video signal (preko DP1.4) kada se koriste alternativni načini napajanja. Konačno, postoji dodatni USB 2.0 port podeljen na zasebne pinove koji se nalaze među velikim GPIO header-ima LattePanda-e.
HDMI 2.0b konektor je prisutan na ploči, sposoban za 4K60 video, kao i ugrađeni DisplayPort ribbon konektor dizajniran za 1080p60 ekrane osetljive na dodir.
Ovde moramo da prekinemo pregled jednim kraćim komentarom, jer osećamo potrebu da razjasnimo tačne USB specifikacije na ploči, s obzirom na to da je USB Implementers Forum, regulatorno telo za definisanje USB standarda, izvršio neverovatno zbunjujuće promene imena u poslednjih nekoliko godina, počev od 2019.
Da skratimo priču, USB 3.2 Gen 1 portovi su sposobni za brzinu od 5 Gbps, dok su USB 3.2 Gen 2 portovi sposobni za brzinu od 10 Gbps. Ovo je dovoljno informacija samo za obim ove recenzije, pa ako vas ne zanima apsolutno ludilo koje su načini imenovanja USB-a postali, slobodno preskočite nekoliko pasusa dole do mesta gde nastavljamo prikaz tamo gde smo stali.
Uobičajeni stari USB 3.0 uveden je 2008. i odmah je ponudio brzine prenosa od 5 Gbps. Ovo se u to vreme obično prodavalo kao SuperSpeed USB – za razliku od Hi-Speed marketinškog naziva za 480 Mbps USB 2.0 standard.
U 2013, USB 3.1 je standardizovan i nudi brzinu od 10 Gbps, reklamiran kao SuperSpeed+ USB 10 Gbps (sjajno ime, znamo). Ipak, iz nekog razloga, ovaj novi standard od 10 Gbps nije nazvan samo USB 3.1, već USB 3.1 Gen 2. Šta je USB 3.1 Gen 1, pitate? To je jednostavno rebrendirani USB 3.0 port.
Dakle, godina je 2013. i promenili smo naziv USB 3.0 u USB 3.1 Gen 1, i uveli smo novi USB 3.1 Gen 2 port veće brzine. Zasada je dobro.
Sada je 2019. godina i spremni smo za zbunjujuće rebrendiranje. Uđite u USB 3.2 i niz njegovih novih standarda. USB 3.2 je uveo novu brzinu prenosa od 20 Gbps, koja se takođe reklamira kao SuperSpeed+, čiji se standard zove USB 3.2 Gen 2×2 (pošto koristi dva voda od 10 Gbps, ovo bar ima smisla), ali je takođe uveo novi dual-line standard prenosa od 10 Gbps (5 Gbps po vodu) nazvan USB 3.2 Gen 1×2, koji se opet prodaje kao SuperSpeed+. Stariji standardi USB 3.1 Gen 1 i USB 3.1 Gen 2 su preimenovani u USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2.
Navedeni portovi za USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2 mogu da koriste portove tipa A, tipa C ili čak microUSB, dok dual-line opcije koriste isključivo veze tipa C.
Nevolje se ovde ne završavaju, jer je 2019. takođe obeležila propisivanje USB 4 standarda koji je još više zakomplikovao šeme imenovanja, uvodeći brzine prenosa od 20, 40 i 80 Gbps i šest novih specifikacija. Ne pomaže mnogo što Thunderbolt, drugi protokol velike brzine koji nudi slične brzine prenosa, takođe koristi USB-C konektor. Thunderbolt 3 nudi iste brzine kao USB-4, ali neki računari imaju i Thunderbolt 3 portove sa nižim brzinama prenosa. Thunderbolt 4, nova revizija Thunderbolta, unapređuje potrebne specifikacije potrebne za sertifikaciju, iako su sve tehnologije već postojale kao opcione u mašinama opremljenim Thunderbolt 3 rešenjima. Svi Mac računari sa Thunderbolt 3 generalno ispunjavaju Thunderbolt 4 specifikacije. Thunderbolt 3 kompatibilnost je postavljena kao cilj prilikom dizajniranja USB 4, ali obrnuto nije slučaj, s obzirom na starost Thunderbolt 3, što znači da Thunderbolt 3 portovi možda neće raditi sa USB 4 uređajima. Thunderbolt 4 uključuje USB 4 kompatibilnost, što znači da svi USB 4 uređaji treba da rade.
Oh, i USB 2.0 takođe može da koristi USB-C konektor.
Moral priče? Trenutno postoji 13 standarda koji koriste isti USB-C port (USB 2.0, četiri USB 3.2 standarda, šest USB 4 standarda i dva Thunderbolt standarda) koji bi, uglavnom, trebali biti unakrsno kompatibilni, ali teoretski mogu biti nekompatibilni, i to i pre nego se u njih dodaju DisplayPort, Power Delivery i drugi opcioni standardi koji su i sami i često u vlasništvu proizvođača. A da i ne spominjemo opcije poput PCIe tunela.
Što se ovo tiče portova na LattePanda Delti? Zaista se sve ovde svodi na dva USB 3.0 porta od 5 Gbps, jedan USB 3.1 Gen 2 port od 10 Gbps i jedan USB 2.0 port, upakovanih zajedno sa DP1.4 i PD u USB-C paketu.
Vau! Prešli smo na drugu stranu? Divno! Hajde da nastavimo tamo gde smo stali – i nastavimo istraživanjem ostalih I/O opcija. Postoje dva M.2 slota – jedan Key M slot sa PCIe 3.0 2x podrškom i jedan Key B slot sa PCIe 1x podrškom. Lepo je videti dva slota koja mogu da nose SSD-ove (iako Key B slotovi podržavaju samo SATA M.2 diskove) umesto obične kombinacije Key M i Key E. Key E slotovi se zaista koriste samo za bežične module, što zapravo nije potrebno na većini SBC uređaja, jer većina ima ugrađene radio uređaje.
Key E slot takođe podržava USB 2.0 i USB 3.0 ploče za proširenje, kao i celular module (da, Delta ima slot za SIM karticu, neverovatna karakteristika). Key M slot se takođe može koristiti za povezivanje GPU-a na LattePanda SBC, ali mali broj PCIe linija može ozbiljno da ograniči performanse.
GPIO heder je ono što zaista definiše LattePanda Delta SBC. Uprkos korišćenju Intel CPU-a, LattePanda uspeva da upakuje kompletan set GPIO pinova, zajedno sa analognim ulazima i izlazima sposobnim za PWM. To postiže korišćenjem ugrađenog mikrokontrolera ATmega32U4, serijski povezanog na glavno jezgro procesora. Ploča ima izvedenih 20 GPIO pinova, tri serijske komunikaciona pina i nekoliko GND i 5V pinova. Postoji više komunikacionih protokola koji se nalaze među ovim pinovima, uključujući I2C i RS232. Nekoliko pinova je takođe izvedeno iz glavnog Intelovog CPU-a, što omogućava i direktnu komunikaciju sa njim. Tu su i gore pomenuti USB 2.0 pinovi, kao i višekanalni audio izlaz (i kombinovani priključak za mikrofon/slušalice) i 12 V DC ulaz. Prisutni su i različiti hederi za ventilatore i eksterne prekidače za napajanje. Konačno, tu je ugrađena CMOS baterija, karakteristična osobenost SBC-ova zasnovanih na x86.
Sve u svemu, LattePanda 3 Delta ima jedan od najbogatijih setova opcija povezivanja na bilo kom SBC-u. Najimpresivnije je da se pojavljuju čak i retko viđeni industrijski portovi, poput RS232. U poređenju sa njim, mnogim SBC-ovima primetno nedostaju opcije povezivanja – iako mu se neki, poput odličnog ROCKPro64 Pine64, približavaju i nude sopstveni niz jedinstvenih interfejsa.
Hardver: look and feel
Dizajn nije veliki deo SBC-a, ali moramo napomenuti koliko je LattePanda 3 Delta prelepa i elegantna. Isporuka u prelepoj, visokokvalitetnoj kutiji i sa svim potrebnim dodacima, uključujući moderan adapter za napajanje, pa čak i nalepnice u Apple stilu, jasno je da se Delta pozicionira kao vrhunski proizvod. S pravom! Čak je i dizajn same ploče korak iznad vašeg prosečnog SBC-a, sa prilagođenim kućištem ventilatora (navedeni ventilator je impresivno tih, inače) i lepim rasporedom samih komponenti.
Spoljne antene za WiFi i Bluetooth verovatno su jedini nezgrapni deo dizajna. Želeli bismo da su ove antene integrisane u samu štampanu ploču. Ovo nije toliko veliki problem, doduše, posebno imajući u vidu prisustvo eternet porta.
Softverska podrška za LattePanda 3 Delta
U uvodnim pasusima smo već spomenuli odličnu softversku podršku koju pruža ova ploča. LattePanda 3 Delta podržava Windows 11, i sposoban da ga pokrene bez ikakvih hakova ili trikova (za razliku od LattePanda ploča prethodne generacije) zahvaljujući TPM 2.0 i pravilnoj podršci za bezbedno pokretanje.
Naravno, glavni Linux je u potpunosti podržan, ali Android, naravno, nije. Bez razmišljanja menjamo Android za Windows podršku, mada bi nekome ta odluka bila i drugačija ukoliko ima druge namenske potrebe SBC-a.
Međutim, kakav god da je slučaj upotrebe, neosporno je da se ovaj SBC mnogo više funkcioniše kao tradicionalni desktop nego Raspberry Pi ili Banana Pi računar. Postoji prilagođeni BIOS na ploči, a verovatno ćete koristiti Windows Boot Manager ili GRUB da biste pokrenuli OS po izboru. To takođe znači da ovde postoje mogućnosti dual-bootovanja operativnog sistema. Naša recenzija LattePanda je urađena sa Ubuntu Server 22.04.1 LTS instalacijom na ugrađenom eMMC-u i Windows 11 na eksternom NVMe drajvu od 512 GB.
Osim što je kompletan računar u svom DNK-u, LattePanda 3 Delta je takođe opremljen nekim zanimljivim BIOS funkcijama. Naime, postoji funkcija koju tim naziva „Watchdog Timer“ koja funkcioniše slično MCU watchdog-u, prati padove sistema i nestanke struje i automatski ponovo pokreće ceo OS što je pre moguće kako bi se minimiziralo vreme zastoja. Sistem se takođe automatski pokreće prilikom priključivanja napajanja (što nam se zaista sviđa) da bi bolje emulirao ponašanje konkurentskih sistema, iako se ova funkcija može lako isključiti (jer shvatamo da se nekim ljudima možda neće dopasti koliko i nama) .
Benchmark testovi
U našim testovima, brzina mreže je bila odlična. Uspeli smo da postignemo protok od 939,22 Mbps na Ethernet portu od 1 Gbps, što je u suštini ono što se može dobiti sa ovom klasom konektora.
Pre nego što dođemo do sintetičkih benchmark-a, želeli bismo da pomenemo da oni nisu savršena merila performansi u stvarnom svetu. Više faktora, kao što je OS koji se koristi, ukupni sistemski stres, problemi sa arhitekturom i upravljačkim programima mogu uzrokovati velike varijacije u rezultatima. Zbog toga savetujemo da sintetičke referentne brojke uzmete sa rezervom i koristite ih kao opšte reference, a ne kao definitivne indikatore učinka.
N5105 nije i7 ili M1, ali njegove performanse nadmašuju čipove poput RK3399, BCM2711 ili S905 u većini testova.
Počevši od Geekbench-a 5, ovaj SBC zasnovan na N5105 postiže 685/2051 na testu sa jednim/više jezgara. Ovo je preko tri puta više od opšte performanse koje nudi najnoviji Raspberry Pi. U poređenju sa starijim Core m3-8100Y LattePanda Alpha 864s, nova LattePanda 3 Delta ima nešto niže performanse pojedinačnog jezgra, ali primetno bolje višejezgarne performanse. Verujemo da je to zbog nedostatka multithreading-a na N5105, što daje niže rezultate single-core rezultate, a sa druge strane imamo samo dva fizička jezgra na m3-8100Y, što u potpunosti objašnjava razlike.
Međutim, važno je napomenuti da iako su rezultati Geekbench 5 prilično uporedivi na različitim platformama, verzija za ARM Linux distribucije je rano eksperimentalno izdanje, što može, ali i ne mora da utiče na metriku performansi.
Zatim smo izvršili nekoliko sysbench testova, počevši od standardnog CPU testa. Koristeći:
sysbench --num-threads=1 --test=cpu --cpu-max-prime=20000 --validate run
pokrenuli smo jednojezgarnu verziju benchmark-a i na Pi 4B i na LattePanda 3 Delta – i dobili iznenađujuće slične rezultate: 583,14 i 680,26 operacija u sekundi, respektivno.
Pokretanje verzije sa četiri thread-a istog testa uradili smo korišćenjem:
sysbench --num-threads=4 --test=cpu --cpu-max-prime=20000 --validate run
Ono je rezultiralo je još jednim parom sličnih vrednosti, 2305,72 za Pi 4B i 2625,73 za LattePanda.
Raspberry Pi 4B je poboljšao performanse na ovom testu kada je prešao sa starije 32-bitne Raspbian distribucije na noviji 64-bitni Raspberry Pi OS. To je lako objasniti, jer ARM jezgra, poput onih x86, imaju hardversko ubrzanje za deljenje sa pokretnim zarezom, na čemu se zasniva ovaj test, ali koje se može koristiti samo u 64-bitnim operativnim sistemima. 32-bitni sistemi koriste softversku biblioteku koja u velikoj meri smanjuje performanse.
Da bismo dalje utvrdili razlike u performansama, okrenuli smo se OpenSSL-ovim ugrađenim alatima za benchmarking, koji svi koriste kriptografske zadatke. Pokretanje AES-256-CBC cipher testa izvršavanjem:
openssl speed -elapsed -evp aes-256-cbc
enkriptovali smo 5.146.044 16-bajtnih datoteka za 3 sekunde na Raspberry Pi 4B, ali mnogo više, 100.145.264 16-bajtnih datoteka, na LattePanda 3 Delta.
Slična razlika se može videti i sa većim datotekama, pri čemu Pi 4B obrađuje samo 5.530 16 kB datoteka, dok se delta snašla sa mnogo impresivnijih 148.613 u istom vremenskom periodu od 3 sekunde.
Nastavili smo testiranjem I/O brzina kako ugrađene eMMC memorije tako i ugrađene RAM memorije.
sysbench --test=memory run
dobili smo 4627,40 MiB/sec za brzinu RAM-a, što je otprilike 4852,18 MB/sec. Ovo je pristojna cifra za LPDDR4 RAM.
Tokom testiranja eMMC brzina:
sysbench --test=fileio --file-test-mode=seqrd run
brzina sekvencijalnog upisa je bila 151.53 MiB/sec, dok je
sysbench --test=fileio --file-test-mode=seqwr run
vratio za brzinu sekvencijalnog čitanja 42.19 MiB/sec.
Ova dva broja se pretvaraju u 158,9 Mbps i 44,2 Mbps, respektivno. Pristojne brzine za ugrađenu memoriju! S druge strane, brzine NVMe SSD-a nisu baš dostigle svoje teorijske granice, benchmarking sa pikom od 1618,68 Mbps sekvencijalnog čitanja i 1308,71 Mbps sekvencijalnog pisanja (ali i mnogo niže vrednosti kod nasumičnih čitanja i pisanja) dobili smo koristeći CristalDiskMark Still na Windows 11. SBC-ovi čak ne nude podršku za NVMe, već podržavaju samo M.2 SATA diskove koji polako padaju u zaborav.
Uradili smo i naš standardni skup testova. LattePanda 3 Delta postiže 31.855 poena na Octane 2.0 benchmark-u, 3.107 poena na BMark GPU testu i 555,48 poena na Basemark Web grafičkom testu. Ovo je impresivan skup figura. Za referencu, srećni smo što vidimo da bilo koji SBC prelazi 10.000 u Octane 2.0. Dobri rezultati za BMark i Basemark GPU takođe ukazuju na Intelove efikasne i relativno moćne iGPU-ove u CPU-ima najnovije generacije. Čudo je koliko smo daleko stigli od dobrih starih ranih dana sa Intel HD Graphics.
Korisničko iskustvo sa LattePanda 3 Delta
Ovo je bio veoma tehnički pregled, tako da moramo da damo sebi malo prostora i da razgovaramo o ličnim mišljenjima o najnovijem članu porodice LattePanda. Pre svega, želimo da pokažemo kako sve teče glatko (barem po SBC standardima). Zahtevne java serverske aplikacije, obrada fotografija, IDE-ovi, web pretraživači – sve to funkcioniše savršeno! Kada se poveže na veliki monitor, lako je zaboraviti da koristite SBC. Gledanje operativnog sistema Windows na ekranu je toliko drugačije iskustvo nego kada vidite Armbian ili Raspberry Pi OS da samo to zaista transformiše korisničko iskustvo. Pošto smo otkrili GPIO pinove, gomilu opcija za povezivanje (sasvim smo sigurni da nadmašuje većinu modernih desktopa i laptopova, sudeći po velikom broju portova na njemu) i pristojne hardverske specifikacije, možemo reći da je ovo zaista mašina iz snova hardverskog programera. Kada ste poslednji put mogli direktno da povežete senzor ili motor sa računarom?
Ova svestranost je ono što LattePanda čini posebnim. To može biti vaša namenska stanica za 3D štampanje. To može biti vaš namenski NAS (mada, možda ga nemojte koristiti za ovo – postoje bolje opcije i bolje upotrebe za LattePanda 3 Delta), ili vaš namenski headless Docker server. To može biti vaša super-pomoćna stanica za popravku hardvera ili edge IoT računar. LattePanda 3 Delta, zajedno sa LattePanda Alpha 864s su jedina dva SBC računara koja možemo svesrdno preporučiti kao zamenu za desktop. Čak i ako niste iskusan korisnik, dobro ćete se snaći.
Voleli bismo da je RAM proširiv. Nije moguće da je toliko bilo teško implementirati RAM koji se može menjati ili barem obezbediti jedan (opcioni) RAM slot. Bilo bi lepo pogurati N5105 do maksimalne konfiguracije od 16 GB. To bi u velikoj meri pomoglo u poboljšanju sistema u budućnosti u godinama koje dolaze.
Zaključak
Do sada bi trebalo da bude jasno da obožavamo najnoviju LattePanda 3 Delta. Po pristupačnoj ceni od 279 USD (339 USD sa aktiviranim Windows 10 Pro), to je skoro sigurna odluka. Uspeva da nadmaši starije, ali skuplje LattePanda Alpha 864 koje su imale cenu od 465 dolara, koje smo već smatrali vrednom investicijom. Novo je, sjajno je – i usuđujemo se da to kažemo – najbolja zamena za desktop do sada u SBC svetu i jedan od najmoćnijih računara sa jednom pločom trenutno na tržištu.
Više informacija: https://www.lattepanda.com/lattepanda-3-delta
- PCBWay: Štampa u boji PCB ploča - 11/11/2024
- Ne, overklokovanje vašeg Raspberry Pi-a neće poništiti garanciju - 25/08/2024
- VisionFive 2 recenzija - 04/06/2024