Menadžment inputa u poljoprivrednu proizvodnju radi postizanja efikasne i ekonomične proizvodnje sirovine je gotovo dnevna tema. Unapređeni oblik kvalitetne distribucije đubriva, pesticida i semena predstavlja precizna poljoprivreda. Osim što zahteva da se zadovolje visoki standardi u eksploataciji poljoprivredne tehnike i opreme, podrazumeva uključivanje proizvodnih faktora u procesu odlučivanja po pitanju celokupnih inputa odnosno troškova proizvodnje na otvorenom polju. Precizna poljoprivreda podrazumeva bolji menadžment repromaterijala na osnovu uslova i potencijala predmeta proizvodnje. Osim uniformne distribucije đubriva, semena ili pesticida, precizna poljoprivreda podrazumeva varijabilnu normu u zavisnosti od uslova i potencijala zemljišta za dati usev. Dodatno, podrazumeva da se ta ista distribucija inputa proizvodnje po jedinici površine vrši na osnovu potencijala zemljišta. Osim edafskih karakteristika zemljišta uzimaju se u razmatranje i mikro i makro klima, uslovi sredine, satelitski snimci, predusevi, prinos, hemijski sastav zemljišta, mikro i makro elementi. Svi navedeni faktori u manjoj i većoj meri utiču na potencijal zemljišta na osnovu čega se formiraju zone za varijabilnu mapu đubrenja, setve ili aplikacije pesticida. Varijabilna mapa predstavlja geopozicioniran prikaz potencijala parcele i uzročno posledične veze između navedenih faktora. Podrazumeva različite norme đubrenja ili količine semena ili pesticida po jedinici površine u različitim izdiferenciranim zonama parcele. Izdiferencirane zone parcele su prethodno definisane na osnovu navedenih faktora. Isti faktori se koriste za određivanje minimalnih i maksimalnih normi tretiranja pesticidima, normi veštačkih mineralnih đubriva i količini semena po jedinici površine.

Na radionici Precizna poljoprivreda 2021 je predstavljeno nekoliko tehnologija koje su podržane sa poljoprivrednom tehnikom koja je u eksploataciji na poljoprivrednim imanjima i kompanijama u Vojvodini. Teme su bile u vezi sa sprovedenim višegodišnjim makro ogledima putem kojih su se testirale različite tehnologije precizne poljoprivrede. Predstavljeni rezultati svode se na povećanje prinosa putem boljeg menadžmenta semena i đubriva sa značajnom uštedom inputa. Varijabilna aplikacija pesticida je potvrdila značajne uštede pesticida kroz dobru poljoprivrednu praksu kako bi se zadržao trend održive poljoprivredne proizvodnje. Samo takvim unapređenjem poljoprivredne proizvodnje se može postići efikasna i ekonomična proizvodnja hrane i sirovine.


Saradnja PIS-a i razvojno-edukativnog odeljenja Agroinformacioni sistemi i tehnologije u 2021. – Prof dr Aleksandar Sedlar

Predstavljena je saradnja između Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i Prognozno izveštajne službe Srbije kroz tehničku i agroinformacionu podršku aktivnostima Prognozno izveštajne službe Srbije. Od predloga ogleda, prikupljanje podataka, ocena useva, ocena infestacije bolesti ogleda do ukrštanja podataka dobijenih sa satelita došlo se do formiranja modela koji bi trebali pomoći agronomima na terenu. Korišćenjem satelitskih snimaka refleksije sunčeve svetlosti sa površine lista dobijene su kvantifikovani parametri reflektovane svetlosti. Utvrđivanjem zavisnosti između različitih spektara sunčeve svetlosti dobijeni su vegetativni indeksi. Vegetativni indeksi imaju zadatak da ukažu na promene koje se događaju na biljci usled infestacije bolesti. Mapa vegetativnih indeksa je upoređivana sa podacima dobijenih na terenu koji su prikupljeni u skladu sa međunarodnim priznatim standardima za prikupljanje podataka o infestaciji bolesti u usevu. Korelacija između modela vegetativnih indeksa i prikupljenih podataka sa terena je takva da vegetativni indeksi mogu pomoći u detekciji bolesti u usevu pšenice, ječma i šećerne repe. Zabeležena su preklapanja i sličnost između podataka dobijenih putem satelitskih snimaka odnosno vegetativnih indeksa i podataka prikupljenih na terenu.


Pozdravna reč i otvaranje Radionice – Prof. dr Nedeljko Tica, dekan Poljoprivrednog fakulteta Novi Sad

Drugi deo radionice se odnosio na postupak formiranja mapa za varijabilnu setvu useva kukuruza. Mape za varijabilnu setvu su formirane po istom principu odnosa faktora koji imaju uticaja na faze rasta i razvoja useva. Pristup je multidisciplinaran jer su u formiranju mapa učestvovali ratar, zaštitar i mehanizator. Misli se na agronome, inženjere ratarstva, zaštite bilja i inžinjere poljoprivredne tehnike. Inženjer ratarstva je određivao normu setve hibrida koji je namenjen za varijabilnu setvu dok su pedolog i agrohemičar predložili zone parcele. Inženjer poljprivredne tehnike je izdiferencirao parcelu na zone prema uputima pedologa i agrohemičara dok je raspon nor-me definisao na osnovu instrukcije ratara. Inženjer za zaštitu bilja napravio je plan tretmana na osnovu gustine, hibrida i tehnologije proizvodnje.


Pozdravna reč – Mr Đorđe Mišković, Kite d.o.o.

Na kraju radionice prikazana su imanja i kompanije učesnice u zajedničkom makro ogledu. Ukupno je učestvovalo preko 10 kompanija u makro ogledu a rezultati će biti poznati nakon žetve i analize krajem 2021. godine. Tokom realizacije makro ogleda, svaka kompanija koja se bavi preciznom poljoprivredom uzela je aktivno učešće u realizaciji ogleda i predstavila svoj fokus poslovanja.

Više informacija o uvođenju savremenih tehnologija na poljoprivrednim imanjima:

Departman za poljoprivrednu tehniku
Poljoprivredni fakultet, Novi Sad
http://https://dpt.polj.uns.ac.rs/

Više informacija: http://polj.uns.ac.rs/