9.3 TOTAL SCORE

SunFounder Pironman 5 kućište

Dodaci
Kvalitet izrade 8
Implementirana tehnologija 9
Ease-of-use 10
Odnos cena/performanse 10
Pros
  • Vrhunsko hlađenje
  • Slot za NVMe drajv
  • Jednostavno izgleda dobro
Cons
  • Loše Wi-Fi performanse
  • Neki portovi su klimavi
  • MOglo je biti malo veće
Bottomline

Za 79 dolara, Pironman 5 kućište donosi iznenađujuće solidno desktop iskustvo za Raspberri Pi 5, povezujući odlično hlađenje sa podrškom za NVMe i nekoliko drugih koje je lepo imati.

SunFounder-ov najnoviji gizmo baziran na Raspberry Pi-u je „uradi sam“ kućište Pironman 5 „Mini PC“, koje crpi inspiraciju iz blistavih vrhunskih računara — i uzima vaš obični Raspberry Pi 5 SBC pretvarajući ga u paket koji ne bi izgledao neobično u grupi u koju čine igrčke za bebe.

Ovo nije prvi pokušaj kompanije u celom konceptu „šrinkovanog gejming računara“, pošto je Pironman 5 zapravo ažurirana (i u velikoj meri redizajnirana) verzija ranijeg Pironman V2.0 modela (koji je, pak, samo manja revizija hardvera Pironman V1.0, pa ćemo ih zbog jednostavnosti posmatrati kao isti uređaj). Atraktivan dizajn i vrhunske termičke performanse koje obezbeđuje ugrađeni IceCube hladnjak učinili su originalni model jednim od naših najomiljenih kućišta za Raspberri Pi 4 (recenzija ovde).

I verujte nam, bili smo iskreno tužni kada smo shvatili da sve fizičke promene na Raspberri Pi 5 znače da više neće biti kompatibilan.

A photo showing the Pironman 5 box sitting on a lab desk, with the Raspberry Pi 5 next to it.

Kutija Pironman 5 kućišta je stilizovana na tipičan način SunFounder-a | foto: magazin Mehatronika

Koliko god da smo bili uznemireni zbog ovoga, gledati nove proizvode kako iskaču na sve strane uvek je uzbudljivo — prvih nekoliko meseci nakon što se novi Raspberry Pi pojavio na tržištu uvek je gužva! Raspberry Pi tim je sam dizajnirao prva aktivno hlađena kućišta za ovaj model. Novododati PCIe interfejs otvorio je svet mogućnosti za dizajnere dodatne opreme. Nezavisni proizvođači nisu razočarali, a u roku od nekoliko nedelja već je bilo na stotine novih i ažuriranih dizajna HAT-a i kućišta, i drugih neobičnih dodataka koje su ljudi smislili.

Uzimajući sve u obzir, redizajniranje Pironman-a kako bi bio kompatibilan sa najnovijim članom Raspberry Pi porodice nije bilo problem za SunFounder — ali koliko je dobar ovaj novi model i koliko dobro koristi sav novi hardver dostupan na Raspberri Pi 5?

Proces izgradnje: dug, ali prijatan

Pironman 5 kućište se isporučuje kao „uradi sam“ komplet – i potrebno je nešto, tačnije, dosta montaže. Iako sama količina delova može izgledati zastrašujuće, proces izrade je prilično prijatan, iako je malo duži. Priloženi list sa uputstvima je sjajan i detaljno objašnjava svaki korak. Većina krhkijih (trakasti kablovi, jastučići od pene, itd.) i lako gubljivig (mali šrafovi i slično) delova imali su rezervne komade, za svaki slučaj.

Another photo of the box, this time open, showing the instruction sheet laying on top of other pieces.

Prepun uputstava… | foto: magazin Mehatronika

Odmah nakon što smo izvadili dve glavne aluminijumske ploče, primetili smo crne linije koje prolaze od vrha po strani. U početku smo bili zabrinuti da li su to tragovi ogrebotina na eloksiranom premazu i već smo okrivili poštansku službu. Srećom, lako brisanje izopropil alkoholom uspelo je da ukloni tragove, koji su na kraju bili neka vrsta tragova gume, verovatno preostalih od proizvodnje – usled defekta konvejera ili nečeg sličnog. Nije veliki problem, ali je nešto što je kontrola trebalo da uhvati i usmeri na popravku.

A close-up photo showing black manufacturing residue left on one of the Pironman 5’s aluminum plates.

Ožiljci? | photo: magazin Mehatronika

Nakon ovog manjeg početnog zastoja, proces izgradnje je uglavnom tekao glatko. Prva stvar koju po uputstvu treba da uradite (nakon što odvojite dve gore pomenute aluminijumske ploče, koje su, zbog transporta, povezane) je da instalirate šest postolja koja će služiti kao oslonci za sam Raspberry Pi, kao i dve prilagođene Pironman ploče – USB HDMI adapter i MicroSD ekstender (koristićemo zvanične nazive u skladu sa uputstvima, za one koji žele da se igraju kod kuće). Obratite posebnu pažnju na dužine odstojnika, jer ovaj korak koristi one od 5 mm, 6 mm i 8 mm. Razdvojiti ih je lako, srećom, jer sve kesice sa patent zatvaračem u kojima dolaze imaju etikete.

A photo showing the Raspberry Pi 5, along with two of the Pironman 5’s extension boards.

Prve dve ekspanzione ploče su postavljene | foto: magazin Mehatronika

I USB HDMI adapter i MicroSD ekstender priključuju se direktno na portove Raspberry Pi-a — i da, pomalo je čudno gurati ploču za proširenje pravo u slot za SD karticu ili povezivati dve ploče direktnim povezivanjem USB i dva Micro HDMI porta zajedno. Ovo poslednje je zahtevalo malo sile, a s obzirom na to koliko ovi mali HDMI konektori mogu biti slabašni, definitivno se nismo osećali najprijatnije da ovo radimo (da stvar bude još gora, ovo je bila naša fensi review jedinica koju smo dobili pre zvaničnog izdanja Raspberry Pi 5 — ko bi to želeo da razbije). Posle malog usklađivanja, sve se poklopilo – i bilo nam je samo drago da se ništa nije oštetilo. Naš Raspberry Pi je preživeo!

A close-up shot showing the RTC battery cable.

RTC baterija je uredno dodata | foto: magazin Mehatronika

Sledeći set koraka uključuje povezivanje kablova, hedera, tastera i baterija i pričvršćivanje svih ploča koje ste prethodno spojili na postolje. Postavili smo set termalnih pedova (ne zaboravite da skinete i čvrstu plavu zaštitnu traku i glatku prozirnu) i bili smo spremni da stavimo IceCube hladnjak. Osim malo drugačijeg oblika za prilagođavanje u skladu sa novim rasporedom čipova, konačno pomoću odgovarajućih klinova za montažu (zahvaljujući Raspberry Pi 5 koji konačno ima namenske rupe za montažu hladnjaka) umesto matica i vijaka montirali smo hladnjak.

A close-up photo showing the Pironman 5’s thermal pads being mounted on the Raspberry Pi.

Malo je čudno što su odlučili da ne pokrivaju RAM čip | foto: magazin Mehatronika

Raspberry Pi 5 ima namensko dugme za napajanje, kao i set pedova namenjenih za priključivanje eksternog, ako je potrebno. Obično biste lemili potrebne žice na ove pedove, ali je SunFounder želeo da pojednostavi montažu (i, razumljivo, ionako ne bi svi bili srećni da leme stvari na svoj Raspberry Pi), i dao malu lift ploču (donekle opširno nazvana Power Switch Converter) koja dodiruje ove jastučiće skupom najdužih pogo pinova koje smo ikada videli. Smatramo da je ovo zaista simpatično rešenje koje treba pomenuti.

A close-up image of a power button adapter riser board.

Možda najslavniji slučaj pogo igle koji smo do sada videli | foto: magazin Mehatronika

Pironman 5 NVMe PIP ploča se nalazi iznad USB HDMI adaptera i pričvršćuje se na mesingano postolje pomoću para šrafova i na sam Power Switch Converter pomoću plastične zakovice. Rešenje oslanjanja ove ploče je prilično pametno izvedeno jer se njime osigurava veća stabilnost. Iako rupe na dve ploče koje bi trebale da se poravnaju da bi zakovica mogla da prođe u početku to nisu učinile, uz malo bavljenja i otpuštanja nekoliko šrafova, sve je (manje-više) došlo na svoje mesto.

An alternate shot of the power button adapter board, showing it mounted in place inside the Pironman 5 case.

Tako uredan mali dizajn… | foto: magazin Mehatronika

Nakon ovoga, došlo je vreme da se instaliraju dva RGB usisna ventilatora. Procedura je prilično jednostavna: stavite mali filter za prašinu između zadnje ploče i ventilatora i zašrafite četiri samourezna zavrtnja u kućište ventilatora. Lako, zar ne? Ono što nam se, međutim, nije dopalo je taj deo samourezivanja. Rupe za montažu na ventilatorima bi trebalo da budu prethodno upuštene, kao i svaka druga rupa za šraf u kompletu. Stalno smo se plašili da ćemo nekako uništiti meku plastiku dok smo ih pričvršćivali — i na kraju smo dobili dva šrafa, po jedan po ventilatoru, koji nisu baš zagrizli u plastiku i samo su se beskrajno vrtela, tako pričvršćena (što je interesantno jer su i drugi recenzenti takođe imali upravo ovaj problem sa jednim šrafom po ventilatoru koji ne uspeva pravilno da se ureže).

A close-up photo of one of the air intakes, showing four mounting screws and the dust filter.

Imamo razloga da sumnjamo koliko će ovi filteri za prašinu zapravo pomoći | foto: magazin Mehatronika

Do ovog trenutka, Raspberry Pi je zakopan prilično duboko u kućištu i više ne postoji praktičan način pristupa GPIO-u. Tu na scenu stupa poslednja ploča za proširenje – IO Expander. Ova ploča ima dvostruku funkciju, povezivanje sa OLED info ekranom i napajanje RGB ventilatora, i dovođenje GPIO linija na akrilnu bočnu ploču. Da biste sprečili probleme sa pregrevanjem zbog blizine ove ploče glavnom hladnjaku, postoji akrilna ploča montirana na ploču pomoću dve zakovice. Način na koji se drži na mestu je malo loš — oslanja se na zaglavlja GPIO pinova i drži se na mestu sa dve plastične zakovice koje previše pritiskaju akril. To dovodi do njegovog blagog krivljenja i podiže njegove ivice. Ovo ne bi bila velika stvar da glavni IceCube rashladni element nije odmah pored i skoro dodiruje ove ploče. Mala iskrivljenost u akrilu bila je dovoljna da se on trlja o jedno od rebara hladnjaka, malo ga čak savijajući tokom ugradnje. Uspeli smo da to lako popravimo nakon što je ploča postavljena na svoje mesto koristeći precizna klešta, ali ipak – možda bi druga zakovica (ili drugačiji stil montaže u celini) bila bolji izbor.

A photo of the IO HAT+ board, with its acrylic panel mounted

Akrilna ploča takođe pomaže da se malo rasprši RGB svetlost | foto: magazin Mehatronika

Konačno, došlo je vreme da se finalizuje Pironman 5 kućište sastavljanjem spoljnih panela kućišta. Poslednja dva — velika akrilna prozora — bila su veoma laka za instalaciju i savršeno poravnata zahvaljujući malim izbočinama koje se nalaze na nekim ekspanzionim pločama koje se time poravnavaju sa prorezima u akrilu. Bilo je zaista zadovoljstvo videti kako se sve tako lepo spaja.

A photo of almost fully-assembled Pironman 5 case, only missing the clear acrylic side panels.

Iznenađujuće sve ovo izgleda kao desktop PC build | foto: magazin Mehatronika

Uz napomenu: zaštitni papir na akrilnim panelima bio je čudno sklon kidanju umesto da se skine u jednom potezu ljuštenja. Ovo bi moglo biti na nama – ali nikada ranije nismo naišli na ovako što. GPIO oznake na jednoj od bočnih ploča bile su posebno neugodne, jer se papir u suštini raspao oko slova, ostavljajući male komade pričvršćene u prostorima unutar zatvorenih slova, kao što su o i d.

Ipak, smatramo da se ovi mini problemi mogu prevideti, a blaga revizija nekih delova i malo stroža kontrola kvaliteta bi zaista mogli da poprave svaki pojedinačni propust koji smo do sada spomenuli. Iskustvo izgradnje je, kao što smo spomenuli na početku celog ovog odeljka, prilično prijatno – i ne bismo imali ništa protiv da to radimo iznova ako moramo.

A photo of the assembled SunFounder Pironman 5 sitting on a desk.

Urađeno! | photo: magazin Mehatronika

Pironman 5 hardver: mnogo više od običnog kućišta

SunFounder naziva Pironman 5 „kućištem za mini računar“, i mi smatramo da je to odgovarajući deskriptor. Više je od načina da zaštitite i ohladite Raspberry Pi, jer ovo kućište dodaje NVMe slot i IR prijemnik, obezbeđuje HDMI portove pune veličine i (definitivno najvažnije) dodaje „cool“ RGB osvetljenje.

Ovaj NVMe slot nominalno nudi PCIe Gen 2 brzine (Raspberry Pi 5 nudi samo jednu PCIe liniju sertifikovanu kao Gen 2, koja radi do 500 MB/s), ali linija može biti nasilno povećana do brzine PCIe Gen 3 (1 GB/s) u firmveru SBC-a. Imajte na umu da ovo može dovesti do problema sa stabilnošću. Iako su ovi teoretski brojevi dobar pokazatelj reda veličina brzina SSD-a koje biste trebali očekivati, kasnije u pregledu ćemo testirati stvarne performanse NVMe drajva.

U srcu sistema hlađenja Pironman 5 kućišta nalazi se ažurirani SunFounder IceCube hladnjak, dizajniran za Raspberry Pi 5. Čudno, iako SunFounder nudi stariju Raspberry Pi 4 verziju ovog hladnjaka kao samostalnu kupovinu (i da, ova stara verzija je bila u srcu originalnih Pironman V1.0/V2.0 jedinica), još uvek ne postoji način, barem u vreme pisanja, da se zasebno nabavi novi model. Ventilator na IceCube hladnjaku ovog puta je PWM kontrolisan i  direktno se povezuje sa novim portom za ventilator na Raspberry Pi 5.

Za dodatno hlađenje tu su dva RGB IceCube ventilatora kućišta. Već smo ih videli u nekoliko SunFounder proizvoda. Ovde se koriste za kanalisanje dodatnog vazduha kroz kućište ako temperature porastu iznad određenog praga, koji se može podesiti u softveru (više o tome kasnije u recenziji). Iako su RGB, ovi ventilatori samo menjaju efekat i ne nude nikakvu kontrolu nad osvetljenjem. Ovde nema PWM kontrole.

Pironman 5 ne dodaje mnogo na verzija eksternog IO-a, ali pretvara dva Micro HDMI porta u one pune veličine i ubacuje IR prijemnik za korišćenje u ulozi medija centra. Tu je i držač RTC baterije. GPIO je izveden na bočni panel (što bi moglo izgledati malo, ali zapravo mnoga repešenja na kraju samo zakopaju GPIO i efektivno učine zaglavlje beskorisnim), a svi ostali portovi Raspberry Pi-a nalaze se na zadnjoj strani.

Prednja ploča je prilično čista, ima samo dugme za napajanje, slot za microSD karticu i OLED info ekran. Ovaj ekran radi zajedno sa softverom Pironman-a i kontinuirano prikazuje IP adresu sistema, temperaturu, opterećenje CPU-a i upotrebu RAM-a i diskova.

Pironman 5 softver: podešavanje, pregled i mogućnosti

Potrebna je instalacija softvera za Raspberry Pi kućište!? Pa, da – ali to ne bi trebalo da bude toliko iznenađenje s obzirom na to koliko dodatnog hardvera ovde treba pokriti. Iako će neke od osnovnih funkcija (donekle) raditi odmah iz kutije, druge, poput OLED info ekrana, u potpunosti se oslanjaju na prisustvo Pironman softverskog paketa.

Ali prvo, pre instalacije, potrebno je podesiti nekoliko sistemskih postavki. Prvo, ako ste ugradili NVMe disk u kućište, možda biste želeli da prekopirate sve sistemske podatke sa SD kartice. Raspberry Pi OS sada ima ugrađeni uslužni program za ovo — SD Card Copier — što čini proceduru lakim.

Ne zaboravite da formatirate disk jedinicu pre kopiranja bilo koje datoteke, jer u suprotnom procedura ponekad može propasti. Ovo nam se dogodilo, pa smo na kraju direktno flešovali sliku OS-a na NVMe mrežnim pristupom Raspberry Pi-u.

Nakon ovoga, želećete da uredite konfiguracione parametre u Raspberry Pi EEPROM-u tako što ćete pokrenuti:

sudo rpi-eeprom-config -e

i uveriti se da je BOOT_ORDER parametar setovan na:

BOOT_ORDER=0xf416

Ovo govori firmveru da prvo pokuša da pokrene NVMe disk, a ako to ne uspe, da pokuša da se pokrene sa SD kartice ili USB diska – tim redosledom.

Da biste naterali Raspberry Pi da koristi PCIe Gen 3 brzine, možete dodati i:

dtparam=pciek1_gen=3

u datoteku /boot/firmvare/config.txt. Imajte na umu da to može dovesti do neke nestabilnosti sistema.

Konačno, poželećete da ponovo pokrenete sudo rpi-eeprom-config -e, ovog puta pazeći da je parametar POVER_OFF_ON_HALT podešen na:

POVER_OFF_ON_HALT=1

Sa svim ovim podešavanjem, možete povući Pironman 5 softver sa GitHub-a i instalirati ga:

cd ~
git clone https://github.com/sunfounder/pironman5.git
cd ~/pironman5
sudo python3 install.py

Sve što je sada preostalo je da izvršite ponovno pokretanje sistema. Softverski demon će se automatski pokrenuti tokom pokretanja sistema. Ako ste sve uradili kako treba, OLED ekran, kao i kontrolisane RGB LED diode unutar kućišta treba da ožive.

PWM ventilator na IceCube hladnjaku se automatski kontroliše pomoću Pi-ovog ugrađenog sistema za upravljanje toplotom, ali dva RGB ventilatora kućišta kontroliše softver Pironman-a. U ponudi je pet profila, u rasponu od toga da su ovi ventilatori uvek uključeni do toga da se aktiviraju tek kada BCM2712 dostigne 70 °C. Šema upravljanja je jednostavna — ovi ventilatori se pokreću na određenom temperaturnom pragu i prestaju da se okreću kada se toplota dovoljno rasprši.

Kao što smo već spomenuli, ne postoji način da se ručno kontroliše osvetljenje RGB ventilatora. Međutim, kućište Pironman 5 ima više dodatnih RGB LED dioda. Oni se mogu ručno podesiti na bilo koju željenu boju, a postoji i sedam svetlosnih efekata koje možete izabrati.

Sva ova prilagođavanja se mogu obaviti korišćenjem komandi terminala, ali i korišćenjem veoma zgodne kontrolne table na mreži koja se nalazi na http://localhost:34001 (naravno, dostupna je i na lokalnoj mreži pomoću lokalne IP adrese vašeg Raspberry Pi, koju možete lako pročitati sa malog OLED info ekrana).

Root terminal nudi detaljniju kontrolu, kao i nekoliko podešavanja koja inače nisu dostupna — ali kontrolna tabla predstavlja gomilu trenutnih i istorijskih sistemskih podataka, kao i lak pristup datotekama evidencije. Veoma zgodno!

Izgled i osećaj: računar za igrice veličine zalogaja

Recimo očigledno: Pironman 5 je divan. Malo odstupajući od zdepastog steampunk ​​izgleda svog prethodnika, novi model usvaja uglađene i čiste linije i mnogo više liči na modernu opremu za igre nego na nešto iz Marvelovog filma — što mu ime sugeriše.

Čak i orijentacija svih PCB-a unutar kućišta blisko imitira tradicionalnu konstrukciju računara, sa Raspberry Pi 5 („matična ploča“) postavljenom na bočnu ploču i RGB LED diodama koje osvetljavaju unutrašnjost — pa čak i mali OLED statusni displej je zapravo funkcija koja se nalazi na nekim premium kućištima za desktop računare.

A photo showcasing the Pironman 5’s RGB lighting during use.

RGB osvetljenje je efikasno, iako je malo prigušeno u poređenju sa prethodnikom | foto: magazin Mehatronika

Međutim, bili smo pomalo iznenađeni da je Pironman 5 i dalje u suštini iste veličine kao i njegov prethodnik, jer je izgledao mnogo veći (bar nama) na promotivnim slikama. Nemojte nas pogrešno shvatiti, tamo nije bilo ničega što bi sugerisalo da je veći (pošto većina promo snimaka nije imala referencu za upoređivanje veličine), ali sam dizajn nas je toliko podsećao na vrhunske PC uređaje da smo jednostavno pretpostavio da će biti malo deblji od svog prethodnika.

Koliko god da je malo, kućište se uopšte ne čini slabim. U stvari, naša jedina stvarna zamerka u vezi sa kvalitetom izrade je primetno kolebanje prisutno na HDMI i USB-C portovima. Čini se da je USB HDMI adapter montiran na način koji omogućava malo prostora za pomeranje, posebno imajući u vidu način na koji je povezan sa Raspberry Pi (na šta smo već gunđali, tako da se nećemo ponavljati se ovde). Pokušali smo da zategnemo svaki šraf i držač koji drži ovu adaptersku ploču na mestu, ali bezuspešno – portovi su se i dalje uvijali. Ovo verovatno neće oštetiti Raspberry Pi, ali oprez prilikom uključivanja i isključivanja kablova trebalo bi da doprinese sprečavanju bilo kakvih (mada malo verovatnih) nezgoda.

Performanse: Termalne i druge

Solidan softver, pristojan kvalitet izrade i elegantan izgled je sve lepo imati — ali nesumnjivo su najvažniji aspekt svakog SBC kućišta solidne performanse hlađenja. Sa svakom novom generacijom SBC-a koji se izdaju, ovo postaje sve relevantnije, jer postoji opšti trend povećanja količine toplote koju proizvode ove male ploče.

Imajući iskustva sa nekoliko proizvoda zasnovanih na SunFounder IceCube dizajnu, bili smo više nego uvereni, čak i pre testiranja, da ovde neće biti neprijatnih iznenađenja.

I bili smo potpuno u pravu! Testirali smo performanse pod opterećenjem pomoću s-tui-a i konfigurisali ventilatore kućišta da uvek rade. Iako su temperature okoline u našoj laboratoriji za testiranje bile malo više ka 29 °C, videli smo da se temperature SoC-a u praznom hodu kreću oko 35 °C, dok – na standardnom taktu od 2,4 GHz – temperature pod stresom nikada nisu dostigle iznad 56,2 °C, sve vreme tokom našeg sat vremena dugog testa. Sistem je bio iznenađujuće tih, čak i sa svim uključenim ventilatorima. Glavni ventilator sa PWM-om se okretao do oko 1200 RPM.

Isprobali smo i test sa ventilatorima kućišta postavljenim na izbalansirano podešavanje, u kom slučaju se aktiviraju na 67,5 °C. Ovo je omogućilo da se temperature popnu do oko 65 °C u roku od nekoliko minuta. Glavni PWM ventilator se okretao do 2300 obrtaja u minuti, ali temperature su i dalje polako rasle. Za nekih 5 minuta, dva ventilatora kućišta su se konačno uključila i snizila temperaturu na 62,5 °C. Ovaj ciklus se zatim ponavljao svakih nekoliko minuta, pri čemu su se ventilatori kućišta gasili nakon što su temperature dovoljno dugo ostajale ispod praga – što je zauzvrat dovelo do toga da ponovo polako počnu da rastu.

Ovo je sve prilično impresivno — tako da smo naravno morali da proverimo i koliko dobro termalni sistem može da podnese CPU overklokan na 3,0 GHz. Ako niste sigurni kako da bezbedno overklokujete svoj Raspberry Pi 5, možete da pogledate naše zgodno uputstvo ovde.

Ovog puta smo isprobali samo ventilatore kućišta u uvek uključenom režimu i završili sa vršnim merenjem od 63,4 °C posle 40 minuta pod stresom. Ovo je zaista impresivno za tako intenzivan OC – radimo celih 600 MHz iznad osnovnog takta! Ove temperature su u sigurnom opsegu. S obzirom na to, glavni PWM ventilator se ovoga puta malo više naprezao, morao je da se okreće do 2300 RPM sa uključenim ventilatorima kućišta, što je dovelo do malo više buke nego inače.

Smatramo da je sigurno reći da Pironman 5 nudi neke od najboljih vazdušnih hlađenja koje možete dobiti za Raspberry Pi 5. Naravno, može više nego da se nosi sa ozbiljnim overklokovanjem, čak i na duži rok. Na neki način, skoro da je gubitak ne overklokovati Pi kada koristite ovakvo kućište (imajte na umu da svako, čak i uspešno overklokovanje može dovesti do povećane nestabilnosti sistema kada to najmanje očekujete).

Sa isključenim performansama hlađenja, hajde da pokrijemo NVMe brzine merene ugrađenim alatom za benchmarking Gnome Disk Utiliti-a.

Sa standardnim PCIe podešavanjima (tj. korišćenjem PCIe Gen 2 brzina) naš referentni Kingston NV2 disk je postigao brzinu čitanja od 463 MB/s i brzinu pisanja od 385,2 MB/s. Međutim, podešavanjem /boot/firmvare/config.txt datoteke i omogućavanjem PCIe Gen 3 brzina, uspeli smo da dobijemo prilično značajno povećanje: 900,8 MB/s čitanje i 734,4 MB/s pisanjea! Ovo je odličan rezultat — i bukvalno je desetostruko povećanje u odnosu na brzine standardne SD kartice. Za bilo koju vrstu upotrebe na radnoj površini, ili čak i za malo složenije zadatke servera, ozbiljno preporučujemo ulaganje u kvalitetan SSD – više je nego vredno toga.

Na kraju krajeva, postoji jedna zamerka kada je u pitanju Pironman 5, a ona nema nikakve veze sa funkcionalnošću samog kućišta. Umesto toga, to ima veze sa funkcionalnošću koju kućište malo koči — Wi-Fi. Vidite, intuitivno je logično da bi okruženje RaspberryPi-a slojevima aluminijuma i nekoliko PCB-a na neki način uticalo na performanse bežične mreže, ali nikada nismo očekivali da će to biti ovako dramatično.

Naši problemi su prvi put počeli tokom podešavanja OS-a, kada smo shvatili da se naš Pi jednostavno neće povezati na našu Wi-Fi mrežu od 5 GHz. Odbacili smo ovo kao softversku grešku i nastavili, samo da bismo otkrili da čak i nakon podešavanja još uvek nismo u mogućnosti da se povežemo na 5 GHz Wi-Fi. Iako nije u samoj laboratoriji za pregled, naš ruter je u suštini u susednoj prostoriji, što nikada nije predstavljalo probleme za druge uređaje. Wi-Fi od 2,4 GHz jeste radio, ali brzine su bile prilično niske, dostižući samo oko 12 Mbps za otpremanje i 18 za preuzimanje.

Odlučili smo da vidimo da li bi približavanje sistema ruteru pomoglo (a pod „bližim“ mislimo na „oko 20 cm udaljeno od njega“), i donekle je uspelo. Wi-Fi od 5 GHz je ovog puta zapravo radio, a mi smo izmerili brzine preuzimanja od 86 Mbps i slanja od 94 Mbps. Međutim, ovo je bio loš rezultat za našu mrežu koja je sposobna da udobno isporučuje 1000 Mbps u oba smera na uređajima višeg ranga. Što je još gore, uspeli smo da dobijemo preko 300 Mbps za preuzimanje i otpremanje na istom Raspberry Pi 5 SBC-u kada smo ga izvadili iz kućišta.

Na kraju, moramo da preporučimo korišćenje Ethernet kabla ili eksternog USB Wi-Fi modula sa Pironman 5, od kojih je poslednji možda trebalo da bude uključen u komplet jer je skoro neophodan. Da li je ovo problem zavisi od vaše nameravane upotrebe, ali pretpostavljamo da to neće biti preveliki problem za većinu onih koji žele da koriste kućište u desktop okruženju, a još manje za one koji planiraju da podese NAS ili sličan server.

Zaključak: za koga je Pironman 5 kućište?

Pironman 5 je dobro dizajnirano kućište kompaktnog izgledom koje je na mnogo načina poboljšano u odnosu na svog prethodnika. Dizajn je značajan korak u pravom smeru, kao i odluka da se pređe na NVMe disk sa nezgrapnog SATA M.2 rešenja sa USB-om koji se nalazi u originalnom Pironman V1.0/V2.0. OLED info ekran je u suštini prenet kakav jeste, ali su RGB svetla nesumnjivo pojednostavljenja.

Pironman 5 kućište koristi podešavanje hlađenja IceCube koje poznajemo i volimo, donoseći PWM kontrolu glavnom ventilatoru i dodajući dva dodatna RGB ventilatora montirana na kućište. Ovo je sve zbog povećanih toplotnih zahteva Raspberry Pi 5. Kao što smo videli, ovo rešenje je onoliko dobro koliko je moguće da vazdušno to bude – a održava sistem prilično hladnim u svakom trenutku.

Pironman možda nije za svakoga, jer je nesumnjivo veći od potrebe većine. Ako je ceo RGB aspekt previše ili su male dimenzije ključna, zvanična Raspberry Pi kućište za Raspberry Pi 5 bi mogla biti bolji izbor. To je znatno manje i skromnije kućište sa prilično pristojnim termičkim karakteristikama.

Jedine dve zamerke koje su dovoljno velike da ih vredi pomenuti u ovom zaključku, barem za nas, su klimavi HDMI i USB-C portovi (da, još uvek smo pomalo zabrinuti zbog njih) i problemi sa performansama Wi-Fi-ja — i morali smo da smanjimo po neki poen zbog ovoga. Ako možete da ih previdite, onda je preostalo malo pravih kritika. Zabavan za izgradnju i bogat funkcijama, Pironman 5 ima skoro sve što biste mogli da poželite od Raspberry Pi kućišta za desktop/server. Za samo 79 dolara, teško je ne preporučiti ag, posebno onima koji žele da se bave overklokom ili na drugi način guraju svoj Raspberry Pi do krajnjih granica.

Aleksandar Dakić
Follow me