Banana Pi je predstavio drugi reviziju sa oznakom V2.0 svog razvojnog sistema za Allwinner H618 pod imenom BPi-M4 Zero u Raspberry Pi Zero formatu. Ne tako davno smo pisali o BPi-M4 Berry modelu čiji izgled podseća na u Raspberry Pi 3. Zadovoljni smo tada bili pre svega podrškom koju je Banana Pi pružio. Glavni takmac ovo Zero klonu bi mogao biti sam Raspberry Pi Zero 2W, ali i popularni Orange Pi Zero 2W sa istim SoC-om.
Zero format dimenzija 65 x 30 je odličan za embedovanje, a zabog toga što mu nije potreban dodatni carrier board u mejkerskom svetu je omiljeniji od ploča u CM (compute module) formatu. Allwinner H618 je u stvari revizija nešto starijeg H616 SoC-a, i u odnosu na njega ima samo jednu praktičnu prednost, a to je mogućnost pokretanja Android 12 OS-a.
U pitanju je četvorojezgarni procesor sa ARM Cortex-A53 jezgrima na 1,5 GHz. ARM Cortex-A53 jezgra srećemo kod Raspberry Pi 3 modela u kojima ona rade na 1,4 GHz. Upoređujući performanse Sysbench RAM testom vidimo neznatnu prednost H618 nad Broadcom BCM2837B0 SoC-om.
Tamo gde zaista možemo videti prednost Banana Pi BPi-M4 Zero nad Raspberry Pi modelima je u prisustvu hardverske enkripcije. Brzine možemo videti na openSSL testu i jasno je da je za aplikacije gde je zaštita podataka bitna, H618 pravi izbor.
Ugrađeni GPU je ARM Mali-G31 MP2 koji se često može naći u mnogim set-top box-ovima i mogućnošću prikaza 4K slike pri 60 Hz. Oni su po pravilu sa Android OS-om koga mi u ovoj oblasti ređe koristimo. Ovo ističemo zbog drajvera, koji su za Linux ipak nižeg kvaliteta, te platforma na Debian 12 OS-u postže na glexgears-u 212 fps, a na glmark2-es2 svega 33 . Nevolja je bila što drajveri nisu omogućavali promenu rezolucije, te smo sve vreme radili u prozorima, ali na desktopu rezolucije 1920 x 1080 pix.
Hardver
Ukoliko ne tragate za uslovno rečeno „vrhunskim“ CPU performansama ARM Cortex-A53 su odlična jezgra što se termalne efikasnosti tiče. U našim testovima ne dolazi do pregrevanja, te stoga nema ni trotlovanja, što omogućava da SBC radi samo sa pasivnim hladnjakom. Idealno kada ugrađujete BPi-M4 Zero u neki vaš projekat ili kada je bešumni rad ono što je zahtevano.
Naš model je došao sa Rayson 4 GB LPDDR4X memorijom koja se u testovima pokazala standardno dobrom i nije odudarala od vrednosti koje su pokazale uporedne platforme. Sysbench RAM test je u potpunosti dao identične vrednosti kao i kod uporednih platformi.
Ponovno testiranje smo sproveli tinymemebench testom koji je pokazao marginalno lošije performanse nego BPi-M4 Berry. Napomena koja ovde mora ići je da testiranje nije izvršeno na istom OS-u. Naime Zero je bio sa Armbian 24.8.2 Bookworm i kernelom 5.4.125, a Berry sa kernelom 6.1.31.
Dok smo analizirali memoriju zaintrigirao nas je 24 pinski konektor za trakasti kabl koji se nalazi odmah do memorije označen kao FPC. Pomislili smo da je u pitanju MIPI konektor, ali smo konsultujući Wiki sajt proizvođača videli da je kao u stvari to I/O port sa signalima sa 24 pina SoC-a, koji imaju i dodatne specijalne funkcije: 100 MB Ethernet, jedan USB 2.0 i jednu IR komunikaciju. Situacija slična Orange Pi Zero 2W, sa tim da se kod OPi može dokupiti dodatna ploča sa trakastim kablom i svim konektorima.
Fizički izvedenog Ethernet RJ45 konektora na ploči nema, pa ćete verovatno BPi-M4 Zero koristiti pre kao bežičnu platformu. Tu je Kertong KEIIO K019-CW43-DW kombo 2.4/5 GHz Wi-Fi i Bluetooth 5.0 modul. Baziran je na Cypress CYW43455 modulu koji po sšecifikacijama može podržati brzine prenosa do 433,3 Mbps. Integrisani modul obezbeđuje SDIO interfejs za Wi-Fi, a UART / PCM interfejs za Bluetooth. Na našim merenjima brzine uz pomoć Speedtest by Ookla postizao je brzine download/upload 176.69/231.74 Mbps.
Za smeštaj podataka i pokretanje OS-a može se koristiti SD kartica čije push-push ležište je postavljeno uz kraću ivicu ploče. Izmerena brzina čitanja sa Flexxon SD kartica je 68 MB/s, a upisa 30 MB/s.
Model koji smo od Banana Pi kompanije dobili za potrebe ove recenzije došao je sa 32 GB eMMC-a. Upravo ta kombinacija RAM/eMMC 8/32 GB odlikuje novu V2.0 reviziju, jer je stara, pored sasvim drugog bežičnom modula dolazila sa kombinacijom 4/16 GB. Ovo je daleko bolja opcija. Brzina čitanja podataka sa eMMC-a je 168,4 MB/s što je 2.5 puta bolje od performansi SD kartice, te u tom smislu preporučujemo njega kao osnovni medij.
eMMC modul se nalazi sa donje strane ploče. Tu stranu ploče je moguće potencijalno jedino iskoristiti za povezivanje za GPIO i UART debug rupama, odnosno postavljanje hedera sa donje strane. Tri UART rupe se nalaze uz ivicu i standardno dovode Rx,Tx i GND signale.
40 pinski heder je sa rasporedom signala nalik Raspberry Pi GPIO hederu, ali ipak treba obratiti pažnju na pinout. Interesantno je da na zvaničnom wiki sajtu nema definicije signala na 40 pinskom GPIO hederu. Razlog nam nije jasan i verujemo da je došlo do greške prilikom izdavanja nove revizije ploče.
I pored toga mi smo bez problema instalirali WiringPi sa Dangku Github-a. Overlej koji je tamo korišćen odgovara onome za prethodnu reviziju Banana Pi BPi-M4 Zero i otvara mogućnosti korišćenja u prilagođenim projektima.
Uz dužu bočnu stranicu ploče nalazi se mini HDMI 2.0a kombinovani video i audio izlaz. u.fl konektor za eksternu Wi-Fi/Bluetooth antenu, Reset i Maskrom dugme (nedostaje Power dugme što zaista zameramo) i dva USB-C 2.0 porta. Ova dva porta služe za napajanje i povezivanje sporijih periferija, poput tastature ili miša. Brzina prenosa podataka je 37.2 MB/s pri čitanju i 3.4 MB/s pri upisu. To su standardne USB 2.0 brzine i ovaj port zaista ne preporučujemo za povezivanje eksternih skladišta podataka.
Softver
Banana Pi tim je na svom Wiki sajtu dao kompletne source kodove za Android 12 i Armbian sa kernelom 5.4 i 6.6. Dao je i gotove Android 12 i Armbian 24 OS imidže uz detaljno uputstvo za instalaciju. Ono što nam se posebno dopalo je što su dati i WringPi, RPi.GPIO i
WiringPi-Python source kodovi koji razvoj sopstvenih projekata upotrebom GPIO linija čine mogućim.
Isprobali smo i instalaciju Docker-a i protekla je glatko i bez ikakvih problema, uz striktno praćenje uputstva na Docker sajtu. Nakon instalacije Docker-a instalacija Jellyfin-a ili Home Assistant-a je bila trivijalna.
Opšti utisak je da je idealna upotreba ovog malog SBC-a u terminalu. Video drajveri za sada škripe, ali verujemo da će to relativno brzo biti otklonjeno. Pre svega mislimo na podršku openGL-ES-u i probleme sa promenom rezolucije. Na Octane testovima dobili smo skor od 3571 što je u okviru očekivanog.
Geekbench 5 sa 135/434 i Geekbench 6 sa 152/434 su ponovili brojeve koje smo i ranije dobijali sa platformama sa Allwinner H618. Nismo uočili komparativnu prednost zbog količine memorije na ovim testovima.
Najzad, Unixbench kao najsveobuhvatniji test koji je ujedno i najtradicionalniji pokazao nam je nešto lošije performanse u odnosu na većeg brata iz iste kompanije BPi-M4 Berry. Ponavljamo kernel 6.1 i 5.4 mogu biti razlog, ali je kod Unixbench-a ova razlika ubedljivo najveća.
Zaključak
Zvanična cena ovog SBC-a bez popusta je $44, a sa popustom $36. To nas je na prvi pogled pomalo iznenadilo, jer je ona čak viša od BPi-M4 Berry-a. Viša je i od konkurentskih ploča, što nas je u prvi mah začudilo, a onda smo uvideli jedan „detalj“. Banana Pi BPi-M4 Zero V2.0 dolazi sa 8 GB RAM-a i 32 GB eMMC-a i u toj konfiguraciji je neuporediv sa drugim pločama koje često dolaze sa 1 ili 2 GB RAM-a i bez eMMC-a. Sa obzirom da postoji samo jedan model i nije predviđena „osiromašena“ verzija jasno je da je Banana Pi tim želeo da iz ovog Allwinner-a H618 izvuče maksimum.
Upoređujući ga sa „originalom“ Raspberry Pi Zero 2W, dobijamo gotovo duplo više performansi sa ovim Allwinner H618. Kada na to dodamo dobru softversku podršku i najnovije kvalitetne OS imidže, dolazimo do toga da vam možemo preporučiti ovaj sistem za upotrebu u nekom novom projektu.
- RACPRO1-T nova kompaktna DIN AC/DC napajanja do 960 W - 23/01/2025
- HVA68TD VLF high voltage test set - 11/01/2025
- Seeed Studio XIAO Round Display recenzija - 10/01/2025