Elecfreaks Retro Arcade for Education
Elecfreaks Retro Arcade for Education je moguće programirati blokovima u Microsoft MakeCode okruženju. Lep i sjajan ekran, dobro dizajnirano kućište prilagođeno manjim šakama deteta i kvalitet svih delova čine je odličnim proizvodom. Kreativnost pre svega.
Pros
- Svetao i veliki ekran
- Dobro dizajnirano i bezbedno kućište
- Mogućnost kombinacije sa
- Veliki broj primera
Cons
- Ekran nije osetljiv na dodir
Računarska pismenost je neupitna potreba svakog čoveka u današnjem informatičkom društvu. Opismenjavanje omogućava pojedincu da bude konzument online sadržaja i učestvuje u društvu kome pripada. Životno blagostanje pojedinca u takvom društvu će biti u direktnoj vezi sa njegovom informatičkom kreativnošću od koje će ga po pravilu udaljavati konzumiranje tuđih sadržaja. Elecfreaks je ponudio Retro Arcade for Education, kreativnu programersku konzolu kao kreativni odgovor na zatrpanost zabavnim sadržajem u kome se čovek svodi na korisnika digitalnih proizvoda.
Osnovna namena mejkerskih gejmerskih konzola je kreiranje sopstvenih igrica uz učenje koncepata programiranja. Najveći problem kod gotovo svih ovakvih sistema je što je potrebna određena računarska pismenost, tj kreator mora da zna da koristi računar, bilo sa Windows ili Linux OS-om, da može imati neometan pristup internetu i da je pismen, tj da ume da čita i piše. Ova pretpostavka određuje minimalne godine deteta kada uopšte može da bude digitalno kreativno, kao i njegov stepen slobode u odnosu na nadzor starijih. Elecfreaks stoga i u uputstvu piše da je Retro Arcade for Education namenjen za edukativne primene u školama i drugim pedagoškim ustanovama i da se preporučuje korišćenje pod nadzorom. Ova napomena ne proizilazi zbog fizičke opasnosti od samog uređaja, jer je potpuno bezbedan i za najmlađe. Radi na ugrađeno baterijsko napajanje od 560 mAh, koje se dopunjuje preko USB-a. Do baterije nije moguće lako doći, potrebno je potpuno otvoriti zaštitno kućište, ali to i inače nećete raditi.

Hardware
Procesorsku snagu ovoj konzoli daje STM32F412RE na 100 MHz. U njemu je jedno ARM Cortex-M4 32-bitno jezgro Armv7E-M arhitekture sa 512 KB Flash memorije i implementiranim BAM-om (Batch Acquisition Mode) koji ga čini energetski efikasnijim. Jezgro prati i DSP sa nezavisnom FPU jedinicom za operacije sa pokretnim zarezom. Art Accelerator omogućava optimizovani ispis na displeju željenog sadržaja. DFSDM (Digital filter for Sigma-Delta modulators) interfejs može se koristiti za dobijanje frekventne karakteristike signala korišćenjem FFT. Sve ove mogućnosti, uz povoljnu cenu ga čine dobrim izborom za 2D arkadne retro konzole bazičnog tipa.

Iako sam procesor ima po 4 I2C i UART, po 5 SPI i I2S, 2 CAN interfejsa, na ploči je dodat i Nation N32G003F5S7 32-bitni mikrokontroler sa jednim ARM Cortex-M0 jezgrom koje radi na 48MHz. On sam ima sopstvenih 29.6KB (ovako piše u zvaničnom data sheet-u) Flash i 3KB SRAM, kao i 12-bitni ADC, 2 UART-a, I2C i SPI. Mikrokontroler ima 18 I/O pinova, 3 analogna ulazna i 6 PWM.

Ono što nam se dopalo, jeste detalj da je ploču potpisao Song Lion Vance. Iako nemamo nikakve potvrde, niti smo uspale da nađemo ikakve informacije o ovom natpisu, verujemo da je u pitanju potpis kreatora ove ploče, što se neretko radi u gejmerskoj mejkerskoj zajednici.

Trakastim kablom povezan je ekran rezolucije 320 x 240 piksela. Dobre je svetline i prijatnih boja, te prilikom rada ne opterećuje oči. Na ploči su još i Reset i Menu tasteri, kao i jedan buzzer dovoljan za osnovne zvučne efekte. Od njega ne treba očekivati zvuk koji bi došao od zvučnika sa membranom. Tu su i dva senzora: senzor intenziteta osvetljenja i žiroskop. Žiroskop je na kontrolerima konzola ili konzolama sa objedinjenim kontrolerom, kao što je ovde slučaj, neophodan da bi se detektovali pomeraji ruku igrača. Senzor intenziteta svetlosti se obično koristi za automatsko podešavanje intenziteta sjajnosti ekrana i promenu dizajna scene u odnosu na količinu svetla u okruženju. Oba senzora su često korišćena na konzolama gde se igraču poboljšava utisak pri igranju. Za još uverljivije iskustvo stavljen je veoma prijatan vibracioni element koji se može programirati.

Samo kućište Elecfreaks Retro Arcade for Education je od plastike blago matirane površine kako ne bi konzola klizila iz ruke. Pored dva već spomenuta tastera Menu i Reset, igrački interfejs je izveden u skladu sa uobičajenim rasporedom tastera na upravljačkim kontrolerima. Tu su A i B dugme sa desne strane i četiri tastera pravca u obliku krsta.

Kućište je ergonomski dizajnirano tako da dobro leži i u malim dečjim šakama. Sa poleđine je i Elecfreaks oznaka koja govori da je 5 V i 1.3A dovoljno napajanje za punjenje baterije i pokretanje ove edukativne konzole.

Software
Razvoj sopstvene igrice se radi kroz online aplikaciju Microsoft MakeCode Arcade koju je Microsoft i kreirao za ovu namenu kao deo svoje Make & Code online aplikacije. Uz Arcade, u okviru istog edukativnog sajta, postoje i mikro:bit i Minecraft Education aplikacije.
Svi koji poznaju koncept programiranja funkcionalnim blokovima lako će se snaći i u ovom okruženju koje je dopunjeno konceptima koji su neophodni za kreiranje računarskih igara. Pre svega to su komande sa sprajtovima, upravljanje muzikom i scenom, formatiran ispis rezultata i trenutnih parametara igre, kao i komande za čitanje naredbi sa kontrolera. Nakon kreiranja novog projekta ili odabira nekog od postojećih demoa (što preporučujemo na početku kako bi spoznali mogućnosti i sotvera, ali i hardvera koji imate), slobodni ste da iskažete svoju kreativnost.

Sprajtovi koje pokrećete mogu biti animirani ili ne. Dimenzija su 16 x 16 piksela, a u okviru Microsoft Arcade MakeCode nalazi se i pixel editor. Iako je dat veći broj gotovih sprajtova kako bi primeri bili funkcionalni i ubrzali vaš početni rad, realno je da ćete imati potrebu da sami kreirate svoje likove u sopstvenoj igri.

Ne samo likove već i scenu. Na sceni crtate sve elemente, ali i „neprolazne“ kocke koje su roze boje. Vaš sprat ne može da se nalazi na polju gde je takva roza kocka. U platformer igricama na ovaj način određujete gde „lik“ može stati, a gde propada. U lavirintskim igrama gde je pogled od gore, ove kocke određuju raspored zidova.
Na slici ispod vidite da smo platformu nacrtali u simboličnom obliku čipova i po njoj lik hoda. Prepreke smo postavili u obliku i86 nepomičnih objekata, a u kodu igrice definisali postupke u slučaju kolizije glavnog lika sa objektima.

Dodatkom muzike i ponašanja kamere u smislu za koji objekt je vezana prilikom igranja, dobijamo elementarni skakački platformer na svojoj Elecfreaks Retro Arcade for Education handheld konzoli. Dužim držanjem tastera Reset, konzola prelazi u mod za programiranje i pojavljuje se kao eksterni USB disk. Sve što treba uraditi je da se na njega prebaci .uf2 fajl koji generiše Microsoft MakeCode Arcade na osnovu vašeg programa.

Ko želi da napravi prve korake ka JavaScript ili Phyton programiranju, moguće je pregledati, pa čak i modifikovati automatski generisan kod. Ovo može otvoriti sledeći korak u razvoju programerskih veština i izradi složenijih kreacija.

Zaključak
Elecfreaks Retro Arcade for Education dolazi u lepo dizajniranoj kartonskoj kutiji u kojoj je plastični blister sa konzolom, USB-C na USB-A kablom za programiranje i dopunjavanje baterije, kao i nekoliko kockica koje su kompatibilne sa LEGO kockama.

Elecfreaks u svim učilima koje smo do sada testirali insistira na upotrebi kocaka. Tako je bilo i u Smart Cutebot pro-u i Wukong 2040, ali i u velikim kompletima Nesha Inventors Kit i micro:bit Space Science Kit-u gde je broj kockica gotovo 300. Ovde taj broj nije tako veliki i ideja je da se konzola personalizuje. Naravno, niko ne brani da se koriste bilo koje druge kompatibilne kocke, pa da se konzola možda koristi i kao mali displej ili portal u nekom većem projektu.

Kroz deset datih primera na wiki stranici stiče se dovoljno iskustva i znanja za sopstvene projekte. Ono što izdvaja ovu izuzetno interesantnu konzolu je mogućnost programiranja, što dete, ali i bilo kog entuzijastu, pretvara u kreatora digitalnog sadržaja i udaljava ga od jeftinog konzumerizma. To što zahteva određen stepen informatičke pismenosti, u današnjem vremenu kada i potpuno nepismena deca igraju igrice na mobilnom telefonu otupljujući svoja čula snažnim nadražajima, može biti problem. Ne problem Elecfreaks-a ili ove programabilne Retro Arcade, već problem dece koja su od najranije mladosti i pre nego što se i opismene, izložena takvim nadražajima da im ova konzola od $60 može delovati nedovoljno „multimedijalna“. Treba misliti o tome na vreme.
- Weidmueller maxGuard podiže distribuciju potencijala na novi nivo - 12/04/2025
- Elecfreaks Retro Arcade for Education recenzija - 11/04/2025
- Node-RED: Upravljanje GPIO signalima na Orange Pi 4A - 11/04/2025