Rivella je osnovana 1952. godine od strane Roberta Barta u Štefi (kanton Cirih). Danas je ovo porodično preduzeće sa sedištem u Rotristu jedan od retkih nezavisnih švajcarskih proizvođača pića. Kompanija trenutno zapošljava oko 240 ljudi i ostvarila je promet od 138 miliona švajcarskih franaka u 2023. godini. Već godinama, Rivella je jedan od najpoznatijih i najomiljenijih brendova u Švajcarskoj. Osvežavajuće piće istog imena čak je zvanično uvršteno u inventar kulinarskog nasleđa ove zemlje. Svi proizvodi se proizvode lokalno, a iz švajcarskog proizvodnog pogona svake godine izađe gotovo 100 miliona litara bezalkoholnih pića i voćnih sokova.

Smanjite troškove kroz automatizaciju održavanja – minimizujte vreme podešavanja
Gde god se proizvode pića, zahtevi za mašinama i sistemima su visoki. Moraju se poštovati higijenski propisi, precizna podešavanja formata i brzi pokreti moraju raditi bez problema. Zahtevi za fleksibilnošću modernih proizvodnih sistema stalno rastu, a glavni razlog za to je sve veća raznovrsnost proizvoda. Pored visoke dostupnosti postrojenja, proizvođači se oslanjaju i na skraćenje vremena podešavanja na različitim stanicama svojih mašina. Mašine na proizvodnoj lokaciji Rivella u Rotristu se takođe stalno modernizuju i osavremenjuju, a gde je moguće i automatizuju, što ilustruju dva sledeća primera.

Projekat „Automatizacija podešavanja glave štampača za ispis datuma“
„Operateri na stanici za pakovanje su mi se obratili sa zahtevom da pojednostavim proces štampanja datuma,“ kaže Ismail Ibraimi, projektni menadžer za održavanje u Rivelli. Kada se promeni proizvod na stanici za pakovanje, mora se ručno podesiti visina i položaj inkjet štampača za datum pomoću zavrtanja. Ovaj proces može trajati i do sat vremena, u zavisnosti od proizvoda i broja paketa, a promena se često obavlja tri puta dnevno. Tražilo se rešenje za automatizaciju kako bi se proces olakšao zaposlenima i smanjilo vreme potrebno za podešavanje. Rešenje je pronađeno kod kompanije igus Švajcarska, proizvođača kliznih ležajeva i linearne tehnologije bez podmazivanja.
„Nakon što mi je Ismail Ibraimi telefonom opisao problem, otputovao sam u Rotrist sa svojim kolegom Andréom Kirchhoferom kako bih na licu mesta stekao uvid u situaciju. Nakon pregleda postrojenja, predstavili smo različite oblasti naših proizvoda i odmah izneli prve ideje,“ kaže Axel Ebert, menadžer za ključne klijenate u kompaniji igus Švajcarska, dok André Kirchhofer, proizvodni menadžer za niskobudžetnu automatizaciju, dodaje: „Nedugo zatim, izradili smo početni koncept i, zajedno sa projektnim menadžerom, razvili ono što smatram savršenim rešenjem.“

drylin: linearna vođica bez podmazivanja u kombinaciji sa Apiro sistemom
Ovo rešenje se sastoji od dva drylin SLW modula sa navojnim vretenom koja ne zahtevaju podmazivanja, svaki od njih je povezan sa Apiro reduktorom. „Uz pomoć Apiro reduktora možemo da ostvarimo čvrstu vezu između dva drylin modula sa navojnim vretenom i tako obezbedimo sinhronizovano paralelno podešavanje obe ose,“ objašnjava Kirchhofer prednosti ovog sistema. Rešenje je dopunjeno motorizovanim pogonom u kombinaciji sa kontrolnim sistemom D1 dryve, koji je interno razvijen u kompaniji igus. Zahvaljujući jednostavnosti upotrebe kontrolnog sistema, postavljanje celokupnog sistema je završeno u vrlo kratkom roku.
„Programirali smo tri pozicije: jednu za pakovanja od 0,2 litra, jednu za 0,5 litara i jednu za 1 litar. Sve što operater sada treba da uradi jeste da odabere program, pritisne dugme, i sistem automatski podešava štampače na željenu visinu i položaj. Sada nam za promenu datuma na proizvodima treba manje od jednog minuta, dok je ranije za to bilo potrebno i do sat vremena,“ kaže Ibraimi, vidno zadovoljan, „a sistem je pouzdan, bez potrebe za održavanjem i podmazivanjem.“

Projekat „Automatizacija podešavanja transportnih traka“
„U našem postrojenju za Rivella proizvode, nekoliko puta dnevno moramo podešavati transportne trake od sistema za punjenje do linije za pakovanje zbog različitih veličina boca (od 0,2 do 1,5 litara), kako bi boce bile centrirane na traci i sigurno transportovane od tačke A do tačke B. Ovo je oduvek bilo veoma vremenski zahtevno, jer je operater morao ručno podešavati širinu kanala svakih 50 cm pomoću stezne šrafne spojnice. Kada uzmemo u obzir dužinu kanala od 12 m plus krivinu od 90° na kraju, govorimo o 48 podešavanja (24 stanice, levo i desno), od kojih su neka iznad glave,“ objašnjava Ismail Ibraimi situaciju koja je zahtevala automatizaciju.
„Apiro sistem se dokazao prilikom promene datuma i smatram da je ovaj proizvod zaista senzacionalan. Lako se instalira, veoma je interesantan u pogledu cene i idealno rešenje zbog ograničenog prostora između kanala i mašine,“ nastavlja on, dok André Kirchhofer dodaje: „’Apiro’ je grčka reč koja znači ‘beskraj’. I upravo toliko mogućih rešenja nudi ovaj sistem. Možemo koristiti ovaj sistem za kreiranje širokog spektra modularnih i fleksibilnih kinematika, poput sistema za podešavanje kanala za Rivella proizvode ili dva linearna sistema kao spojne elemente.“
Zahvaljujući modularnom sistemu reduktora, podešavanje kanala i krivina, kao i bočne vođice za transportne sisteme, mogu se lako integrisati u postojeće sisteme na način koji štedi prostor. Jednostavna montaža može se u velikoj meri obavljati tokom tekuće proizvodnje, što minimizuje zastoje. drygear Apiro modularni sistem nudi različite prenosne odnose kao i varijante dužina, koje omogućavaju prethodno navedene kombinacije i primene. Osim podešavanja kanala, korisnici mogu takođe kreirati aplikacije za guranje, rotacione stolove ili čak Kartezijanske robote.

Ručica za ručno podešavanje koja štedi vreme
U transportnom kanalu koristi se 40 Apiro reduktora postavljenih u razmacima od 1 m, dok su na krivinama razmaci na svakih 50 cm. Za operatera to sada znači da može podesiti kanal na samo dve tačke, ručno pomoću ručice, u poređenju sa prethodnih 48 podešavanja, i za to mu je potrebno svega nekoliko minuta.
„Podešavanje pomoću ručice funkcioniše odlično i štedi ogromnu količinu vremena. Međutim, ovo je samo privremeno rešenje jer još jedna prednost ovog sistema leži u modularnom principu, što znači da ručno podešavanje pomoću ručice možemo relativno lako zameniti motorom u kasnijoj fazi. Već imamo potrebne proizvode na raspolaganju i čekam da naš tehničar za kontrolne sisteme ima slobodne kapacitete za ovu promenu. Podešavanje kanala će tada funkcionisati jednostavno, sigurno i brzo pritiskom na dugme, baš kao i promena datuma,“ objašnjava peojektni menadžer.

Zaključak
Zahvaljujući rešenju za automatizaciju koje nudi igus, podešavanje kanala ili krivina, pa čak i promene pozicije glava štampača, mogu se lako integrisati u postojeće sisteme na način koji štedi prostor.
„igus vođice, klizni ležajevi, linearne vođice i čitav Apiro sistem potpuno su oslobođeni potrebe za podmazivanjem i održavanjem, što je, naravno, dodatna prednost s obzirom na higijenske propise za sisteme za punjenje,“ kaže Aksel Ebert, dok Ismail Ibraimi dodaje: „Još jedna prednost je to što kompletna automatizacija, od mehaničkih komponenti do motora i kontrolnog sistema, dolazi od igus-a, što znači da imam samo jednog dobavljača, jednu kontakt osobu, i to čini sve jednostavnim i praktičnim. Sistem je naišao na tako dobar prijem kod operatera mašina da sam već dobio upite iz nekoliko odeljenja o tome kada će i oni konačno dobiti tako sjajan sistem.“
Više informacija: Hennlich d.o.o., Senajska 1, 11433 Beograd – Senaja, Srbija; tel: +381 11 63 098 17, web: www.hennlich.rs