“…Tam manages to watch silently until, the dancing witches having cast off most of their clothes, he is beguiled by one particularly comely female witch, Nannie, whose shirt is too small for her. He cannot help shouting out in passion:
Weel done, Cutty-sark!
And in an instant all was dark:
The devil decides to follow Tam, but the evident pride in the ability of his horse is justified as she is able to help him to “win the key-stone o’ the brig”. (The Devil, witches and warlocks cannot cross running water.)
They only just make it though, as Nannie, first among the “hellish legion” chasing, grabs the horse’s tail, which comes off. In fine, tongue-in-cheek moralistic mode, the poem concludes:
Now, wha this tale o’ truth shall read,
Ilk man and mother’s son, take heed:
Whene’er to Drink you are inclin’d,
Or Cutty-sarks rin in your mind,
Think ye may buy the joys o’er dear;
Remember Tam o’ Shanter’s mare”
(odlomak poeme “Tam o’ Shanter” koju je 1790 godine napisao škotski pesnik Robert Burns i po kojoj je kliper dobio ime. Lutka na krmi broda, upravo je Nannie.)
Cutty Sark je britanski kliper sagrađen 1869. godine i osnovna namena mu je bila prevoz čaja iz Indije. Probijanjem Sueckog kanala, Cutty Sark je dobio novi zadatak: prevoz vune iz Australije. Smatran je jednim od najboljih brodova svog vremena budući da je imao izuzetno čvrstu konstrukciju – gvozdeni kostur sa drvenom oplatom. Svoje najbolje performanse postizao je pri jakim vetrovima upravo zahvaljujući svojoj građi.
Najveća brzina koju je ikada postigao je 32,4 km/h, međutim, pravac retanja jedrenjaka se retko poklapa sa pravcem duvanja vetra, tako da je posadi i kapetanu potrebno dosta veštine da bi na najbolji način iskoristili snagu vetra. Njegov najbolji rezultat je 627 km koje je prešao za jedan dan, ploveći prosečnom brzinom od 28 km/h.
U istoriji je poznata trka Cutty-sharka i Thermopylae, koju su iz Šangaja započeli 18. juna 1872. godine. Nakon 14 dana Cutty je bio u prednosti od 740 km, međutim, u Sudra moreuzu, koji se nalazi između Jave i Sumatre, upada u strašno nevreme i lomi mu se kormilo. Brodski stolar je rukovodio radovima i nakon sedam dana napravio novo kormilo kojim su mogli da nastave put. U London su stigli 18.oktobra, nedelju dana nakon Termopylaea.
Replika ovog broda čije fotografije su korišćenje za ilustrovanje ovog teksta je dugačka 40,6 cm i visoka 26 cm. Sastavljena je u Gomo Design-u iz Revell kita od 164 dela i ručno je obojena u skladu sa originalnim brodom koji je potpuno repariran 2013. godine i koji se sada nalazi u muzeju na otvorenom u Grinviču.
Viski sa istim imenom se proizvodi od 23. marta 1923. godine i u svojim delima su ga pominjali Murakami, Filip K.Dik, Skorceze, Bukovski,…
https://www.youtube.com/watch?v=BEZbJ8-VstU
Više informacija o izradi ovog modela za vašu firmu: Agencija “Gomo Design”, Stanoja Glavaša 37, 26300 Vršac, 060/0171273, makete@gomodesign.rs, http://www.gomodesign.rs
Ostavite odgovor