Već smo pisali o kompaniji Soldered is Osjeka koja proizvodi razvojne sisteme koji se savršeno uklapaju u Arduino IDE okruženje budući da su bazirani na u STEM-u odomaćenim mikrokontrolerima poput ATmega328P u Dasduino CORE-u ili ESP8266 koji je u ovom Dasduino CONNECT modelu koga smo upravo dobili od proizvođača za potrebe ove recenzije.
Kao i ranije predstavljeni Dasduino CORE i ovaj Dasduino CONNECT se u potpunosti uklapa u Soldered ekosistem dodatnih senzorskih pločica koje se odlikuju specifičnim easyC konektorom. Specifičan je u smislu rasporeda signala po pinovima, ne po samom obliku konektora, o čemu smo već pisali u prethodnoj recenziji.
Uz razvojni sistem stiglo je i nekoliko interesantnih easyC pločica. Prva je sa BMP180 senzorom temperature i pritiska. Sledeća je sa APDS-9960 čipom koji integriše RGB senzor, senzor ambijentalnog osvetljenja, blizinski senzor i detektor gestova. 0,96″ OLED je takođe na sopstvenoj pločici. Poslednji senzor na slici je akcelerometar i žiroskop izveden sa LSM6DS3TR čipom.
U opisu smo sa namerom preskočili jedan element. To je easyC HUB sa šesti easyC konektora koji omogućava povezivanje većeg broja pločica u easyC mrežu. easyC konekcije su u stvari I2C veze i omogućavaju serijsko vezivanje većeg broja uređaja bez potrebe za lemljenjem, što je u STEM primenama i svuda gde veze nisu trajnog tipa, velika prednost.
Hardver
Vratimo se na Dasduino CONNECT. Njegovu osnovu čini Espressif Systems ESP8266 32-bitni 2,4 GHz Wi-Fi mikrokontroler baziran na Xtensa LX106 dizajnu. Sam modul ima sopstvenu antenu. Iako je Espressif u međuvremenu razvio celu ESP32 seriju koja je veoma popularna danas, u onim primenama gde je stariji ESP8266 dovoljan, zbog cene i pouzdanosti nije retkost njegova implementacija. Često ga možemo naći u IoT Smart uređajima poput kamera za nadgledanje, pametnim displejima, pametnim senzorima ili čak iPLC-ovima. Budući da je odlično podržan bibliotekama za veliki broj standardnih mejkerskih senzora, odličan je izbor i za STEM i hobističku primenu, kao IoT čvor u bežičnoj mreži.
Komunikacija sa računarom prilikom flešovanja obavlja se preko USB-C konektora. Odmah iza njega su Reset i User dugme koje služi za prebacivanje pločice u mod za flešovanje novog programa. Napajati se može preko USB-C kabla, ali i baterijski preko dvopisnkog belog konektora koji je postavljen bočno. Na ovaj način, zbog male potrošnje, osiguran je dugotrajan i nezavistan rad, kao i ugradnja u prenosne, baterijski napajane uređaje.
Na poleđini pločice Soldered je jasno označio svaki od pinova. Treba napomenuti da je moguće kupiti Dasduino CONNECT sa i bez ugrađenih hedera. Na pinove hedera izvučeno je devet od šesnaest IO linija, kao i napojne linije i Tx/Rx par. Sve ono što je neophodno za rad i van easyC sistema, koji je podržan jednim easyC konektorom koji se nalazi odmah uz konektor za bateriju.
Sofver
Dasduino CONNECT se programira u Arduino IDE okruženju. Za sve Dasduino ploče, pa i za CONNECT potrebno je dodati definicije ploča koje je proizvođač dao. Nakon toga samo se odabere željena ploča, u ovom slučaju Dasduino CONNECT (ESP8266). Dolazi sa mnoštvom programiskih primera, većinom za upotrebu ugrađenog Wi-Fi modula, što mu i jeste glavna prednost. Ukoliko želite da povežete neki od senzora ili easyC pločica, obavezno posetite Soldered sajt na kome je za svaki njihov easyC modul data Arduino biblioteka sa bar nekoliko funkcionalnih primera. Mnogo pažnje je uloženo da rad bude lagan i intuitivan i dobro dokumentovan.
Zaključak
Kao i Dasduino CORE i Dasduino CONNECT je dobro osmišljena mejkerska i STEM pločica bazirana na ESP8266 modulu koji je danas toliko dobro dokumentovan i prihvaćen da se može smatrati jednim od standarda u Arduino svetu. Jasno je da je u ponudi mnoštvo razvojnih sistema koji se baziraju na ovom bežičnom IoT modulu i da će svaki raditi praktično podjednako dobro i biti odlično podržan u Arduino IDE okruženju. Što onda izabrati baš Soldered Dasduino verziju. Odgovor se nameće iz priče sa početka ovog teksta. easyC ekosistem sa puno standardnih senzora i drugih vitalnih dodataka za mejkere i STEM olakšaće vam kasnije korišćenje. Zaista nije teško zamisliti da kompletan kurs o osnovama upotrebe mikrokontrolera izvedete samo sa easyC komponentama. Mreža koju bi kreirali je lako proširiva, moduli su lako zamenjvi i bez lemljenja, a Soldered se potrudio da na svom sajtu da sve potrebne informacije i biblioteke za svako od elemenata koji imaju u ponudi. Čini nam se da $12 za ovaj bežični IoT razvojni sistem nije mnogo, posebno za platformu koja se dokazala „da radi“.
Više informacija: Soldered
1 Comment
1 Pingback