ArmSoM Sige1 aka Banana Pi BPi-M1S
Voleli bismo da smo razumeli razlog nastanka ovog SBC-a u ovakvom hardverskom rešenju izvan ideje da se napravi razvojni sistem za Rockchip RK3528. Ovako smo na pola puta sa prestarom verzijom Androida 9 i novijim verzijama OS-ova koji i nisu za ovaj hardver. Posebno ne po ovoj ceni.
Pros
- Nije potrebno aktivno hlađenje
Cons
- Nema podršku za adekvatne OS-ove
- Cena je neprimereno visoka za ono što nudi
- Nema USB 3.0, već samo USB 2.0
- Ethernet je daleko ispod specifikacija, a veoma loš u bidirekcinom radu
ArmSoM je u svoju Sige liniju, pored modela Sige3, Sige5 i Sige7 dodao i najbazičniji Sige1 koji se može naći i pod Banana Pi brendom sa oznakom BPi-M1S. Oslanja se na Rockchip RK3528 SoC. Procesorska snaga dolazi od četiri ARM Cortex-A53 jezgra koja ovde rade na 2 GHz. Time se izvlači i poslednji atom snage ovih, sada sve ređe korišćenih jezgara, a sama ideja da se ona upotrebe deluje kao pokušaj da se taj dizajn proda još koji put. Ovo pominjemo sa stanovišta da su industrijski računari i SBC-ovi danas uveliko prešli bar na ARM Cortex-A55, što bi mogli da ilustrujemo i značajnim prelaskom NXP sa i.MX8 na i.MX9 modele. Imamo time dobit u performansma uz veliku redukciju cena.

Hardver
No, vratimo se SBC segmentu i Rockchip RK3528 koji prvi put srećemo u našim recenzijama. Energetska efikasnost i rad bez aktivnih hladnjaka jeste odlika ARM Cortex-A55 jezgara, što se i ovde potvrdilo bez obzira na 2 GHz takt. ArmSoM Sige1 smo spakovali u ArmSoM kućište koje odgovara svim Sige modelima, sa time da moramo, u slučaju da planirate da nabavite ovo kućište, da istaknemo njegove mane. Prvo, kućište nema otvor za GPIO pinove, kao ni otvore za DSI i CSI kablove. Nema ni otvora do reset dugme, a samo flešovanje operativnog sistema na eMMC, gde je potrebno ući u maskrom mod pritiskom na odgovarajući taster je nemoguće bez potpunog rasklapanja. Najzad, kućište ima dve antene, a ugrađeni Wi-Fi & Bluetooth modul podržava njih tri. Ukoliko vam ništa od ovoga nije veliki problem, onda je nabavka ovog kućišta, koje je ujedno i pasivni hladnjak odlična investicija. Ako ne, bar za ArmSoM Sige1 model, nije potrebno nabavljati aktivni ArmSoM hladnjak, već je dovoljan bilo koji pasivni ježić fiksiran na SoC.

Ovo je jedan od retkih novih SoC-eva koji nema u sebi AI sposoban NPU. GPU jeste tu i to je dobro poznati ARM Mali-G450. Sposoban je da na jedinom HDMI 2.0b izlazu prikaže 4K sliku pri 60 Hz. VPU ima H.264, H.265 i AVS2 dekoder do 4K pri 60 Hz i H.264 i H.265 enkoder do rezolucije 1080 pri 60 Hz. Na glxgears testu postigao je 633 fps, dok je glmark2 skor bio 93, (što samo govori o nekvalitetu drajvera.) Uporedimo to sa Raspberry Pi 5 modelom sa 2 GB RAM-a, koji postiže 5500 fps u glxgears testu i dobija skor od 1861 na glmark2 testu. Veoma, veoma razočaravajuće performanse u istom cenovnom opsegu SBC modela. Ipak, ove video karakteristike su uz mogućnost neprekidnog rada van zone trotlovanja i bez aktivnog hladnjaka, glavne vodilje kreatora ovog čipa namenjenog za set top box-ove.

Uz pomenuti HDMI izlaz montiran uz ivicu ploče nalaze se i dva USB-A 2.0 porta. Brzina je skromnih 38.4 MB/s što je dovoljno za razne kontrolne i ulazne periferije, ali ne i za ozbiljno povezivanje eksternog USB diska za multimedijalni sadržaj, recimo. No, tu su dva Ethernet porta, koja bi bar po deklarisanim brzinama mogla da se koriste kao veza do mrežnog multimedijalnog skladišta.

Ivični polu-uronjeni Ethernet port (7 na slici) je povezan na Realtek RTL8125BG Ethernet kontroler, koji smo sretali do sada i za koga znamo da je sposoban za 2.5 Gbps protoke. Međutim, naši iperf3 testovi na ovoj platformi u zvaničnom Debian 11 OS-u pokazali su da je brzina oko 1.5 Gbps, a u duplex modu 765/254 Mbps. Nikako nismo zadovoljni ovime, a ne bi želili da ulazimo u raspravu da li je problem do OS-a ili do samog RK3528.

Drugi Gigabit Ethernet port (11 na slici) kontroliše Realtek RTL8211F i on radi potpuno u okviru dosadašnjih iskustava i očekivanja. Čitanje je 942 Mbps, dok je u bidirekcionom radu 468/402 Mbps. Moramo primetiti da u oba sličaja bidirekcioni rad „škripi“, pa nismo sigurni koliko je opravdano ovu platformu posmatrati kao ruter, iako je proizvođač dao OpenWRT imidž. Smatramo da i sama Banana Pi ima daleko kvalitetnije ruterske ploče, poput OpenWRT One ili Banana Pi R3 mini.

Što se mrežnih mogućnosti tiče, ArmSoM Sige1 (Banana Pi BPi-M1S) ima ugrađen ITON BW3752-50B1. To je Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.3 modul sa po dva predajna i prijemna radija (2T2R) i zasebnim Bluetooth radiom. Tri u.fl konektora su na ploči i nažalost tvorci Armsom Sige kućišta nisu predvideli mogućnost instalacije tri antene, o čemu smo već govorili.

Prisustvo 40 pinskog GPIO hedera otvara mogućnost upotrebe ovog SBC-a u kompleksnijim hardverskim zadacima. Klasičan pristup preko wiring bibliteka u Armbian OS-u je jedan od načina kontrole signala na ovim pinovima.

Uz njih se nalaze i dva USB-C porta. Jedan za povezivanje sa računarom prilikom flešovanja eMMC-a, dok je drugi za 5 VDC napajanje. Ukoliko nemate originalno ArmSoM napajanje, treba da znate da ono koje dolazi uz Raspberry Pi 5 nije odgovarajuće, ali se može koristiti ono koje daje Orange Pi za svoje ploče. Tu su i konektori HPOUT, VRT za RTC bateriju i FAN za kuler.

Bacimo li pogled na ploču od gore, vidimo MASKROM dugme za uvođenje ploče u taj mod rada, kao i ono za Reset. Budući da je ovako postavljeno, jasno je da mu je nemoguće prići, ako je ploča u kućištu niti jednostavno montirati dugme na bilo kojoj njegovoj strani.
Dva čipa nismo do sada analizirali. Prvi je EXMT CXDB4CBAM-MKA 2 GB LPDDR4 na 1866 MHz (3733 Mbps) koji je povezan 32-bitnom magistralom za SoC. Drugi je BIWIN NAND eMMC kapaciteta 8 GB i brzine 233,7 MB/s, što je najbolja varijanta za smeštanje OS-a, budući da SD kartica postiže 66,4 MB/s. Mana mu je veličina od 8 GB, što je minimum minimuma za desktop Linux, gde će vrlo brzo prostor biti problem prilikom korišćenja i instalacije softvera ili ažuriranja OS-a.

Ako pogledamo ploču sa donje strane, uz push-push ležište za SD karticu jedino se ističu dva QG2439S 2.5 Gigabit Ethernet transformatora. Bez obzira što je jedna linija samo Gigabitna i na njoj je stavljen 2.5 Gigabitni model. Nažalost na našim testovima to nije vredelo što se mrežnih performansi tiče.

Software
ArmSoM je dao Android 9 koji je u ovom trenutku zastareo. Na tržištu se danas mogu naći modeli set top box-ova koje pokreće isti procesor, sa 2 GB RAM-a, ali je na njima puna verzija Android 13. Neki od njih obećavaju i 8k video izlaz, ali bi to morali uživo i da potvrdimo sa obzirom na SoC. Time što je dat Android 9, praktično je multimedijalna primena ArmSoM Sige1 zanemarena.
Debian je u verziji 11 i to desktop XFCE4. Desktop na ARM-u sa 2 GB RAM ne deluje baš ugodno za rad. Daleko je to od osećaja koji pružaju Raspberry Pi 5 ili neki od modernih RK3588 SBC-ova poput ArmSoM Sige7. Mi ne vidimo ovaj uređaj u ulozi malog desktop računara, jer postoje daleko pogodniji modeli.
Nažalost nema takozvane „server“ verzije Debian-a koja bi bila daleko bolje prilagođena stvarnoj snazi jezgara u SoC-u. Instalacija Node-Red-a i MQTT servera bila je laka, Docker se nažalost nije dao. Armbian radi, ali i na ivici prihvatljivog. Vraćamo se u vreme Raspberry Pi 3 desktop performansi i rane podrške.
QWRT-R24.09.06 za RK 35xx rutere je prilagođena verzija OpenWRT-a. Sa problemima koje smo uočili sa Ethernet-om, nedostatkom USB 3.0 porta ili M.2 pogodnog za SSD NVMe, ne smatramo da je ovo platforma za rutersku ili NAS upotrebu. Naročito kada pogledamo da postoje odlični modeli sa namenskim „mrežnim“ čip setovima, što RK3528 definitivno nije.
Benčmarci
Benčmarci su očekivano pokazali najslabije performanse u odnosu na ostale predstavnike ArmSoM Sige familije koje smo do sada testirali. Sysbench RAM je gotovo tri puta bio lošiji od ostalih platformi. Ipak nismo očekivali toliko loše rezultate.
Nažalost, sumnju da nešto nije kako treba sa Sysbench testom razvejao je tinymemebench koji je samo potvrdio da ugrađena memorija sa deklarisanih 3733 Mbps radi sve što može preko 32-bitne magistrale. Međutim to jednostavno nije dovoljno za desktop primenu.
Iako star, možda je Octane 2.0 i najbolji pokazatelj osećaja koji korisnik može imati u desktop radu. Vraća nas u vreme Raspberry Pi 3 po ceni današnje Raspberry Pi 5 sa 2 GB.
Rockchip RK3528, baziran na četiri ARM Cortex-A53 jezgra u današnje vreme teško može biti opravdan. ARM Cortex-A55 je takođe efikasan, videli smo to u Rockchip RK3566 i RK3568 modelima. Ovaj potonji je čak veoma bogat periferijama. Pogledajte samo odlični edge računar Mixtile Edge 2 ili neobični osmojezgarni Radxa Cubie A5E koji je potencijalni začetnik novog pravca u SBC rešenjima.
2 GHz u ArmSoM Sige1 je manje od 2.4 GHz na koliko rade SBC-ovi sa kojim smo ga poredili. To direktno dovodi do slabijih OpenSSL rezultata, te time i slabijih performansi pri enkripciji.
Najzad kao merilo opštih performansi, Geekbench 5 je pokazao da je ovaj SBC pet puta slabiji, što se performansi tiče, od ArmSoM Sige7 sa RK3588, ali i tri puta od Raspberry Pi 5 sa 2 GB RAM-a. Budući da je Raspberry Pi odlično optimizovao sopstveni OS za svoje ploče, u radu se razlika između „tri“ i „pet“ puta ne oseća, ali se jasno oseća sporost i leg ArmSoM Sige1.
Volimo da na kraju uradimo i Unixbench. On nam je pokazao da kod ArmSoM Sige5 postoji mnoštvo propusta u datom zvaničnom OS-u koji bi, ako bi se otklonili, primetno popravili njegove performanse. Kod ArmSoM Sige1 čini nam se da ne postoji ni jedan način da se išta uradi što bi značajno poboljšalo sveukupnu snagu.
Zaključak
Proveli smo nedelju dana u radu sa ArmSoM Sige1 ili Banana Pi BPi-M1S kako ga oni nazivaju. Ako bi ovaj SBC posmatrali kao razvojni sistem za Rockchip RK3528 koji i nije uobičajen na tržištu, što više odgovara pristupu koji ima Banana Pi svaki put nas obradujući nekom neobičnom SoC ekskurzijom,(setite se samo Banana Pi BPi-M6 ili Banana Pi BPi-F2P) onda je pravo zadovoljstvo imati ovakvu ploču u kolekciji. Tada bismo joj daleko veći finalni skor. Međutim, ArmSoM Sige1 je pod svojim brendom za potrebe ove recenzije poslao ArmSoM koji pretenduje na gotova i kvalitetna rešenja, poput ArmSoM Sige7, pa donekle i ArmSoM Sige5. U ovom slučaju očekujemo ne samo dobar hardver, već i prateći softver koji omogućava njegovo korišćenje. U krajnjem slučaju ovo je SBC, a ne razvojni sistem za neki endemični SoC čime Banana Pi voli da nas oduševi.
A šta smo dobili za ovaj set top box SoC? Zastareli Android 9, kada ovakve multimedijalne box-ove koji se mogu kupiti u radnji pokreće Android 13. Dobili smo i neoptimizovan Debian 11 u desktop varijanti za SBC sa 2 GB memorije bez kvalitetnih grafičkih drajvera. Odustvo AI mogućnosti ne zameramo, jer SoC i nema NPU. Iako izveden, 40 pinski GPIO heder je podržan wiring bibliotekom za Armbian koji je još zahtevniji budući da se oslanja na Ubuntu desktop. Ideja da ovaj mali računar koristimo kao mrežni server ili ruter prosto je neozbiljna. Sa jedne strane Ethernet performanse u realnim testovima su loše, posebno u bidirekcionom radu. Sa sruge strane, ovaj SBC ima samo USB 2.0 i nema M.2 PCIe konektor kako bi povezali SSD za skladištenje velike količine podataka. Na kraju svega smo za cenu od $48 dobili SBC sa 2 GB RAM-a i 8 GB eMMC-a. Ovakav eMMC je apsolutni minimum za desktop OS. Za isti ovaj novac, eventualno uz dodavanje $10 za pasivni Edatec hladnjak, možete nabaviti najnoviji Raspberry Pi 5 sa 2 GB RAM-a. U njemu je CPU sa četiri ARM Cortex-A76 jezgra koja rade na 2.4GHz i 800MHz VideoCore VII GPU koji daje dualni 4K izlaz pri 60 Hz na dva HDMI konektora. Sam pogled na performanse govori dovoljno. Da o softverskoj podršci i upotrebljivosti ne pričamo. ArmSoM mora da uloži daleko više energije u softver za ovaj SBC kada je već načinjen dobar hardver, ako želi da nađe mesto za njega i da naravno razmotri cenu u skladu sa onime što Sige1 nudi u odnosu na standarde koji su danas postavljeni.
- IBC grejači - 17/04/2025
- Schneider OffGrid - 17/04/2025
- Weidmueller maxGuard podiže distribuciju potencijala na novi nivo - 12/04/2025