Pri izgradnji i opremanju novog objekta ili renoviranju postojećeg poslovnog objetka i uvođenju tehnologije pametnih zgrada u njega, jedna od bitnih komponenti je i integracija audio sistema u postojeću automatizaciju objekta. Mrežno povezivanje i integracija sa postojećim sistemom automatizacije objekta jedan je od bitnih činilaca. U posebnoj recenziji objavili smo informaciju o jednom od mogućih rešenja koje dolaze iz kompanije Arylic. Tada smo predstavili Arylic Up2Stream Amp pojačalo sa integrisanim bežičnim komunikacijama i mogućnošću kontrolisanja audio slike u većem broju prostorija korišćenjem prilagođenog softvera. To pojačalo se može povezati na bilo koja dva pasivna 2x50W @ 4ohm zvučnika čime ih pretvara u aktivne. Arylic je nedavno predstavio sopstvene pasivne zvučnike snage 30 W (u piku 60 W) za ugradnju u spuštene plafone i montažu u formi slobodnovisećih izvora zvuka pod imenom Arylic CK30C.
Cena zvučnika je $129 po komadu, odnosno $249 za par i dolaze dobro zaštićeni sunđerima u čvrstoj kartonskoj kutiji. Pored zvučnika u kompletu se dobija i set za montažu u formi plafonske visilice (poput lustera, gde zvučnik visi o audio kabl) i kartonski šablon za označavanje rupe koju treba proseći u spuštenom plafonu prilikom montaže. Prečnik tela zvučnika je 9,6 cm, dubina 10 cm, a prečnik bele maske u obliku sita je 10 cm. U pitanju je mali kompaktni ugradni zvučnik težine 0,4 kg.
Zaštitna maska je bele boje, izrađena od legure gvožđa i može se lako ukloniti. Ona se postavlja nakon montaže i prekriva eventualne nepreciznosti prilikom bušenja montažne rupe. Ukoliko je potrebno moguće ju je lako prefarbati standardnim bojama za metal i time uklopiti zvučnik u enterijer.
Osnovni tip montaže je direktnim ubadanjem u rupu promera 9,6 mm. Zvučnik neće ispasti nakon ubacivanja zbog dva montažna krilca sa oprugom koja zadržavaju telo priljubljeno za plafon. Ukoliko se zvučnik montira kao visilica, poput lustera, žabice se mogu ukloniti odvijanjem zavrtnja što je estetski prihvatljivije. Ovaj tip montaže, ne ulazeći u uređenje prostora, daje zvučnu sliku sa manje izraženim niskim tonovima zbog nedostatka rezonantne kutije spuštenog plafona.
Telo je izrađeno od ABC plastike koja je potpuno reciklabilna, a pri tome je veoma otporna na vatru, te se smatra vatrootpornim materijalom sa širokom primenom u zgradarstvu i industriji. Ceo zvučnik je IP66 sertifikovan, što znači da je otporan na prisustvo prašine i kratkotrajno polivanje mlazom vode. Nije otporan na potapanje u vodu.
Pre postavljanja, potrebno je ožičiti zvučnik audio kablom. U zavisnosti od dužine kabla, da ne bi došlo do osetnog gubitka u kvalitetu signala potrebno je koristiti provodnike 18AWG (0,75 mm2) za dužine do 3 m, 16AWG (1,5 mm2) od 3 do 15 m i 14AWG (2,5 mm2) za zvučničke kablove duge od 15 do 30 m.
Drajver je dvostruki, odnosno u pitanju je kaksialna kombinacja visokotonskog zvučnika u širokopojasni drajver. Membrana drajvera je aluminijumska, slobodnoviseća na gumenim obujmicama sa prečnikom od 3″. U njegovom centru nalazi se visokotonski tviter zvučnik čije se telo ne pomera zajedno sa aluminijumskom membranom.
Vizuelno, membrane su veoma uredno urađene, bez vidljivih nepravilnosti ili zaprljanja lepkom ili farbom. Savršeno centrirani, čvrsti i odaju utisak kvalitetne proizvodnje.
Nemamo infomacije o frekventnim karakteristikama ni jednog od drajvera. Jedine informacije koje su dostupne je da je ukupni frekventni opseg 216-25 kHz, pri čemu nije navedeno koliko dB je uzeto za dozvoljeno slabljenje prilikom procene opsega. Kod ovakvih ugradnih, DIY zvučnika, na finalnu tonsku sliku utiče u velikoj meri i prostor u koji se ugrađuje. Slobodno viseći zvučnik će zvučati kliničkije, ali i tanje od onog ugrađenog u kutiju. Treba obratiti pažnju na elo ovog zvučnika. Ono je cilindrično i sa zadnje strane nalazi se veliki broj rupica poput sita. Jasno je da je namena tih otvora da propuste zvuk iz tela. Mi nismo želeli da na silu otvaramo CK30C, jer nismo želeli da oštetimo pedantno izrađen primerak koji smo dobil od Akyteca za potrebe ove recenzije. Ali znamo da se ispod poklopca krije pasivna basreflex membrana, čija je uloga da pojača i oformi jasniji bas. Membrana je pravougaonog oblika i pokreće se u interakciji sa vibriranjem aluminijumske membrane sa prednje strane, doprinoseći voluminoznosti zvuka i njegovom širenju unutar šupljine spuštenog plafona.
Ukupna glasnoća ovog zvučnika je 85 dB (1W/1m), što je prihvatljivo za pozadinska ozvučenja prostorija. Maksimalna glasnoća je 96 dB (SPL1m), pa zaključujemo da je ovaj zvučnik odličan i kao informacioni zvučnik za prenos glasa, recimo kao informacioni zvučnik preko koga se saopštavaju neophodne informacije.
Zaključak
Arylic CK30C je zvučnik sa kontroverznom cenom. Pogledate li situaciju na tržištu, susrešćete mnoštvo zvučnika namenjenih za ugradnju u plafon po ceni koja je trećina ili četvrtina cene Arylic modela. Doduše to su „no-name“ proizvodi koji nude nezamislivo, poput 300 W ili 600 W snage. Ako pak pogledate neki od poznatih audio proizvođača zvučnika za plafone kao što su JBL ili Bose, videćete cene koje su tri do četiri puta veće za sličnu snagu. Kompanija Arylic gradeći svoje ime pokušava da ide srednjom linijom, a naš je osećaj da na tom putu dodaju malo više kvaliteta i redukuju cenu kako bi proizvode načinili što je moguće više atraktivnim.
Iskustvo sa Arylic Up2Stream Amp pojačalom, iako je muzički IC tamo sve samo ne Hi-Fi zvezda, svojom implementiranom tehnologijom kompatibilnom sa trendovima u pametnom zgradarstvu, čini nas otvorenijim da poverujemo i ovom zvučniku.
Čuli smo ga, slušali desetak dana u našem radnom prostoru. U prvom trenutku delovalo je da je zvuk neubedljiv i želeli smo glasnije. A onda smo shvatili gde smo i da je u pitanju radni prostor u kome je muzika tek jedna dodatna magija koja kreiranje čini lepšim. Ona treba da je u pozadini i da ne smeta u komunikacijama, da ne opterećuje svojim prisustvom i da poruke koje izzgovara radio voditelj jasno razaznajemo u sveopštem metežu. Zanimljivo, kada tako posmatrate ulogu ovih zvučnika, kao izvore zvuka u firmi, prodavnici, tržnom centu, čekaonicama institucija ili stanicama javnog prevoza deluje kao dobar izbor. Sa svojom IP66 terase i natkriveni prostori pravo su mesto za ugradnju. I kupatila, perionice, kuhinje, što da ne mogu biti ozvučene bez problema. Vlaga i prašina nisu neprijatelji ovih interesantnih Arylic CK30C zvučnika.