Rockchip RK3566 je predstavljen 2020. godine kao niskobudžetni SoC namenjen za AIoT i prenosne multimedijalne uređaje, digitalne oznake i Smart TV box-ove na Android OS-u. Zasnovan je na četiri ARM Cortex-A55 jezgra koja rade na 1.8 GHz. U njemu je i dvojezgarni Mali-G52 MP2 GPU Bifrost arhitekture sposoban da prikaže 4K sliku pri 60 fps bez propuštenih frejmova, kao i Rockchip NPU jedinica koja postiže po specifikacijama 1 (negde piše i 0,8) TOPS INT8. Ponuda razvojnih višenamenskih SBC-ova različitih formata sa ovim SoC je svakim danom sve veća i jasno je već sada da je RK3566 uspeo da se predstavi mejkerima. Isti SoC komercijalno se danas najviše koristi u dva segmenta: za industrijske HMI ekrane i za ručne retro gejming konzole nižeg nivoa performansi. Radxa, ali i mnogi drugi kontruktori SBC-ova, je ponudila nekoliko različitih SBC rešenja sa RK3566. Zbog atraktivnog odnosa cena/perforanse Radxa Zero 3W zavređuje poseban osvrt iako ima gotovo identičnog brata Radxa Zero 3E, te to i činimo ovom recenzijom.
Hardver Radxa Zero 3W
Radxa Zero 3W dolazi kao i sve Radxa ploče u plastičnoj polutransparentnoj beloj kutijici sa kartonskom futrolom na kojoj se osnovne specifikacije SBC-a. Dimenzije ove pločice su u skladu sa Zero formatom 65 x 30 mm.
U centru SBC-a nalazi se Rockchip RK3566, a odmah iznad njega 1 GB 32 bitnog LPDDR4 RAM-a kompanije Nanya. Memorija je podeljena u dve 16 bitne banke. Memorija je klasična, tj. nema ECC, te nije namenjena za kritične aplikacije. Za tu svrhu Rockchip nudi RK3568J SoC sličnih performansi uz daleko veći broj perifernih linija. Na Tinymembench testovima oba Radxa Zero 3 modela, i 3W i 3E, praktično su pokazala identične rezultate, pa smo u graficima dali objedinjene vrednosti pod oznakom Radxa Zero 3.
Drugi test memorije koji koristimo je Sysbench RAM. On nam je dao neuobičajeno različite rezultate u zavisnosti od operativnog sistema. Najbolje performanse smo dobili sa DietPi OS-om i njega smo i koristili u svim benčmarcima. Moramo sada napomenuti da je količina memorije na ovoj ploči minimalna za rad desktop Linux OS-a na ARM platformama, te da nikako nije adekvatan za paralelno pokretanje više desktop aplikacija. 1 GB nam nije omogućio da u Sysbench RAM testu koristimo blokove od 1 GB, što inače radimo, već one od 1 MB, tako da ovaj test treba uzeti sa rezervom prilikom upoređivanja sa sistemima sa više RAM-a.
ARM Cortex-A55 jezgra na 1800 MHz svakako su inferiornija od ARM Cortex-A72 jezgara na istom taktu u Rapberry Pi 4. Naravno lako će pobediti ARM Cortex-A53 na 1 GHz u Raspberry Pi 2W modelu. Upoređujući CPU performanse sa Raspberry Pi 4 i Raspberry Pi Zero 2W kome je fizički i najsličniji, vidimo da se Zero 3W nalazi negde na sredini ove dve platforme.
Ipak, kada poredimo sa drugim SBC-ovima na istom procesoru, recimo sa Orange Pi 3B i Geniatech XPI-3566 Zero, dolazimo do praktično identičnih rezultata ukoliko rade na istom taktu. Napominjemo da je Debian OS koji se može preuzeti sa Radxa sajta podešen tako da ploča radi na 1406 MHz i da će stoga dati lošije rezultate, ali će energetski biti manje zahtevan.
Kao i kod većine modernih Rockchip baziranih SBC-ova, kontrolu napona na ploči je poverena RK817 IC-u. RK3566 i inače nije energetski prezahtevan SoC te se zato i koristi u prenosnim uređajima i pogodan je za napajanje iz alternativnih izvora. Na ploči se nalazi USB-C 2.0 port odmah pored RK817 kola. On služi za povezivanje na napajanje karakteristika: 5 VDC, 2,5 A. Samo uključen sa pokrenutim OS-om Radxa Zero 3W povlači nešto malo manje od 3 W, dok sa potpuno opterećenim jezgrima na 100% potrošnja raste na 4 W. U prvom slučaju, čak i bez ikakvog hladnjaka temperatura na SoC-u ne prelazi 60°C, dok u drugom već za 2 minuta ona dostiže 80°C kada obara radnu frekvenciju procesora kako bi ograničio dalji rast, što se odražava na performanse. Stoga je neophodno postaviti bar pasivni hladnjak, posebno kada je takt SoC-a guvernerom podešen na 1800 MHz koliki je njegov maksimum.
Naredni USB-C port je 3.0 i morao bi da obezbedi veće brzine od 27,5 MB/s koliko smo mi izmerili. Taj problem smo uočili i na Radxa Zero 3E pod DietPi OS-om i verujemo da je problem u softveru na obe ploče. Brzina pristupa podacima je praktično identična brzini na SD kartici koja iznosi 21,3 MB/s. Push-pull utor za SD karticu je sa donje strane i pozicija nam se više dopada neko kod modela 3E gde je previše isturen jer se tamo nadvija nad MIPI MIPI CSI konektorom. Na tom mestu na ovoj ploči je prostor za lemljenje eMMC. Nažalost, naš primerak je došao bez eMMC-a i ne možemo vam reći ništa o toj dodatnoj mogućnosti za smeštanje podataka.
Najzad na drugom kraju ove ivice sa konektorima nalazi se lako lomljivi micro HDMI konektor na kome je moguće dobiti 1080p sliku pri 60 fps. Nikako nismo ljubitelji micro HDMI konektora na tako masivnim kablovima kakav je HDMI. Bilo je mesta za standardni konektor i nije nam jasno što se insistira na ovoj „kompatibilnosti“ sa Raspberry Pi Zero 2W, kada nije moguće samo zameniti jedan drugim bez kompletnog pisanja novog koda, što je daleko teže nego zameniti micro HDMI kabl standardnim.
Nažalost od Radxa-e nismo dobili odgovarajuću kameru koju bi povezali za MIPI konektor, te jednu veoma aktuelnu mogućnost korišćenja ovog Zero SBC-a nismo mogli da isprobamo: rad kao IP kamere. RK3566 je veoma sposoban za kodiranje i dekodiranje video signala, te je njegova snaga primerena ovom zadatku.
Brzinu hardverskog dekodovanja smo proverili openssl testom i sa SoC-om na 1,8 GHz, dobili smo očekivano dobre rezultate, karakteristične za Rockchip hardver.
Za mejkere je 40 pinski GPIO standard na koji su navikli. Radxa Zero 3W se može nabaviti sa i montiranim GPIO hederom kodovanim bojama, ali i bez njega. Raspored pinova je na šemi ispod, a u skladu sa Rockchip terminologijom broj pina se određuje iz njegovog naziva po formuli:
pin = bank * 32 + (group * 8 + X)
Više o ovome, kao i primer jednostavnog programiranja GPIO-a u Python-u možete videti u našoj recenziji Radxa Zero 3E.
Na kraju ovog opisa smo stigli do glavne odlike Radxa Zero 3W, odnosno razloga zašto nosi W umesto E na kraju svog imena. To je Radxa Wireless Module D8 u kome se nalazi AIC8800D2 Wi-Fi 6 / Bluetooth V5.4 modul. U prvoj verziji Zero 3W nalazio se Wi-Fi 4 modul, pa je on zamenjen ovim novijim i bržim. To je prouzrokovalo probleme sa imidžima OS-a koji nisu prepoznavali ovu izmenu. I dalje tih problema ima, pa čak iako piše da OS podržava D8 modul, nakon pokretanja se ispostavi da to nije tačno. Naš izbor bi bio Joshua-Riek Ubuntu u desktop varijanti koja lepo radi sa D8 da smo dobili Zero 3W sa više od 1 GB RAM-a. Kako to nije slučaj, a Joshu-Riek Ubuntu u server varijanti ne uspeva da pokrene D8 modul, izabrali smo DietPi OS. Pokazalo se da to i nije bila loša odluka, jer u ovom trenutku taj imidž izvlači najbolje performanse iz ovog SBC-a. Na ploči se nalazi antena, ali i dodatni uFL konektor za eksternu antenu, što bi moglo biti interesantno ako se Radxa Zero 3E ugrađuje u kućište. Obratite pažnju da je potrebno omogućiti željenu antenu sistemskom konfiguracijom aplikacijom u terminalu koja se poziva sa „sudo rsetup“. rsetup radi samo iz Radxa imidža, za druge imidže morate sami naći način da to uradite konfiguracijom Device Tree-a.
Software
Dolazimo do problematične bolne tačke ovog SBC-a. Doduše, problem polako prestaje to da bude, ali je još uvek tu. Naime, prva verzija Radxa Zero 3W je imala drugi Wi-Fi/BT modul i za njega su izrađeni prvi imidži. Nismo se sreli sa tom verzijom ploče, ali nam je rečeno da su performanse bila jako loše. Druga verzija Radxa Zero 3W, sa novim D8 modulom je došla kasnije i nije ispraćena softverskom podrškom na adekvatan način. Sama Radxa je poslednji imidž za ovaj SBC izdala krajem januara 2024. Od četiri data imidža preporučen je samo Debian desktop, inače potpuno neprimeren SBC-u sa 1 GB RAM-a. Debian server koji se može preuzeti čak nije ni funkcionalan, što i piše pored linka za preuzimanje. To zanemarivanje smatramo zaista nedopustivim čak i ako je u pitanju proizvod sa cenom od svega $15.
Naša preporuka u ovom trenutku je DietPi OS koji sasvim lepo i brzo radi na ovoj platformi pokrećući je na 1800 MHz. Obezbedite hlađenje i startujte neki od unapred pripremljenih servera ili drugih paketa koje nudi ova distribucija Debian 12 Linux-a.
Čak i sa ovom minimalnom memorijom, desktop Octane 2.0 test dao je 3679. Nije baš za pohvalu, ali memorija je usko grlo ovde.
Zaključak
Za $15 sa 1 GB LPDDR4 RAM-a, bez eMMC-a i hladnjaka dobija se korektna SBC platforma za AIoT ili Edge upotrebu, a zbog 1080p HDMI izlaza i dobar pametni kontroler HMI displeja. 1 TOPS INT8 obezbediće potreban AI za obradu informacija sa senzora ili MIPI kamere.
Ako bi Radxa Zero 3W model sa 2 GB RAM-a i 16 GB eMMC-a po ceni sa $30 uporedili sa Geniatech XPI-3566-Zero koji pak ima 2 GB RAM-a i svega 8 GB eMMC-a po ceni od $45, a koji mu je gotovo identičan, prevaga bi opet bila na Radxa modelu. Sa time da Geniatech ima zvaničan i funkcionalan imidž za Debian 10 i Raspberry Pi OS, dok kod Zero 3W kuburimo sa potpuno funkcionalnim OS-om.
Ukoliko vam softver ne predstavlja problem, i sami ste dovoljno vešti da sagradite OS po sopstvenim potrebama, što se i pretpostavlja ukoliko embedujete ovaj SBC u vaše rešenje, Radxa Zero 3W bi mogao biti vaš izbor kada vam treba integrisani Wi-Fi. Ako ste vezani za Ethernet, rešenje iz Radxa-e je Radxa Zero 3E. Nadamo se da će adekvatna podrška pratiti dobru cenu koja krasi ova dva modela.