Prenosni dataloger za $20 je prvo što nam pada na pamet kada gledamo karakteristike novog Elecrow CrowPanel Pico Display baziranog na tač TN panelu i RP2040. Nije za industrijsku primenu, ali mejkeri, STEM i konzjumer sektor mogu imati mnoge benefite.
HMI displej je jedan od ključnih elemenata automatizacione i procesne opreme, a sa obzirom na potrebe na lokaciji koje treba da zadovolji može biti baziran na relativno snažnim SBC platformama poput modela koje smo već sretali: Edatec 3020-070c ili iCOP QEC-M-070T Ethercat master namenjenih za industrijsku i Home automation primenu. U mejkerskom i potrošačkom segmentu, pametni na mikrokontrolerima mogu potpuno zadovoljiti potrebe, a pri tome su u cenovno veoma prihvatljivom opsegu. Dobar primer kombinacije mikrokontrolerske platforme, ovog puta RP2040 MCU-a i rezistivnog 3,5 inčnog TFT displeja maksimalne rezolucije 480×320 piksela osetljivog na dodir imamo u modelu Elecrow CrowPanel Pico Display 3.5 inch.
Kompanija Elecrow nam je poslala dva modela svojih CrowPanel displeja sa akrilnim kućištem, baziranih na RP2040, ovaj od 3,5 inča i veći 4,3 inčni sa IPS ekranom osetljivim na dodir, o kome ćemo pisati u posebnom prikazu. I ovde je procesor RP2040, dual-core 32-bitni ARM Cortex-Mo+ koji radi na 133 MHz. Na čipu se nalazi 264 kB SRAM-a.
Elecrow CrowPanel Pico 3.5 inch se može po ceni od $20, sada je na popustu $15, i bez crnog akrila koji ga štiti, ali smatramo da par dolara vredi uložiti u zaštitu i izgled. Zapravo ovo i nije pravo kućište, već su to tri akrilne ploče, izrezane tako da kada se montiraju jedna na drugu i povežu sa četiri ugaona zavrtnja, formiraju telo displeja. Veoma je čvrsto, sa svim potrebnim otvorima za predviđene konektore na ploči displeja i sa jasnim oznakama na poleđini.
Tu su i dve montažne rupe sa navojima, koje se inace ne nalaze na osnovnoj ploči, tako da je i mogućnost montaže dodatna benefit. Pohvaljujemo što se Elecrow odlučio da implementira četiri metalna navoja za ugaone zavrtnje na samu PCB ploču displeja. Zavrtnji su sa navojem za metal, a ne samonarezujući, čime je obezbeđena trajnost.
Hardver
Uz gornju ivicu postavljen je USB-C povezan sa UART0 portom, pinovima GP0 i GP1, a odmah do njega je izveden heder sa trinaest GP linija, sve linije na konektorima su ponovljene i na hederu, i dodatnom GND i 3.3 V linijom. Izuzetno praktično i upotrebljiva realizacija.
Displej se može baterijski napajati i za to je dat poseban konektor. Specifikacija napajanja je 5 V / 2 A i pored baterijskog, moguće je uređaj napajati i preko USB-C porta. Taj port inače služi i za flešovanje programa.
Sa suprotne strane su i Reset i Boot dugme koje služi za prebacivanje u displeja u kome se ponaša kao USB disk, pogodan za prebacivanje .uf2 datoteke u root, čime će ona biti automatski flešovana.
Ističemo prisustvo ležišta za SD karticu, označeno kao TF, koja se može koristiti kao skladište podataka, te sam Elecrow CrowPanel Pico Display 3.5 inch njime dobija i ulogu logera. I2C konektor je povezan sa linijama 20 i 21, UART1 sa 4 i 5.
Softver
Svi Elecrow CrowPanel Pico Display modeli predviđeni su za programiranju u Arduino IDE okruženju u C/C++ jeziku. Na Wiki sajtu proizvođača data su detaljna uputstva i dokumentacija za korišćenje, kao i dodatne Arduino biblioteke i primeri.
Rad se za sve koji su familijarni sa bilo kojojm RP2040 pločom svodi sa dobro poznato korišćenje rešenja, sa tim da je ovde ekran unapred povezan i fiksiran za ploču, te je time olakšana implementacija displeja kao celine.
Zanimljivo je i isticanje da je displej kompatibilan sa Squareline Vision softverom iako za razliku od Elecrow CrowPanel ESP32 Display serije nema sopstvene presete, već koristi generičku Arduino šemu. On nije besplatan i preporuka je koristiti Beta verziju gde možete ostvariti popust od 40% pri kupovini licence nakon što mesec dana probnog perioda prođe. Softver je inače namenjen za kreiranje interaktivnih displeja, izuzetno je jednostavan, ali i moćan za upotrebu.
Zaključak
Elecrow CrowPanel Pico Display 3.5 inch sa kućištem je svega 63 x 104 mm veliki i lako se može ugraditi u svaki projekat. To je dodatno olakšano dvema montažnim rupama sa navojima za zavrtnje za metal. Jasne oznake povezivanje čine očiglednim. Mogućnost baterijskog napajanja mu daje mobilnost pri upotrebi. Podaci koji se prikupe senzorima povezanim za I2C, UART ili pinove izvedenog hedera mogu se skladištiti na SD kartici, te time uređaj postaje mobilni dataloger sa ekranom osetljivim na dodir.
Ekran je krucijalan faktor koji svojim osobinama određuje osećaj pri radu. Uz njega dolazi i žuta plastična olovka za lakše biranje stavki na, relativno malom, 3.5 inčnom ekranu. Ugrađeni TN panel ima dobru osvetljenost oko 300 cd/m2 i ugao vidljivosti od 70º u svim pravcima. Vernost reprodukcije boja je za namenu korektna, a rezolucija od 480×320 piksela na panelu dimenzija 71.5 x 53.5 mm ima tačku veličine 0.15 mm, pa slika nije granulasta. Budući da je ovo mali ekran rezistivnog tipa, nameće se upotreba plastične olovke, budući da zahteva tačkastu i intenzivnu silu kako bi bio responzivan.
Oslanjanje na poznatu i prihvaćenu RP2040 platformu, obezbedilo je da je vreme potrebno da se ovlada uređajem veoma kratko, bez obzira da li ste znalac RP2040 procesora ili tek ulazite u njegov svet. Pored Arduino C/C++ podrške, može se programirati i u CircuitPython-u ili MicroPython-u. Za RP2040 možete naći puno upotrebljivih primera na internetu i pored velikog broja koji je dao sam proizvođač, a ono što može biti izuzetno interesantno je preporučena Squareline Vision platforma za modeliranje interaktivnih ekrana, ali i za RP2040 odlično razvijen TensorFlow Lite open-source machine learning framework.
Više informacija na sajtu proizvođača.
1 Comment
1 Pingback