Elecrow All-in-one Starter Kit for Pico2
Dobro osmišljeno učilo bazirano na Raspberry Pi RP2350 mikrokontroleru koji ga čini potpuno kompatibilnim sa Raspberry Pi Pico2 razvojnim sistemom. Dodatni moduli standardnih komponenti omogućavaju učenicima lako i pregledno sagledavanje hardvera bez dodatnog ožičenja.
Pros
- Sve što vam treba za rad je USB-A port na računaru za napajanje i flešovanje programa koji sam i kreirate
- Odlična cena niža od $40
- Nema dodatnog ožičenja, te je radno mesto uvek uredno
- Ne morate imate laboratoriju za rad, dovoljno je samo malo prostora na vašem radnom stolu
Cons
- Nema mogućnosti povezivanja eksternih uređaja i time povećavanja funkcionalnosti i edukativne vrednosti
- Nema pisane dokumentacije za korišćenje Python-a u primerima koji se mogu preuzeti sa Elecrow sajta
Elecrow je načinio dva veoma pristupačna All-in-One Starter STEM kita namenjena početnicima: jedan namenjen onima koji žele da izuče Arduino i drugi za one kojima je Raspberry Pi Pico2 interesantniji. All-in-One Starter Kit za Arduino smo već opisali u našoj prethodnoj recenziji i pokazao se veoma dobar uz par sugestija vezanih za propuste u literaturi. Raspberry Pi Pico2 kompatibilan kit koji je sada pred nama nam je takođe poslao Elecrow kako bi ga predstavili našim čitaocima.
Kao i prethodni, dolazi u platičnoj kutiji nalik koferu, sa tim da je ovog puta nebeski plava zamenjena zelenom bojom. I pre otvaranja saznajemo da je ovo STEM edukativan komplet baziran na otvorenom hardveru, a kako se oslanja na Raspberry Pi RP2350 mikrokontroler, jasno je da je i programiranje open-source.

Hardver
Kada otvorimo kutiju, prvo što nam upada u oči je „veliki“ kolor ekran povezan SPI komunikacijom sa mikrokontrolerom. Odlične je sjajnosti i ono što nas je oduševilo je da je to i touch-ekran, odnosno da je osetljiv na dodir.
Sa njegove leve strane nalaze se dva modula. Prvi je Buzzer direktno vezan za 10 GPIO pin RP2350 mikrokontrolera, dok je ispod njega senzor za detekciju vibracija na GPIO 15.
Sa desne strane su senzor za merenje intenziteta osvetljenosti. Povezan je preko I2C linije sa procesorom. Ispod njega je HAL senzor direktno vezan za GPIO 21.

Za GPIO 12 povezana je kontrola ugrađenog releja koji je predviđen za rad sa strujama do 10 A. Provodnik ka potrošaču se povezije preko postavljenih klema. Obratite pažnju na mogućnost da ga koristite kao prekidač naizmenične struje. U tom slučaju je potreban poseban oprez pri radu.

Interesantan je MQ-2 senzor za detekciju gasa koji može detektovati prisustvo metana, butana, LPG plina i dima. Ovo je osnovni i ekonomičan senzor koji se može naći u mnogim učilima i baznim STEM kitovima i nemojte od njega očekivati pouzdanost konzumentskih proizvoda.

Najzad u dnu desne strane kit-a nalaze se DHT20 senzor temperature i vlažnosti. Generalno smo navikli na DHT11 i DHT22 modele, ali treba istaći da je DHT20 napredniji i brži i koristi I2C komunikaciju.
Desno od njega je tro-osni žiroskop i akcelerometar TDK MPU 6050, takođe povezan na I2C, a ispod veoma popularni HC-SR04 ultrazvučni senzor za detekciju predmeta i njegove udaljenosti.

Sa leve strane nalazi se servo motor, a ispod njega linerani potenciometar. U aplikativnim prmerima oni se obično koriste u paru, tako što potenciometar služi za pozicioniranje osovine motora. Na osovinu se mogu montirati jednokraki, dvokraki ili četvorokraki nosači bele boje.

Levi donji ugao zauzimaju četiri modula. Prvi je infracrvena (IR) dioda za komunikaciju sa daljinskim upravljačem koji dolazi u kompletu. Pored nje su tri jednobojne LED diode u crvenoj, zelenoj i žutoj boji, svaka već povezana na jedan od pinova RP2350 mikrokontrolera.
U drugom redu su senzor dodira i četiri prekidača postavljena u karakterističan „gejmerski“ položaj zgodan za davanje komandi: „gore“, „dole“, „levo“ i „desno“, ali se mogu programirati u proizvoljnom maniru.

Dolazimo do samog srca ovog All-in-One Starter Kit for Pico2 učila – Raspberry Pi RP2350 mikrokontrolera. Pored njega su Boot i Reset dugme i prekidač za kontrolu napajanja dva reda RGB dioda.
Svaka od dvadeset RGB dioda raspoređenih u dva niza oko MCU modula može se programirati u smislu kontrole intenziteta svetla i njegove boje. Na taj način se mogu izvesti veoma atraktivni vizuelni eksperimenti.

Ugrađen je novi Raspberry Pi RP2350 mikrokontroler o kome smo pisali u recenziji o Raspberry Pi Pico2 razvojnom sistemu. Ovde nemamo originalnu Pico2 pločicu, već ožičenje samog RP2350 mikrokontrolera na samoj beloj radnoj ploči i ispod nje zaštićeno kutijom.
Software
Kako se oslanja i 100% je kompatibilan sa Pico2 razvojnim sistemom, a načelno je u pitanju već povezan „Pico2“ sa 17 već ugrađenih modula – senzorskih, motornih i aktuatorskih, programiranje se može raditi u bilo kom okruženju koje ima podršku za Raspberry Pi RP2350.
U Arduino IDE preporuka proizvođača Elecrow je koristiti podršku za Raspberry Pi Pico/RP2040/RP2350 u verziji 4.2.0, mad au trenutku pisanja postoji i 4.5.4 verzija.

Na Elecrow Wiki sajtu, na strani o All_in_One Starter Kit-u nalaze se sve potrebne biblioteke za senzore i aktuatore na ploči, kao i svi demoi koji pokrivaju dvadeset unapred napisanih projekata za Arduino IDE. Iako se može koristiti i Python, Elecrow tim nije dao podršku i literaturu kako je to uradio za Arduino IDE za ovaj Kit.
Zaključak
Ovaj All_in_One kit nema slobodne izvedene GPIO pinove izvedene na ploči zarad povezivanja sa dodatnim senzorima, sijalicama ili aktuatorima. Jedini dodatak može biti linija čijim se napajanjem kontroliše ugrađenim relejom. Otuda nema načina da korisnik – učenik svoje mesto učini neurednim mnogim kablovima. Biće mu potreban samo jedan USB C za napajanje.

Svojim sjajnim kolor ekranom osetljivim na dodir, dobrim izborom standardnih i dobro poznatih senzora, velikim brojem dioda (čak i 20 člani niz RGB didoda) i odličnim izborom RP2350 mikrokontrolera, ova kit je odličan izbor za 38 USD je veoma dobar izbor prvog Pico2 učila.

Ne mora biti samo učilo u nekoj obrazovnoj instituciji ili edukativnom centru za najmlađe, može biti i odličan poklon za nekog novog mejkera, ali i odlično promotivno sredstvo na sajmu ili konferenciji gde bi se na očigledan i vizuelno atraktivan način pokazalo koliko je lako učiniti prve korake sa razvojnim sistemima. – posebno onima baziranim na Raspberry Pi Pico 2, odnosno RP2350 MCU. Ako razmišljate šta prvo nabaviti, ovaj „koferčić“ je odličan izbor za kupovinu, kojom ćete dobiti gotovo dvostruku vrednost u hardveru u odnosu na slučaj da kupujete zasebne dodatke. Sve što vam treba je dobra volja i jedan računar sa USB-A portom za napajanje i programiranje.
- Radionica o WSCAD softveru - 20/06/2025
- INNOMOTICS elektrifikuje veliki rudarski pogon u Čileu - 20/06/2025
- Uno-Lux Processing: Profesionalne usluge Bosch Rexroth servisa - 17/06/2025