7.4 TOTAL SCORE

radxa zero

SBC
Performanse 6
Softverska podrška 8
Periferije i IO 6
Kvalitet izrade 8
Cena 9
PROS
  • Ugrađena Flash memorija
  • Isti format kao Raspberry Pi Zero serija
  • Fantastičan izbor portova
  • Pristojno brz Amlogic SoC
CONS
  • Bolji bežični modul samo na skupljim modelima
  • Modeli sa više RAM-a i Flash-om su mnogostruko skuplji
Bottomline

Radxa Zero je SBC koji nudi velike performanse u malom telu. On je dostojna zamena za Raspberry Pi Zero 2W, sposoban stoji rame uz rame sa većim računarima, kao što je Banana Pi M5. Cena je nešto viša od drugih računara ovog formata, ali njegov skup funkcija tu cenu definitivno opravdava.

Pre nekoliko meseci smo uradili recenziju Raspberry Pi Zero 2 W računara. Utvrdili smo da je to odličan jeftin SBC koji ima zavidne karakteristike. Za samo 15 dolara dobijate četvorojezgarni A53 CPU, 512 MB RAM-a i uz to 2,4 GHz WiFi i Bluetooth 4.2. Ovo je sve odlično za tako nisku cenu.

Radxa Zero, koji danas imamo sa sobom, je direktan konkurent ovog modela ima potpuno iste dimenzije kao i Pi Zero. Međutim, različite prednosti čine ga atraktivnijom, iako skupljom (u nekim konfiguracijama) ponudom.

Za početak, ono što ograničava Zero 2 W su integrisanih 512 MB RAM-a u RP3A0-AU čipu. Iako bi jednostavniji projekti mogli da se provuku sa toliko malo – trebaće vam puno sreće u pokretanju bilo koje hostovane aplikacije na jednom takvom SBC-u (postavlja se pitanje da li je pokretanje nečeg takvog na Zero-u opravdano, ali…)

Radxa Zero

Radxa Zero dolazi u nekoliko različitih RAM konfiguracija, počevši od samo 512 MB, pa sve do 4 GB. Modeli od 2 GB i 4 GB RAM-a takođe dolaze sa ugrađenom fleš memorijom, koja može da ide sve do 128 GB kod najskupljih modela.

Pošto postoji dosta konfiguracija Radxa Zero-a – a memorija nije jedina specifikacija koja se razlikuje između njih – počnimo sa onim karakteristikama koje su zajedničke celoj seriji – pa čak i na najnižoj konfiguraciji.

Radxa Zero pakovanje

U srcu Zero-a je sposoban Amlogic S905Y2 SoC – bliski rođak S905X3-a kojeg smo ranije videli u nekoliko SBC-ova. Ovde radi na 1,8 GHz, ali se može bezbedno overclock-ovati na 2 GHz. S905Y2, kao i većina čipova iz S905 serije, je četvorojezgarni Cortex-A53 čip. To je ista arhitektura koja se nalazi u mnogim jeftinim SBC-ovima danas (uključujući Zero 2 W).

Većina značajnijih razlika u performansama između ova dva modela proizilaziće iz razlike u procesorskom taktu. U stvari, performanse Radxa Zero-a su uporedive sa overclock-ovanim Pi 3B+ – a koristi manje energije i mnogo je manji. Performanse Pi Zero 2 W su nešto ispod starijeg Pi 3B – tako da je ovo velika pobeda za Radxa-u.

Takođe je vredno napomenuti da čak iako i Pi Zero 2 W i osnovni model Radxa Zero imaju samo 512 MB RAM-a, Radxa koristi LPDDR4, dok Pi koristi LPDDR2 memoriju. U teoriji, ovo bi trebalo da omogući Radxa-inoj RAM memoriji da radi mnogo brže i da koristi manje energije.

GPU je Arm Mali-G31 MP2 – dvojezgarni GPU zasnovan na Bifrost arhitekturi. To je pristojni grafički sistem – sposoban za dekodovanje 4K videa i 1080p enkodovanje (i pri tome podržava i H.264 i H.265 kodeke). Ovaj sistem značajno nadmašuje mogućnosti VideoCore IV grafike koja se nalaze u Pi-u.

Radxa koristi Micro HDMI port. Ozbiljno ne znamo zašto proizvođači nastavljaju da koriste ove mehanički slabašne i prilično retke portove – ali i to je bolje od Mini HDMI-a Raspberry Pi Zero (srećno pronalaženje odgovarajućeg adaptera u vašoj lokalnoj AV prodavnici).

Ne postoji Ethernet priključak – ali postoje dva USB-C porta (ostavljamo bežičnu vezu za kasnije). Jedan od ovih USB-C portova je USB 2.0 port koji se koristi za napajanje Radxa-e (ne zaboravite – USB-C je samo oblik konektora), dok je drugi standardni USB 3.0 host port. Ova dva porta su korak unapred od dva Micro USB porta koje Zero ima – koji su danas već doista zastareli. Međutim, treba napomenuti jednu značajnu stvar – treba pronaći hub koji ima dugačak kabl i uzak port (poput onih koji se obično koriste za MacBook-ove). Klasični USB-C adapteri možda neće raditi zbog razmaka između portova – oni su ovde prilično blizu – pa veliki adapteri mogu onemogućiti napajanje pločice.

Konačno, tu je i slot za microSD karticu. Nema CSI konektora za kameru – i to je to.

Za 15 dolara – istu cenu kao Raspberry Pi Zero 2 W – Radxa Zero vam daje bolje performanse, bržu RAM memoriju, bolji izbor portova, ali oduzima CSI interfejs i ima mnogo manju zajednicu korinsika i softversku podršku. Sve ovo treba uzeti u obzir prilikom odabira – i verovatno bismo preporučili Pi za novije korisnike i Radxa Zero onima koji su bolje upućeni u Linux i SBC-ove. Međutim, skuplji Radxa Zero modeli imaju potpuno drugo polje primene.

Modeli Radxa-e od 512 MB i 1 GB imaju bežični modul AMPAK AP6212. On obezbeđuje 802.11b/g/n WiFi (dakle, samo 2,4 GHz) i Bluetooth 4.0. To nije najbrži modul, ali je bolji nego potpuno odsustvo bežične povezivosti. Međutim, modeli Radxa-e od 2 GB i 4 GB ovde imaju AMPAK AP6256. Ovaj modul ima WiFi 802.11ac (i 2,4 GHz i 5 GHz) i Bluetooth 5.0. Ovo potpuno menja priču. Omogućava brz prenos podataka preko oba standarda i značajno povećava korisnost Radxa-e kao „edge IoT“ uređaja.

Dodajte tome i ugrađenu flash memoriju u modelima sa AP6256 čipom, i imate osećaj da gledate u potpuno drugačiji uređaj. Ugrađeni fleš je uvek bolji od microSD kartica – tako da i on doprinosi bržim performansama sistema.

Međutim, ovi modeli imaju veću cenu – 30 USD za model od 2 GB i 45 USD za model od 4 GB. Za ovu cifru, na tržištu su dostupni i drugi modeli sličnih performansi – uključujući Banana Pi M5, Raspberry Pi 3 i Raspberry Pi 4. Svi oni imaju svoje posebne funkcije i teško je izdvojiti i izdvojiti i preporučiti jedan bez poznavanja ciljne primene. Ipak, male dimenzije, pristojna količina RAM-a, ugrađeni flash, dobre performanse i ugrađena bežična komunikacija daju Radxa Zero-u kompetentan set mogućnosti.

Naravno, podrazumeva se da modeli Raspberry Pi-a uvek imaju ogromnu prednost u pogledu softverske kompatibilnosti. Linux Desktop za ARM nije redak, ali je Raspberry Pi ipak jedna od njegovih najčešćih, tako da se veliki broj programa piše sa ovim SBC-om na umu. To ne znači da uređaji kao što je Radxa nemaju dovoljno softvera – to samo znači da je manja verovatnoća da će biti tačno konfigurisan već prilikom instalacije tako da radi kako treba i da će možda biti neophodno malo konfigurisanja ili rekompilacije.

Kao i mnogi njegovi konkurenti zasnovani na Amlogic-u, Radxa Zero ima dobre termičke performanse. Ovi SoC-ovi su dizajnirani da pokreću set-top boksove bez ventilatora, tako da su „kod kuće“ na maloj, pasivno hlađenoj ploči. Čak i bez hladnjaka, Radxa se nije pregrevala.

Dakle, kakva je naša presuda? Radxa Zero serija zaista zauzima dve niše. Low-end model za 15 dolara pruža odličnu alternativu Raspberry Pi Zero 2 W-u, posebno za one koji žele da izvuku maksimalne performanse iz računara. Modeli višeg ranga nude značajna poboljšanja, ali dolaze po mnogo većoj ceni i takmiče se u cenovnom rangu SBC-ova pune veličine. Ipak, nudeći respektabilne karakteristike u malom formatu, Radxa je sposoban da ostane relevantan i u ovom polju. Definitivno ga možemo preporučiti, sve dok ste voljni da se malo poigrate sa softverom.

 

Aleksandar Dakić
Follow me