Pre nekoliko meseci smo uradili recenziju Raspberry Pi Zero 2 W računara. Utvrdili smo da je to odličan jeftin SBC koji ima zavidne karakteristike. Za samo 15 dolara dobijate četvorojezgarni A53 CPU, 512 MB RAM-a i uz to 2,4 GHz WiFi i Bluetooth 4.2. Ovo je sve odlično za tako nisku cenu.
Radxa Zero, koji danas imamo sa sobom, je direktan konkurent ovog modela ima potpuno iste dimenzije kao i Pi Zero. Međutim, različite prednosti čine ga atraktivnijom, iako skupljom (u nekim konfiguracijama) ponudom.
Za početak, ono što ograničava Zero 2 W su integrisanih 512 MB RAM-a u RP3A0-AU čipu. Iako bi jednostavniji projekti mogli da se provuku sa toliko malo – trebaće vam puno sreće u pokretanju bilo koje hostovane aplikacije na jednom takvom SBC-u (postavlja se pitanje da li je pokretanje nečeg takvog na Zero-u opravdano, ali…)
Radxa Zero dolazi u nekoliko različitih RAM konfiguracija, počevši od samo 512 MB, pa sve do 4 GB. Modeli od 2 GB i 4 GB RAM-a takođe dolaze sa ugrađenom fleš memorijom, koja može da ide sve do 128 GB kod najskupljih modela.
Pošto postoji dosta konfiguracija Radxa Zero-a – a memorija nije jedina specifikacija koja se razlikuje između njih – počnimo sa onim karakteristikama koje su zajedničke celoj seriji – pa čak i na najnižoj konfiguraciji.
U srcu Zero-a je sposoban Amlogic S905Y2 SoC – bliski rođak S905X3-a kojeg smo ranije videli u nekoliko SBC-ova. Ovde radi na 1,8 GHz, ali se može bezbedno overclock-ovati na 2 GHz. S905Y2, kao i većina čipova iz S905 serije, je četvorojezgarni Cortex-A53 čip. To je ista arhitektura koja se nalazi u mnogim jeftinim SBC-ovima danas (uključujući Zero 2 W).
Većina značajnijih razlika u performansama između ova dva modela proizilaziće iz razlike u procesorskom taktu. U stvari, performanse Radxa Zero-a su uporedive sa overclock-ovanim Pi 3B+ – a koristi manje energije i mnogo je manji. Performanse Pi Zero 2 W su nešto ispod starijeg Pi 3B – tako da je ovo velika pobeda za Radxa-u.
Takođe je vredno napomenuti da čak iako i Pi Zero 2 W i osnovni model Radxa Zero imaju samo 512 MB RAM-a, Radxa koristi LPDDR4, dok Pi koristi LPDDR2 memoriju. U teoriji, ovo bi trebalo da omogući Radxa-inoj RAM memoriji da radi mnogo brže i da koristi manje energije.
GPU je Arm Mali-G31 MP2 – dvojezgarni GPU zasnovan na Bifrost arhitekturi. To je pristojni grafički sistem – sposoban za dekodovanje 4K videa i 1080p enkodovanje (i pri tome podržava i H.264 i H.265 kodeke). Ovaj sistem značajno nadmašuje mogućnosti VideoCore IV grafike koja se nalaze u Pi-u.
Radxa koristi Micro HDMI port. Ozbiljno ne znamo zašto proizvođači nastavljaju da koriste ove mehanički slabašne i prilično retke portove – ali i to je bolje od Mini HDMI-a Raspberry Pi Zero (srećno pronalaženje odgovarajućeg adaptera u vašoj lokalnoj AV prodavnici).
Ne postoji Ethernet priključak – ali postoje dva USB-C porta (ostavljamo bežičnu vezu za kasnije). Jedan od ovih USB-C portova je USB 2.0 port koji se koristi za napajanje Radxa-e (ne zaboravite – USB-C je samo oblik konektora), dok je drugi standardni USB 3.0 host port. Ova dva porta su korak unapred od dva Micro USB porta koje Zero ima – koji su danas već doista zastareli. Međutim, treba napomenuti jednu značajnu stvar – treba pronaći hub koji ima dugačak kabl i uzak port (poput onih koji se obično koriste za MacBook-ove). Klasični USB-C adapteri možda neće raditi zbog razmaka između portova – oni su ovde prilično blizu – pa veliki adapteri mogu onemogućiti napajanje pločice.
Konačno, tu je i slot za microSD karticu. Nema CSI konektora za kameru – i to je to.
Za 15 dolara – istu cenu kao Raspberry Pi Zero 2 W – Radxa Zero vam daje bolje performanse, bržu RAM memoriju, bolji izbor portova, ali oduzima CSI interfejs i ima mnogo manju zajednicu korinsika i softversku podršku. Sve ovo treba uzeti u obzir prilikom odabira – i verovatno bismo preporučili Pi za novije korisnike i Radxa Zero onima koji su bolje upućeni u Linux i SBC-ove. Međutim, skuplji Radxa Zero modeli imaju potpuno drugo polje primene.
Modeli Radxa-e od 512 MB i 1 GB imaju bežični modul AMPAK AP6212. On obezbeđuje 802.11b/g/n WiFi (dakle, samo 2,4 GHz) i Bluetooth 4.0. To nije najbrži modul, ali je bolji nego potpuno odsustvo bežične povezivosti. Međutim, modeli Radxa-e od 2 GB i 4 GB ovde imaju AMPAK AP6256. Ovaj modul ima WiFi 802.11ac (i 2,4 GHz i 5 GHz) i Bluetooth 5.0. Ovo potpuno menja priču. Omogućava brz prenos podataka preko oba standarda i značajno povećava korisnost Radxa-e kao „edge IoT“ uređaja.
Dodajte tome i ugrađenu flash memoriju u modelima sa AP6256 čipom, i imate osećaj da gledate u potpuno drugačiji uređaj. Ugrađeni fleš je uvek bolji od microSD kartica – tako da i on doprinosi bržim performansama sistema.
Međutim, ovi modeli imaju veću cenu – 30 USD za model od 2 GB i 45 USD za model od 4 GB. Za ovu cifru, na tržištu su dostupni i drugi modeli sličnih performansi – uključujući Banana Pi M5, Raspberry Pi 3 i Raspberry Pi 4. Svi oni imaju svoje posebne funkcije i teško je izdvojiti i izdvojiti i preporučiti jedan bez poznavanja ciljne primene. Ipak, male dimenzije, pristojna količina RAM-a, ugrađeni flash, dobre performanse i ugrađena bežična komunikacija daju Radxa Zero-u kompetentan set mogućnosti.
Naravno, podrazumeva se da modeli Raspberry Pi-a uvek imaju ogromnu prednost u pogledu softverske kompatibilnosti. Linux Desktop za ARM nije redak, ali je Raspberry Pi ipak jedna od njegovih najčešćih, tako da se veliki broj programa piše sa ovim SBC-om na umu. To ne znači da uređaji kao što je Radxa nemaju dovoljno softvera – to samo znači da je manja verovatnoća da će biti tačno konfigurisan već prilikom instalacije tako da radi kako treba i da će možda biti neophodno malo konfigurisanja ili rekompilacije.
Kao i mnogi njegovi konkurenti zasnovani na Amlogic-u, Radxa Zero ima dobre termičke performanse. Ovi SoC-ovi su dizajnirani da pokreću set-top boksove bez ventilatora, tako da su „kod kuće“ na maloj, pasivno hlađenoj ploči. Čak i bez hladnjaka, Radxa se nije pregrevala.
Dakle, kakva je naša presuda? Radxa Zero serija zaista zauzima dve niše. Low-end model za 15 dolara pruža odličnu alternativu Raspberry Pi Zero 2 W-u, posebno za one koji žele da izvuku maksimalne performanse iz računara. Modeli višeg ranga nude značajna poboljšanja, ali dolaze po mnogo većoj ceni i takmiče se u cenovnom rangu SBC-ova pune veličine. Ipak, nudeći respektabilne karakteristike u malom formatu, Radxa je sposoban da ostane relevantan i u ovom polju. Definitivno ga možemo preporučiti, sve dok ste voljni da se malo poigrate sa softverom.
- Jedinstven dizajn: Šarke, bravice i držači za površinske elemente - 06/10/2024
- Kako u samo 8 korakada angažujete robota u proizvodnji - 04/10/2024
- Melco-Buda: Novi HIOKI uređaji - 04/10/2024