Preklopivi telefoni nisu poznati kao najpraktičniji. Ciljna grupa ovih uređaja nije, i verovatno nikada neće biti prosečan korisnik, koji je i više nego srećan kucajući poruke i telefonirajući na bilo kakvom telefonu koji ima celodnevni radni vek baterije i koji je iole izdržljivo građen. Ove dve navedene osobine su, nažalost, upravo inherentne slabe tačke preklopivog dizajna, koji često uslovljava osetljiviju izradu zbog pokretnih delova, a i kompromise u performansama zbog ograničenog prostora kojeg sam format nudi. Konačno, vredi pomenuti i cenu, koja je uglavnom značajno veća od “klasičnih” telefona sa sličnim specifikacijama.
Samsung pokušava da reši barem neke od ovih problema svojim najnovijim članom Z Flip serije: Galaxy Z Flip 5 telefonom. Odmah primetan je tanji profil kojeg omogućava nova “Flex Hinge” kopča, koja je rezultat pametnog inženjeringa, i koja omogućava telefonu da se zatvori bez zazora. Telefon konačno više ne izgleda kao trouglić sira! Odsustvo zazora između ekrana takođe ostavlja manje prostora vlaknima tkanine i drugim prljavštinama iz džepa da prodru do osetljivog savitljivog stakla i da ga potencijalno oštete. Ovo je esencijalno za uređaj koji je namenjen da većinu svog vremena provede upravo ovde.
Nažalost, nova kopčica donosi relativno sitno smanjenje debljine telefona, i Galaxy Z Flip 5 je još uvek dosta zdepast. Kada se preklopi, debeo je oko 15.1 mm, a dimenzije su mu 71.9 x 85.1 mm. Ovo ga čini neobično simpatičnim za posmatranje. Nažalost, njegova debljina, koja je pogotovo osetna kada se nosi u zadnjem džepu, je sve sem simpatična. Neki telefoni jednostavno “nestanu” i utope se u džep kada se nose, ali ovo nije jedan od njih. Zato se nadamo da će Samsung naći način da proizvede nekoliko milimetara tanje preklopive telefone u budućnosti.
Čak iako nam novi dizajn uliva više poverenja da je Galaxy Z Flip 5 zaštićen, ipak preporučujemo određen nivo pažnje pri korišćenju.
IP rating telefona je još uvek samo IPX8, što ukazuje na odsustvo zaštite od upada prašine. Zbog mehaničke kopče (koja je očigledno mesto prodora prašine) koju nije moguće očistiti, jasno je zašto abrazivne čestice predstavljaju veliki problem za dugoročnost.
“Cover screen” ekran više nije tu, već je zamenjen sa mnogo većim “Flex Window” ekranom (čija je dijagonala sada 3.4”, u odnosu na 1.9” svog prethodnika) koji zauzima celu gornju površinu preklopljenog telefona. Flex Window zadržava svu funkcionalnost koju je cover screen imao, ali je i značajno sposobniji, nudeći čak i mogućnost pokretanja kompletnih aplikacija.
Korisnički interfejs Flex Window-a je dosta sličan interfejsima kojeg koriste pametni satovi. Zasnovan je na setu “kartica” sa info panelima i vidžetima. Postoje čak i info paneli koji prikazuju podatke kroz set satnih komplikacija. Nažalost, ne postoji mogućnost prilagođavanja ovih elemenata, te se izbor svodi na dizajnove koje Samsung nudi.
Sam “lock screen” na Flex Window-u nudi dosta opcija korisniku, od jednostavnih i podrazumevanih, kao što su boja, do nešto intrigantnijih, kao što su lokacije i tipovi pojedinih vidžeta.
Nažalost, “lock screen” je, kao što mu i ime kaže, zaključan. Ovo znači da je potreban unos šifre ili neki vid biometrije ne bi li se nastavilo dalje. Pomalo nezgrapno, Galaxy Z Flip 5 iza njega sakriva sve podatke koje Flex Window može prikazati, što umnogome usporava pristup, pomalo i obesmišljavajući ceo sistem. Za sada, izgleda da u podešavanjima ne postoji opcija koja bi ovo mogla rešiti, ali zato očekujemo (i apelujemo) na kompaniju Samsung da je doda.
Velika novina koju Flex Window unosi je već pomenuta mogućnost pokretanja punih aplikacija. Pa, da preciziramo, pojedinih punih aplikacija, jer je ovo još uvek eksperimentalna opcija, a Samsung ne želi da korisnicima dozvoli pokretanje programa koji još nisu optimizovani za neobični oblik sekundarnog ekrana. Ipak, sama mogućnost jeste impresivna i uzbudljiva prvih par puta, ali ipak, vremenom se postavlja prirodno pitanje: zašto naprezati oči (a i ruke) koristeći sitan 3.4” ekran za pretraživanje interneta ili prolazak kroz Instagram objave kada je prelep i značajno veći displej dostupan za svega nekoliko sekundi.
Iz nekog razloga, nečuveni “open phone to continue” natpis se opet javlja. Na majušnom sekundarnom ekranu starijeg Z Flip 4 modela, razumemo potrebu za njim, jer niko ne bi zdravorazumno pokušao da nešto ozbiljnije izvede na njemu. Sa druge strane, na novijem modelu nema nikakvog opravdanja za činjenicu da Samsung-ove lične aplikacije ponekad zahtevaju prelazak na glavni ekran (neki bi sada rekli da je to zbog veličine Flex Window ekrana, ali ukoliko se od korisnika očekuje da unosi šifru za otključavanje na njemu, odnosno da pokreće aplikacije, argument pada u vodu). Ovo jednostavno izgleda pomalo lenjo.
Ipak, i pored neobičnih odluka u dizajnu (koje se, ruku na srce, sve mogu ispraviti kroz nekoliko softverskih ažuriranja, ili jednostavno upotrebom third-party aplikacija, kao što je CoverScreen OS), Flex Window je vredna alatka u svakodnevnoj upotrebi telefona. Posle samo nekoliko dana postaje veoma jasno koliko je veliko unapređenje u odnosu na prednji ekran svog prethodnika. Notifikacije su konačno dovoljno velike da se mogu i pročitati iz daljine, a ceo interfejs nudi mnogo, mnogo više informacija.
Postoji nešto neverovatno šarmantno oko izvedbe Flex Window-a što korisnika jednostavno privlači ka njemu i izaziva želju za korišćenjem. To je deo magije novog Z Flip 5.
Zbog mnogo većeg sekundarnog ekrana, samo donja polovina Z Flip 5 ima zadnje staklo u boji. Ovo isključuje mogućnost specijalnih dvobojnih “Bespoke edition” izdanja u kojima je Galaxy Z Flip 4 bio dostupan. Šteta, jer su to bili telefoni sa ubedljivo najunikatnijim dizajnom na tržištu.
Ipak, osim ovog detalja, Z Flip 5 i njegov prethodnik izgledaju gotovo identično. Svi detalji u dizajnu su veoma slični, ako ne i isti. Stranice telefona su izrađene od blago obojenog poliranog aluminijuma koji, ruku na srce, liči na nerđajući čelik, a u ruci deluje dosta čvrsto. Kompletno metalni okvir je jedino ispresecan tankim plastičnim trakicama za antene, čija boja odlično prati boju zadnje ploče telefona. Na našoj jedinici za recenziju, koja je prepoznatljive nove kremasto zelene boje (Samsung je zove “mint”), ove trakice su bile blago maslinaste, pružajući vizuelno privlačan kontrast zelenkastom ramu uređaja. Crni Flex Window ekran kontrastira ostatku dizajna i liči na komadić čokolade. Ceo izgled telefona bismo jednom rečju opisali kao “ukusan”.
Glavni ekran novog Galaxy Z Flip 5 je još uvek 6.7-inčni FHD+ (2640 x 1080) 120 Hz “Dynamic AMOLED 2X ekran (ovo je marketinški naziv za noviju generaciju HDR10+ sertifikovanih AMOLED panela), koji sada postiže maksimalnu svetlinu od 1750 nita. Ovo je impresivno za savitljiv panel, a nimalo ne zaostaje za klasičnim flagship ekranima.
Novi ekran je stoga dosta svetliji od ekrana na Z Flip 4, koji je postizao “samo” 1200 nita. To nije nikako bio taman ekran, ali bismo lagali kada bismo tvrdili da razliku nije lako primetiti.
Duguljast 22:9 promer nam je još uvek neobičan. Za konzumiranje medijskog sadržaja, on je i više nego zgodan, kao i za surfovanje po internetu. Iako ovaj ekran nije toliko orijentisan ka produktivnosti kao ogromni paneli koje nudi Z Fold serija, čak i on bi bio nezgrapno velik za nošenje da se Z Flip 5 ne sklapa.
Iako manji, ekran ipak izgleda tako dobro. Boje su jarke i živopisne a gledanje HDR sadržaja je pravo iskustvo. Kontrast je, kao što se i očekuje od AMOLED tehnologije, savršen, a 120 Hz čini osećaj upotrebe neverovatno glatkim.
Dodatno vredna pomena je činjenica da nova, tanja kopča ne čini pregib na ekranu uočljivijim. Ovo je nešto oko čega smo strepeli pre nego što smo dobili jedinicu za recenziju.
Galaxy Z Flip 5 dolazi sa 8 GB RAM memorije, i sa 256 GB ili 512 GB prostora za skladišćenje. To je dovoljno RAM-a za bilo koji realni scenario upotrebe telefona, a i dovoljno prostora za sve slike, snimke, muziku i aplikacije. Niži model košta $999, a viši $1199.
Kao i svi moderni Samsung flagship telefoni, Galaxy Z Fold 5 koristi Snapdragon 8 Gen 2 For Galaxy čip. Ovo je u suštini malo overklokovan “običan” Snapdragon 8 Gen 2, koji podiže takt primarnog ARM Cortex-X3 jezgra sa 3.2 GHz na 3.36 GHz.
Ukoliko posmatramo dizajn celog SoC čipa, vidimo uticaje jednog interesantnog modernog trenda u dizajnu: sistem ima čak četiri klastera jezgara. Jedno primarno Cortex-X3 jezgro koje radi na već pomenutih 3.36 GHz je mozak operacije, dva Cortex-A715 jezgra na 2.8 GHz i dva Cortex-A710 jezgra na 2.8 GHz su tu za zahtevnije svakodnevne programe, a četiri Cortex-A510 jezgra su tu za jednostavne zadatke i pozadinske rutine.
Razlog zbog koga nalazimo i A710 i A715 klaster je 32-bitna podrška. Najnovija ARM jezgra, kao što su A715 i X3 više ne podržavaju 32-bitne instrukcije, što pravi problem starijem softveru, čineći mnoge programe potpuno nemogućim za pokretanje. Rešenje je jednostavno, mada u isto vreme i pomalo neelegantno: grade se procesori koji u isto vreme imaju i novija A715 jezgra, i starija A710, koja su tu prvenstveno da bi 32-bitni softver pravilno radio.
Vredi napomenuti, kao neki vid fusnote, da overklok nije jedina razlika između “običnog” i For Galaxy Snapdragon 8 Gen 2 čipa, jer ovi drugi imaju delove koje je Samsung dizajnirao, kao što je njihov prilagođeni procesor signala slike (ISP). U stvari, ovi dodaci su možda i bitniji od većeg radnog takta, jer izgleda da je Qualcomm u međuvremenu doveo 3.36 GHz Snapdragon 8 Gen 2 i na druge telefone.
Pređimo na testove. Na Geekbench 6 testu, procesor novog Galaxy Z Flip 5 ostvaruje veoma respektabilnih 2017/5102 poena u single- i multi-core testovima. Ovo je među najboljim brojkama koje se ovde mogu videti u Android svetu. Ukoliko vam je (iz nekog razloga) potrebno još sirove procesorske snage, potrebno je ipak preći na Apple stranu.
GPU test Geekbench 6 svite je dao finih 9351 poena Adreno 740 GPU-u iz Snapdragon 8 Gen 2 na OpenCL verziji testa. Tu je takođe i rezultat od 8454 poena na Vulkan-zasnovanom testu. Ovo je fin set rezultata, ali nam je jedan fenomen skrenuo pažnju. Naime, rezultati su počeli naglo padati nakon nekoliko ciklusa testiranja. Na primeru OpenCL testa, prvi put smo dobili pomenutih 9351 poena, a u subsekventnim pokretanjima smo dobili 8596, pa čak i samo 6857 poena u trećem prolazu.
O, ne. Izgleda da sklopivi dizajn prepolovljava dostupni prostor za rešenje za hlađenje ovog moćnog SoC-a, što dovodi do dosta primetnog termalnog trotlovanja. Da bismo se uverili da ovo nije bila samo slučajnost, koristili smo 3DMark Wild Life Extreme stres test i otkrili smo da je situacija, zapravo, i još gora nego što se čini. Tokom 20 prolaska kroz test (od kojih je svaki trajao po minut), rezultat je pao sa 3351 poena, dostigavši i 25 FPS u prvom prolasku, na 1345 poena, sa minimumom od 6 FPS u najgorem (osamnaestom) prolasku, nikada ne prevazilazeći ~13 FPS.
Ovo je dosta problematično za gejming, gde su neophodne visoke performanse kroz duži vremenski rok. Verovatno je da tokom svakodnevnih zadataka nećete dovoljno opteretiti telefon da bi usporio, ali ako pokrenete neku zahtevniju igru (kao što su Genshin Impact ili League of Legends: Wild Rift), u najboljem slučaju, osetićete ozbiljno zagrevanje gornje polovine telefona, a u najgorem, dobiti gotovo neupotrebljivo gejming iskustvo.
Nastavljamo dalje i dotičemo se sledeće okosnice kada su performanse u pitanju: brzine interneta. Ovde je priča sasvim drugačije od prethodnih par pasusa. Munjevit Wi-Fi 6E čip omogućava ogromne brzine prenosa podataka. Tokom našeg (nenaučnog) testiranja, izmerili smo i do 1112.05 Mbps koristeći Ookla Speedtest.
Isto se može reći i za mobilnu (cellular) vezu. Telefon se agresivno kačio na 4G konekciju čak i na mestima gde su neki drugi modeli imali problema, a u testovima trećih strana se pokazalo da 5G modem može postići čak 780 Mbps. Ovo su impresivne brzine koje će osigurati da Z Flip 5 ostane relevantan duži niz godina.
Brza mrežna veza je odlična stvar, ali je beskorisna ukoliko telefonu baterija “umre” na sred dana. Na sreću, čak iako koristi istu 3700 mAh bateriju koju je koristio i njegov prethodnik, Samsung Galaxy Z Flip 5 izvlači malo više iz nje. Uspeli smo da dobijemo 11.2 h surfovanja na jednom punjenju, što je oko 2 sata više nego kod Z Flip 4.
Ovo su već brojke koje ukazuju na celodnevno trajanje baterije, čak i ako se usput nađu neki zahtevniji zadaci. Veoma smo srećni da trenutna generacija preklopivih telefona konačno staje rame u rame sa svojim “klasičnim” takmacima u ovoj kategoriji.
Punjenje je takođe dosta dobro. I koristeći 25 W žično, a i 15 W bežično punjenje, ne treba previše vremena da se Galaxy Z Flip 5 dopuni. Tu je takođe i 4.5 W obrnuto bežično punjenje, koje omogućava da Galaxy Z Flip 5 dopunjava sitne uređaje, kao što su slušalice.
Audio sistem je sličan kao i na Galaxy Z Flip 4. Još uvek nema 3.5 mm audio džeka. Dva zvučnika zvuče pomalo majušno, sa veoma izraženim srednjim frekvencijama i dosta neprisutnim basom (što se i očekuje od ovako malih zvučnika). Kada se nivo zvuka stavi na maksimum, čuje se dosta distorzije i klipinga, što je standard za telefone. Pri umereno glasnim podešavanjima, zvuk je bio zapravo dosta prijatan za slušanje. Dobra stereo separacija i relativno široka zvučna slika kada se telefon drži horizontalno (što je nesumljivo rezultat velike širine samog uređaja) ga čini dobrim za konzumiranje medija.
Mikrofoni su takođe dobri, ali nisu najbolji u bučnim situacijama. Kao i kod zvučnika, postoji generalni fokus ka srednjim frekvencijama, što ih čini savršenim za glasovne poruke i snimke, koji zvuče prirodno i čisto. Nedostatak detalja u visokom registru izostavlja sitna eha prostora i čini da sobe zvuče malo prigušeno u poređenju sa pravom slikom.
Kamere su ponovo ispod proseka. Samsung je, manje-više, reciklirao postavku koju je imao Galaxy Z Flip 4. Za neupućene, Galaxy Z Flip 4 nije imao dobre kamere. Bile su razočarenje u 2022, i (za divno čudo) ponovo su razočarenje u 2023.
Glavna kamera je zasnovana na “pozajmljenom” 12 MP senzoru iz Galaxy S20 serije. Već dosta stara, ova tehnologija ima problema pri niskom osvetljenju. Zahvaljujući relativno niskoj rezoluciji i nedostatku prave zoom kamere, Z Flip 5 nije baš spretan u slikanju makro ili telefoto fotografija. Samsung tvrdi da je novi telefon bolji u ovim okruženjima od svog prethodnika zbog novog AI softvera koji poboljšava procesuiranje slike, ali naša mišljenja su dosta podeljena. Sa jedne strane, ovo je istina, i neke slike dožive pravi preporod nakon što ih softver doradi, ali druge pak bivaju potpuno iščašene i, nažalost, vizuelno čudne. Iz nekog razloga, procesor fotografija na Z Flip 5 ima talenat da izbacuje rezultate koji izgledaju dosta veštački i plastično. Više o ovome uskoro.
Samsung je probao da izvuče više iz postojećih kamera unapređujući softverske algoritme za obradu slike, sa diskutabilnim uspehom. Telefon od hiljadu evra ne bi smeo da se oslanja na trikove da bi škljocnuo kvalitetne fotografije.
Kada budete listali ispod kroz galeriju slika uslikanih sa Z Flip 5, uočićete nedostatke ovih kamera. Dinamički raspon nije idealan, detalji se gube na zoom podešavanjima iznad 2x, i mnoge slike su preterano digitalno izoštrene (oversharpened). Ruku na srce, glavni senzor ima dosta velike piksele (jer mu je rezolucija mala, a površina relativno pristojna: 1/1.76”, što dođe na 1.12 um po pikselu), te su njegove performanse pri niskim osvetljenjima zapravo pristojne, bez mnogo šuma.
Ultraširoka kamera i prednja selfi kamera su takođe identične kao kod Z Flip 4. U pitanju su kamere sa senzorima od 12 MP, odnosno 10 MP, respektivno. Ipak, izgleda da one više benefituju od novog AI procesinga od glavne kamere. Recimo, ultraširoka kamera ima primetno manje šuma. Ne znamo da li je ovo zbog veće pažnje prilikom izrade ovog dela softvera ili jednostavno do činjenice da ovakve kamere već inače dosta zavise od softvera za uklanjanje distorzije objektiva i perspektive, te se artifakti uneti tokom AI obrade manje primećuju.
Pošto algoritmu treba nekoliko sekundi, uspeli smo da napravimo snimke ekrana naših slika pre nego što ih je veštačka inteligencija „korigovala“, pa evo nekoliko primera.
Ovo nije loše, jer je algoritam za obradu slike tačno pratio obrise, uvodeći samo neke artifakte. Nije uklonio sasvim zamućenost, ali takođe nije ni narušio sliku.
Jok. Ova slika uopšte nije dobra. Na prvi pogled može izgledati kao poboljšanje, ali samo pogledajte masakrirani zid od cigle i artifakte uvedene u tekst i grafite, kao i dotrajalu betonsku ogradu. Ograda od smeđeg gvožđa na desnoj strani čak pokazuje izvesno zakrivljenje perspektive. Šta se zaboga ovde dešava? Ovo izgleda kao grozničavi san generativnog AI-a, a ne kao telefonska slika.
Ovo je bolje i zapravo pokazuje da obrada slika može dati fine rezultate (iako bi najbolji primer ovog bio cvetni makro snimak u galeriji slika ispod). Još uvek se javlja mnogo očiglednih artifakta prilikom obrade, ali ovde ne izgledaju jezivo. To je možda do organskog oblika subjekta koji ih jednostavno skriva bolje od jasnih ivica prethodne slike.
Impresivno je da sada koristimo veštačku inteligenciju da popravljamo slike, a još impresivniji su neki rezultati koje na ovaj način dobijamo. Sličan AI algoritam bi trebalo da postoji i na ostalim modernim Samsung flagship telefonima, ali mislimo da mu bolje kamere na tim uređajima ostavljaju manje prostora da bude “kreativan” i da ovoliko dramatično menja slike.
Sa druge strane, kada iz svoje “kreativnosti” AI napravi grešku, rezultat se jedino može opisati kao nepopravljiv inkarnat strave i užasa. Naravno, ovo se može isključiti prelaskom na “pro mode”, gde se korisniku prepušta fina kontrola svih podešavanja kamere, ali u tom slučaju fizički nedostaci hardvera postaju još bolnije očigledni.
Sada, hajde da pogledamo neke snimke koji i nisu tako loši. Od pristojnog pejzaža i ultra širokih fotografija do zaista impresivnog makro snimka cveća, evo najboljeg što smo mogli da postignemo sa kamerom u različitim okruženjima.
Kao i svoj prethodnik, Galaxy Z Flip 5 je odlična selfi mašina jer omogućava upotrebu glavne kamere za njih. Još veći Flex Window olakšava proces i omogućava preciznije kadriranje. Nažalost, to je to što se tiče unapređenja, jer, kao što smo već dovoljno puta pomenuli, kamera ostaje neizmenjena.
Tu je još uvek i mogućnost telefona da glumi sam svoj stativ. Ovo omogućava neke interesantne fotografije iz inovativnih uglova. Dodatno, mogućnost da se telefon savije u mini pseudo-laptop omogućava fleksibilnost tokom korišćenja prednje kamere za video pozive, ili čak i tokom konzumiranja sadržaja dok je telefon na stolu.
A Samsung baš želi da na ovaj način koristite novi Z Flip 5, što je očigledno iz niza poboljšanja koja su uneli u softver, a tiču se flex mode funkcionalnosti (flex mode je naziv za softverski sistem koji donju polovinu polu-preklopljenog telefona pretvara u trackpad, odnosno kontrolnu površinu za medijske aplikacije, efektivno deleći ekran na dva manja). Njega ne podržavaju sve aplikacije, ali je bilo pravo zadovoljstvo naći one koje su optimizovane za njega. Ceo korisnički interfejs se magično presloži čim se ekran malo savije. Moramo reći, pojedini programi zapravo rade bolje i ugodniji su za korišćenje u ovom pseudo-dual-screen režimu.
Iako volimo “stock” Android, OneUI nudi mnoge korisne trikove i unikatne opcije, pogotovo na preklopivim telefonima
Da li je gorepomenuti flex mode dovoljan razlog da se kupi novi Samsungov preklopni telefon? Ne baš — odnosno, barem ne Galaxy Z Flip model, čija veličina ekrana malo ograničava korisnost ovog režima. Da li flex mode atraktivan i unikatan novi način interakcije sa aplikacijama i da li poboljšava iskustvo u nekim? Da, ali ćete preživeti sasvim okej i bez njega.
Pa na kraju, za koga je ovaj novi Z Flip 5 zaista?
Kao i dosad, preklopivi telefoni su za ljubitelje tehnologije, i još uvek nisu pogodni za generalne korisnike. Teži su za održavanje, i, da budemo iskreni, mnogo eksperimentalniji u osnovi od tradicionalnih “ciglica”. Ovi uređaji privlače one koji žele da poseduju dobro dizajniran i moćan, ali pre svega jedinstven i “kul” uređaj.
Iako je Samsung bio dosta vredan u unapređivanju glavnog elementa koji Z Flip seriju čini Z Flip serijom: prednjeg ekrana, malo su bili lenji sa kamerama (pa, dosta su bili lenji, da budemo iskreni), kao i u termalnom menadžmentu. Iako Galaxy Z Flip 5 ima najjači Android čip današnjice, termalni problemi ograničavaju performanse i dozvoljavaju drugim telefonima sa istim procesorom, kao što je, npr. S23 Ultra, da postignu bolje rezultate u testovima, a pogotovo onim grafički intenzivinijim.
Dosta naše kritike o ovom telefonu ipak proizilazi iz inherentnih manjkavosti preklopivog formata. Upitna izdržljivost, potencijalno manja praktičnost i visoka cena su česte zamerke koje mnogi imaju o svim ovakvim uređajima.
Ipak, Samsungov novi Z Flip 5 je najbolji Z Flip koji smo do sada videli, ubedljivo. Dobar radni vek baterije, divan ekran i neka esencijalna poboljšanja ga čine preklopivim telefonom kojeg nam je najlakše preporučiti. Ukoliko ste spremni da mu prihvatite mane i ukoliko ste dovoljno hrabri da u ovakav telefon uložite (barem) $1000, novi Galaxy Z Flip 5 ima potencijal da bude vaš savršen džepni saputnik.
- Ne, overklokovanje vašeg Raspberry Pi-a neće poništiti garanciju - 25/08/2024
- VisionFive 2 recenzija - 04/06/2024
- Clockwork Pi DevTerm recenzija - 30/04/2024