Ukoliko vam se XIAO ESP32-C3 sa svojim jednim RISC-V jezgrom učinio nedovoljno snažnim za IoT projekat, možda je pravo rešenje njegov moćniji brat Seeed Studio XIAO ESP32-C6.

9.5 TOTAL SCORE

Seeed Studio XIAO ESP32-C6

Razvojni sistemi
Kvalitet izrade 10
Implementirana tehnologija 8
Ease-of-use 10
Odnos cena/performanse 10
Pros
  • 2.4 GHz Wi-Fi 6 i 5 Bluetooth LE modul integrisani u RISC-V procesor
  • Matter-native, Zigbee i Thread podrška
  • Mogućnost baterijskog napajanja i Low-power mod rada
  • Ugrađena keramička antena uz u.fl konektor
Cons
  • Zbog dimenzija nisu iskorišćene sve komunikacione mogućnosti ESP32-C6 čipa
Bottomline

Seeed Studio XIAO ESP32-C6 sa dvojezgarni ESP32-C6 procesorom i Matter-native bežičnim modulom sa 2.4 GHz Wi-Fi 6 & Bluetooth LE i podrškom za Zigbee i Thread je idealan za razvoj IoT uređaja. Arduino, CircuitPython, MicroPython i novo-dostupan Swift jezik otvara profesionalu primenu ovog malenog razvojnog sistema.

Kao što ime i samo kaže, osnova ovog minijaturnog razvojnog sistema je Espressif ESP32-C6 dvojezgarni 32-bitni RISC-V procesor kod koga jedno jezgro radi na 160 MHz, dok drugo low-power jezgro taktira na 20 MHz. Na modulu se nalazi i 512KB SRAM kao i 4MB Flash memorije.

XIAO ESP32-C6 ima tehnološki napredniji bežični modul u odnosu na ESP32-C3 procesor. Bazično moguće ga je povezati sa 2.4 GHz Wi-Fi mrežom i Bluetooth 5 LE. Međutim, modul ima Wi-Fi 6 podsistem i ugrađenu podršku za Zigbee i Thread što ga uz „Matter-native“ preporučuje za izgradnju uređaja za automatizaciju pametnog doma. XIAO ESP32-C6 ima keramičku antenu za bežični modul, ali i u.fl konektor za eksternu antenu. U jednom trenutku može koristiti jednu od njih dve.

Seeed Studio XIAO ESP32-C6

photo: magazin Mehatronika

Iako je broj pinova na svim XIAO pločama identičan njihova funkcionalnost nije jer su signali na njima multipleksirani. Imamo 11 GPIO linija koje sve mogu biti za digitalne signale (PWM), a prve tri linije od tih jedanaest se mogu koristiti i za analogne signale. Imamo kao i kod ESP32-C3 po jedan UART, I2C i SPI. Međutim ESP32-C6 ima i jedan SDIO, LP_UART i LP_I2C. Na čipu je integrisano čak sedam ADC-a umesto četiri u ESP32-C3 modelu. Interesantno je da ESP32-C6 ima šest izvedenih LP GPIO-a i po jedan I2C i UART u LP režimu.

 

esp32C6 pinout

photo: Seeed Studio

Sa donje strane ploče su jasne oznake svih pinova, ali i dodatne tačke za povezivanje baterije i JTAG konekcije.

Seeed Studio XIAO ESP32-C6 back pins

photo: magazin Mehatronika

Programiranje ploče je moguće iz Arduino IDE-a, postoji zvanična podrška za MicroPython i CircuitPython što ga približava širokoj publici mejkera. Za profesionalnu upotrebu interesantna je podrška za Swift jezik koji je razvio Apple Inc. za svoje embedovane uređaje. 2024 godine oni su otvorili kod i dozvolili masovnu upotrebu ovog jezika koji je u ovom trenutku portovan i na STM32, Raspberry Pi Pico, Nordic Semiconductor razvojne sisteme, ali i za ESP32-C6. Na ovu mogućnost treba posebno obratiti pažnju ukoliko se razmišlja o razvoju uređaja za plasiranje na svetsko tržište.

Za kraj smo ostavili grafički prikaz uporednih performansi jednog jezgra nekih od XIAO razvojnih sistema. ESP32-C6 se ne razlikuje mnoge od ESP32-C3 modela, ali su mu ostale tehničke karakteristike mnogo naprednije i svakako opravdavaju cenu od $5.20, što je samo $0.30 više nego cena XIAO ESP32-C3. I dalje, široko rasprostranjeni XIAO ESP32-S3 je daleko najsnažniji hardver od svih ponuđenih.


XIAO proizvode u Srbiji možete kupiti kod Malina314 d.o.o.

Aleksandar Dakić
Follow me