U prethodnom broju smo prikazali odličan Casio FX-911RS X kalkulator – naslednika poznatog i proverenog modela FX-911EX – ovaj put prilagođenog za domaće tržište.
Više od samo pukog prevoda – ova verzija nudi i brojna poboljšanja, od kojih se posebno ističe uključen periodni sistem elemenata. Ovo čini ovaj kalkulator posebno pogodnim za upotrebu u hemiji – a čini ga i jedinim neprogramabilnim kalkulatorom (bitan uslov kod kako domaćih, tako i stranih ispita) na tržištu koji poseduje ovu funkciju.
Ipak, pored periodnog sistema, ovaj kalkulator nudi još mnoštvo funkcija koje mogu pomoći pri izradi zadataka ili rada u laboratoriji. U ovom tekstu nam je cilj da upravo ove mogućnosti prikažemo u scenarijima realne upotrebe.
U daljem tekstu ćemo koristiti zapis redosleda pritiska tastera u oblikuSHIFT42.
Ovo, u datom primeru, označava pritiskanje modifikatora SHIFT, zatim numeričkog tastera 4, i na kraju tastera 2.
Krenimo od unikatnog periodnog sistema. U većini aplikacija se može pozvati preko komandeSHIFT4. Ovaj meni nudi dve dalje opcije – prikaz grafičkog periodnog sistema ili pozivanje AtWt komande za atomsku masu. Prvo pritiskamo taster1 da bi stigli do samog periodnog sistema.
Ovde možemo da izaberemo element uz upotrebu direkcionih strelica, i da ga potvrdimo uz pomoć tastera=. Vrednost
atomske mase odabranog elementa se zatim ubacuje u trenutno aktivan proračun na kojem radimo. Jasno se vidi da ovaj sistem znatno ubrzava i olakšava mnoge hemijske proračune, jer smanjuje mogućnost greške u pamćenju i unosu ovih često korišćenih vrednosti (vredi i napomenuti da se kod pamćenja ovih vrednosti često koriste aproksimacije, dok kalkulator interno koristi vrednosti na devet decimala -što svakako povećava tačnost). Tu za one koji ne žele da pretražuju grafički interfejs je opcija direktnog pozivanja AtWt komande (SHIFT42iz bilo kog računskog polja) koja kao argument uzima atomski broj elementa, a vraća njegovu masu u kalkulaciju.
Kao primer, prikažimo proces računanja molarne mase kalijum-heksacijanoferata (K4Fe(CN)6):
4 x SHIFT 4 2 1 9 + SHIFT 4 2 2 6 + 6 ( SHIFT 4 2 6 + SHIFT 4 2 7 ) =
Zatim, bacimo pogled na aplikaciju za statistiku, do koje možemo stići preko MENU 6. Sada se na ekranu pojavljuje lista različitih vrsta statistike i regresije koje kalkulator može rešavati.
Ukoliko, na primer, pravimo set kalibracionih rastvora za spektrofotometriju, potrebna nam je jednačina oblika y=a+bx, te biramo taster 2. Sada dobijamo tabelu sa dve kolone koje predstavljaju vrednosti x i y.
Eksperimentalno određene vrednosti koje ćemo uneti su date u tabeli ispod.
U kalkulator ove podatke unosimo:
5 = 1 0 = 1 5 = 2 0 = → ↑ ↑ ↑ ↑ 0 , 2 4 = 0 , 4 9 = 0 , 7 3 = 0 , 9 5 = AC
Sada smo u radnoj površini za statistiku, a svi podaci koji smo uneli su sačuvani u memoriji. Izborom tastera OPTN možemo doći do vrednosti raznih proračuna i upotrebiti ih u daljim kalkulacijama, ali da bi dobili tabelu sa podacima o regresiji, te dobili jednačinu naše kalibracione krive, idemo na OPTN 3. Ovaj ekran nam prikazuje sve podatke o jednačini, uključujući parametre a i b, kao i r2, odnosno koeficijent determinacije.
Za kraj, želimo pokazati i rešavač proporcija, koristan pri stehiometrijskim i drugim proračunima. Do njega se stiže uz pomoć MENU x-1.
Ovaj prozor dalje nudi dve opcije – standardnu i inverznu proporciju. Ovde ćemo rešiti jedan jednostavan zadatak – određivanje količine metana u 56 L tog gasa. Za ovo biramo taster 2. U narednom šablonu proporcije unosimo:
2 2 , 4 = 1 = 5 6 = =
nakon čega dobijamo rešenje za x.
Iz ovih nekoliko primera vidimo da je ovaj kalkulator zaista dorastao svim svakodnevnim zahtevima u obrazovanju iz oblasti hemije, i da su i pored specijalizovanih funkcija za ovu oblast svakako bitne i korisne i one opštije.
FX-911RS X je najmoćniji naučni kalkulator na tržištu – a zahvaljujući svojoj svestranosti, definitivno zaslužuje tu titulu.
Više informacija: Eurocom international d.o.o.
Batajnički Drum 211B 11185 Zemun/Beograd – SRBIJA
tel: +381 11 4155-000 https://www.eurocom-bg.rs