Početkom 2022. godine prvi put smo se susreli sa Banana Pi SBC-ovima. Bila je to godina krize i nestašica Raspberry Pi računara i svi su tragali za zamenom. Tada se pojavio BPi-M5 sa Amlogic S905X3 SoC-om na sebi (4 x Cortex-A55 jezgra i Mali G31 MP2 GPU) i pojavila se ideja da bi mogao biti drop-in zamena, bez čak i promene OS-a za Raspberry Pi 4B. Međutim, ta očekivanja su bila nerealna, budući da se arhitektura procesora razikuje toliko da OS imidži ne mogu biti identični. No, to nikako ne znači da BPi-M5 i mnogi drugi slični ARM SBC-ovi sa Rockchip, Amlogic ili Allwinner čipovima nisu kvalitetni. Oni su ipak našli put do svojih kupaca, nudeći mnoštvo različitih specifičnih rešenja i čineći SBC scenu današnice više nego bogatom, te stoga i neverovatno interesantnom.
Povod za ovo kratko vraćanje u nedavnu prošlost je Banana Pi BPi-M2 Pro kojega smo dobili od proizvođača za potrebe ove recenzije. Letimičan pogled na specifikacije otkriva da bi ovaj SBC mogao i da se zove „BPi-M5 dve godine kasnije postaje Cloud IoT Ready“. Pa da vidimo u kom pravcu je evoluirao.
Hardver BPI-M2 Pro
U osnovi BPi-M2 Pro je isti multimedijalni Amlogic S905X3 SoC kao i kod BPi-M5. Često ga srećemo i u low-end ili starijim modelima set-top box-ova. Njegova četiri energetski efikasna Cortex-A55 jezgra rade na 1.9 GHz i za stabilan rad treba postaviti pasivni hladnjak. Sysbench CPU, uz legendarni Unixbench nam je pokazao da su njegove performanse između Raspberry Pi 3 i 4, negde u ravni sa RK3566 pločama, kakva je recimo Orange Pi 3B.
Ugrađeni kriptografski endžini ubrzavaju zadatke vezane za zaštitu podataka u serverskim aplikacijama i jedino primećujemo blagu anomaliju u brzini CBC enkripcije, verujemo vezanu za realizaciju hardverskih enkripcionih endžina u dizajnu SoC-a.
Na ploči je 2 GB LPDDR4 RAM-a (oznaka Rayson RS512M32LZ4D2ANP-75BT) koji radi na 1333 MHz. Sysbench RAM i Timymembench nam pokazuju vrednosti karakteristične za 32 bitnu magistralu i procesore bazirane na Cortex-A55 jezgrima, kao što je recimo i Rockchip RK3568 u Youyeetoo YY3568 modelu.
2 GB RAM-a je donji minimum za Android sisteme. Za Linux CLI je i više nego što je potrebno, dok bi za desktop Linux 4 GB, koliko i ima BPi-M5 ipak bilo više preporučljivo.
Octane 2.0 je dao vrednost 4700, što i jeste u rangu ranije pomenutih SBC-ova. Osećaj u radu je između Raspberry Pi 3 i Raspberry Pi 4, za one koji su koristili legendarne SBC-ove, dakle na samoj granici između grupe SBC-ova prvenstveno namenjene za terminalski rad i onih koji uopšte i omogućavaju smislen desktop rad.
Za smeštanje podataka i slike operativnog sistema može se koristiti SD kartica, čiji push-push utor je montiran sa donje strane ploče. Ujedno je to jedina „periferija“ montirana sa donje strane, tako da je SBC pogodan za montažu u kućište bez potrebe za kasnijim vađenjem radi dogradnje. U uglovima ploče nalaze se i četiri uzemljene montažne rupe, pogodne za njeno fiksiranje na željenom mestu.
Ukoliko su performanse bitne, ili ukoliko želite da SD karticu koristite isključivo kao izmenjivi eksterni disk kapaciteta do 256 GB, operativni sistem možete instalirati i na ugrađeni Samsungov eMMC (oznaka je KLMAG1JETD-B041) veličine 16 GB. Tehnički SoC podržava eMMC-ove do 64 GB. Brzina direktnog čitanja sa SD kartice je 38 MB/s, dok je ta brzina za eMMC 142 MB/s, što je gotovo četiri puta veća vrednost.
Ploča nema on/off dugme, ali ima reset dugme i dodatni „misteriozni“ taster SW3, nama nepoznate namene. Deklarisano napajanje može biti 5 V / 2 A. Naše iskustvo kazuje, nakon isprobavanja većeg broja Linux sistema, da je to donja granica i da ponekada neće uspeti da pokrenete sistem sa tih 10 W i ulazi u beskrajni boot-loop. DC barel konektor je nešto manja od „standardnih“ na drugim Banana Pi pločama, pa može da se desi da ne pronađete odgovarajuće kvalitetno napajanje. Rešenje je i tada da koristite 5 V / 3 A izvor i sve će biti glatko. Ovaj problem smo ranije sretali kod Libre Computer SBC-ova kod kojih se na istoj Amlogic S905 familiji, problem rešavali jačim izvorom.
Na ploči su i dva hedera. Jedan mali za UART dibag sondu i jedan klasični 40 pinski, sa rasporedom pinova sličnom hederu kod Raspberry Pi 4.
Sa bočne strane nalazi se Realtek RTL8821CU modul koji obezbeđuje 802.11 b/g/n/ac WiFi 5 i Bluetooth 4.2. Na ploči je i U.FL konektor za Wi-Fi/Bluetooth antenu. Do njih je IR prijemnik, što ima opravdanja ukoliko bi ovu ploču koristili kao srce nekog multimedijalnog centra. I najzad jedan micro USB port.
Sa prednje strane ploče, postavljene su „glavne stvari“. Prvi je konektor za HDMI 2.1 kroz koga se može pustiti video 4K60 kvaliteta.
Gigabitni Ethernet port je izvrsna karakteristika na ovoj ploči. Uslovna mana je što nema mogućnost dograđivanja do PoE ugradnjom odgovarajućeg modula.
I na kraju tu su dva USB-A 3.0 porta.
Dimenzije ploče su 67 x 63 mm, za razliku od „standardnih“ 85 x 56 kod BPi-M5.
Šta je to što je promenjeno u poslednje dve godine u odnosu na BPi-M5 model: memorija je smanjena sa 4 na 2 GB, broj USB-A portova je prepolovljen, stradao je i 3.5 mm audio džek, ali je zato na ploču ubačen Wi-Fi/Bluetooth modul.
Softverska podrška
Banana Pi tim je imao dovoljno vremena i stekao dosta iskustva sa jednim od njihovih najpopularnijih SBC-ova: BPi-M5. Na sajtu proizvođača mogu se naći Android 9, Debian i Ubuntu, uz njihovu napomenu da sistem sa 2 GB RAM-a ne treba koristiti za Android OS, već ga treba zameniti sa BPi-M5 sa istim SoC-om. Imidži su zajednički za M2 Pro i M5 modele, jer su oni praktično identični.
Zajednica nije mirovala i ona je dala doprinos mnoštvom OS-ova, od kojih su nam najbolji utisak ostavili Armbian i Raspbian.
Zaključak
Dve godine nakon pojave jedne od najpoznatijih Banana, pojavila se njena revizija pod imenom BPi-M2 pro. SBC koji je rešio jednu od najčešćih zamerki modela M5 – ima svoj bežični modul. Time se ovaj mali SBC nameće kao osnova Cloud IoT uređaja, edge računar za prikupljanje i slanje podataka sa akvizicione tačke, izdvojeni računar u polju čija je funkcija formiranje samostalne bežične mreže za ostale uređaje u okolini. Može biti i cloud digital signage plejer uz odgovarajući displej ili mrežni set-top box.
Pri prenosu podataka do i od udaljenog čvorišta pomoći će brzi ugrađeni gigabitni Ethernet, dok se lokalna komunikacija može realizovati kroz Wi-Fi/Bluetooth mrežu koju bi generisao BPi-M2 pro. Uz malu potrošnju, ispod 10 W u piku, i mogućnost rada sa pasivnim hlađenjem, ovaj minijaturni SBC sa cenom ispod $50 može biti interesantan izbor za vaš sledeći projekat.
- Kako u samo 8 korakada angažujete robota u proizvodnji - 04/10/2024
- Melco-Buda: Novi HIOKI uređaji - 04/10/2024
- Toocaa L2 10W i 20W laser: uporedni test - 04/10/2024