Micro:bit je svetski poznat razvojni sistem karakterističnog oblika pločice sa ivičnim konektorom kojim se umeće u slot uređaja kojim upravlja ili takozvanog „carrier board“-a, kojeg u ovom slučaju Elecrow naziva Base Shield. Koncept „core board“-a što je micro:bit u stvari, omogućava ekonomičan razvoj i kasniju eksploataciju razvojnog sistema kao embedovanog sistema u krajnjem uređaju. Na taj način se razvoj radi na „carrier board“-u koji po pravilu ima sve moguće izlazne i ulazne linije, te se isti može koristiti u različitim projektima. Nakon finaliziranja projekta, „core board“, odnosno micro:bit pločica se prenosi u fizički uređaj nakon što se isprogramira. Ovaj koncept se odlično uklopio u razvojne svrhe, ali se ovde odlično uklopio i u obrazovne. Naime, Elecrow Crowtail Starter Kit for micro:bit je učilo namenjeno školstvu i pokriva obuku u oblastima automatizacije i embedovanog programiranja od samog starta do izrade prototipa.
Hardver Elecrow Crowtail Starter Kit for micro:bit
Naš starter kit smo dobili od proizvođača Elecrow za potrebe ove recenzije. Došao je u lepo ilustrovanoj kartonskoj kutiji koja se svojom slikom već na prvi pogled obraća deci. Deca, pčelice, sunce, oblaci i zvezde okružuju kamion koji nosi na sebi micro:bit u Elecrow Base Shield-u uz mnoštvo senzora koji su rasuti svuda. Stilizovanost i pažnja prema detaljima već sada izdvaja ovaj Elecrow starter kit od, doduše hardverski veoma bogatog, ali daleko manje upeglanog Elecrow Raspberry Pi Pico Advanced Kit-a koga smo ranije prikazali.
Elecrow Base Shield for micro:bit
„Dobro dizajniran hardver i eksperimenti koji će vas zainteresovati za programiranje i istraživanje“ moto je koji je sam Elecrow dao na kutiji. Kada je otvorimo, prvo će nam u ruke dopasti korisničko uputstvo koje nas kroz 52 strane prvo upoznaje sa micro:bit-om i Elecrow Base Shield-om.
Ovde treba napomenuti da se Elecrow Base Shield za micro:bit prodaje i kao izdvojen proizvod. Verzija 2.2 koja je u našem kitu u sredini ima veliki univerzalni port u kojeg se umeće bilo koja micro:bit pločica. Bočno su izvedena osam Crowtail konektora, sa tim da su dva od njih takozvana UART, odnosno I2C. Razlika je samo u tipu signala na ovim četvoropinskim konektorima. Standardni konektori imaju sledeće signale: Px, NC, 3V3 i GND. Dakle iako su četiri pina prisutna, samo je jedan za I/O signal, drugi se ne koristi, a preostala dva su za napajanje.
Ostala dva Crowtail konektora su specifična, svaki za sebe. Konektor J7 ima dva I/O signala P13 i P15 i napajanje: 3V3 i GND. Konektor J2 ima napojni vod od 5V umesto 3V3, na to obratite pažnju pri korišćenju, a raspored signala je SCL, SDA, 5V i GND.
Na dnu ploče nalaze se još četiri I/O pina i napojni par, sa tim da se oni odatle moraju preuzeti krokodilkama.
Da bi se obezbedio rad sa periferijama koje traže više napone, a u nekim od ekperimenata je to neophodno (posebno u eksperimentima sa motorima), dobro dođe 12 VDC ulaz sa oznakom J11 na šildu. Do njega se dovodi 12 V napon iz bilo kog DC izvora, koji se nakon toga na ploči obrađuje i odvodi na zeleni terminal konektor J1 odakle se može uzeti stabilnih 12, 5 ili 3,3 VDC u zavisnosti od potrebe.
Ovaj Base Shield nije jedini na tržištu, ali jeste jedan od jednostavnijih koji zadovoljava veliki broj aplikativnih slučajeva.
micro:bit v1 & v2
Kao što smo napomenuli u Base Shield je moguće ubaciti bilo koji micro:bit, te se može koristiti kao univerzalni most između micro:bit pločica i periferija. Mi smo u kompletu dobili micro:bit v1.3b, mada postoji i micro:bit v2.0. Razlika nije mala. Prva verzija micro:bit-a ima 32 bitni ARM Cortex-M0 Nordic Semiconductor nRF51822 MCU na 16 MHz, 256kB Flash i 16kB RAM-a. Micro:bit v2.0 ima 32 bitni ARM M4F baziran Nordic Semiconductor nRF52833 na 64 MHz i ima 512kB Flash i 128kB RAM-a. Oba imaju 2.4 GHz Wi-Fi, ali v1.3b ima Bluetooth LE 4, dok je kod v2.0 to Bluetooth LE 5. Micro:bit v2.0 ima on/off umesto reset dugmeta, mikrofon, zvučnik i touch senzor u obliku logoa. Najzad ukupna struja koju na pinovima može dati v1.3b je 90 mA, dok je kod nove verzije to 200 mA.
Pažljivo analizirajući i prolazeći kroz dvadesetak eksperimentalnih vežbi (jednu nismo mogli da uradimo, jer zahteva dva kit kompleta koji međusobno komuniciraju) verujemo da je cena bila razlog što je data verzija v1.3b. Predloženi eksperimenti ne zahtevaju ni jednu „naprednu“ osobinu koju ima micro:bit v2.0. Naravno, ovo ostavlja kao mogućnost da sami nabavite novi micro:bit i povećate broj ekperimenata.
Crowtail I/O pločice
Dolazimo najzad do sledeće grupe delova u kitu, a to su pločice sa senzorima i prekidačima opremljene Crowtail konektorima. „What’s in the box“ je natpis na unutrašnjosti kutije iznad šeme blistera koji drži pločice u kutiji.
Ovde ćemo ih samo nabrojati ne baveći se njihovim tehničkim karakteristikama. Smatramo da te osobine nisu bitne za edukativni kit koji je pre svega namenjen učenju osnova kroz programiranje i sastavljanje i očiglednoj demonstraciji. Od ovog kita se ne očekuje nikakva laboratorijska tačnost niti preciznost.
U kitu su pločice na kojima su:
- žuta LED
- zelena LED
- RTC
- senzor osveljenja*
- senzor dodira*
- IR risiver i daljinski upravljač
- bazer*
- prekidač
- blizinski senzor
- linearni potenciometar
- OLED
- senzor temperature i vlažnosti vazduha
- senzor vlažnosti zemlje
- relej
- servo motor
- DC motor
- ultrazvučni senzor udaljenosti.
(Napomena: dodavanjem senzora osvetljenja, dodira i bazera, gotovo da je anulirana prednost V2.0 verzije u odnosu na V1.3B)
Sve u svemu, dobar izbar izbor koji omogućava veliki broj, daleko veći od datih dvadesetak ekperimenata. Da istaknemo, u kitu se nalazi dovoljan broj kablova sa Crowtail konektorima da se uradi svaki ekperiment, kao i USB-A na microUSB kabl za flešovanje micro:bit-a.
Programiranje
Crowtail je Starter Kit i njegova osnovna ciljna grupa korisnika su nastavnici koji organizuju početne kurseve programiranja mehatroničkih sistema. Velika popularnost i odlična podrška koju micro:bit ima od svog proizvođača (BBC) čini ovaj kit univerzalnim. Slično Pi Pico kitu o kome smo govorili koji se oslanja na Raspberry Pi Pico razvojnom sistemu. Budući da je micro:bit i nastao za potrebe edukativnog sistema u Engleskoj, ovaj Starter kit i treba posmatrati kao hardver koji olakšava ulaz u ovaj svet. Za programiranje se može koristiti zvaničan online Microsoft MakeCode editor koji koristi deci blisko programiranje kroz logičke blokove, sa kojim se i inače sreću u školovanju.
Elecrow je za Crowtail okruženje proizveo preko 150 različitih modula i šildova i dao biblioteke za njih za upotrebu u Microsoft MakeCode editoru. Ovih 20 datih su samo mali deo svega što Elecrow Crowtail ekosistem može ponuditi. Svi moduli se povezuju istim kablovima, poput datih u ovom kitu i nadogradnja do složenih i kreativnih projekata je i softverski i harderski prilagođena učenicima. I to je za svaku pohvalu. Ako bi poredili ekstreme: Elecrow Raspberry Pi Pico Advanced kit koji koristi različite kablove i dovodi do potpune neurednosti pri radu i recimo potpuno sređenog PicoBricks Zero to Hero potpuno uređenog prenosnog edukacionog razvojnog kita, možemo reći da je Elecrow Crowtail ipak sredina koja ima veliki hardverski ekosistem modula, a opet uspeva da urednost održi u granicama prihvatljivog.
Čitajući uputstvo reklo bi se da je ovo jedini način programiranja i upotrebe ovog edukativnog kita. Međutim, to nije tačno. Kako je baziran na micro:bit-u, on je potpuno micro:bit kompatibilan. Moguće je dakle programirati i učiti i Python kroz zvanični Python online editor ili uz neki do IDE-a koji omogućava micro Python programiranje. Postoji podrška za ArduinoIDE, Scratch, Swift Playgrounds, kao i mnoštvo drugih softverskih okruženja za razvoj.
Zaključak
Uz bogatu zajednicu i veliki broj gotovih projekata širom sveta koji se mogu naći online, možemo reći da je ovaj kit dobar izbor već samim oslanjanjem na micro:bit ekosistem. Sa standardizacijom konekcije kroz Crowtail i korektnim Base Shield-om može dati mnoge sate kreativnog istraživanja. Cena od samo $32 bez micro:bit pločice i $52 sa pločicom čini nam se veoma prihvatljivom.
Više informacija o kitu možete naći na sajtu proizvođača klikom na ovaj link.
- Jedinstven dizajn: Šarke, bravice i držači za površinske elemente - 06/10/2024
- Kako u samo 8 korakada angažujete robota u proizvodnji - 04/10/2024
- Melco-Buda: Novi HIOKI uređaji - 04/10/2024