Elecrow W5
Elecrow W5 je pristojan 2.4/5 Wi-Fi i Bluetooth LE radio sa brzinama prenosa do 150 MHz. Elecrow je poznat i po svojim STEM kompletima pa verujemo da će ovaj Elecrow W5 naći svoje mesto u nekima od njih, kao i u mejkerskim i školskim laboratorijama.
Pros
- 5 GHz Wi-Fi sa maksimalnom brzinom prenosa podataka od 150 Mbps
- Ugrađena hardverska enkripcija
- Softverska podrška za MQTT, SNTP, HTTP i TCP/IP protokole
- Reset dugme
Cons
- Nije u dovoljnoj meri kompatibilan sa uzorom da bi se projekti lako prenosili sa jednu na drugu platformu bez dorade
- Rad sa bežičnim modulom preko AT komandi
- Nema sopstveni profil ploče u Arduino IDE niti prigodne biblioteke
Elecrow W5 je odgovor ove kompanije na novi mejkerski i STEM standard: Raspberry Pi 2W. Baziran na istom Raspberry Pi RP2350A mikrokontroleru razlikuje se u nekoliko bitnih stavki, od kojih je bežični modul najznačajnija. Prisustvo Reset dugmeta na ploči, iako je trivijalno, odličan je dodatak koji olakšava svakodnevni rad.

Raspberry Pi RP2350A je u osnovi oba razvojna sistema. To je četvorojezgarni mikrokontroler sa dva ARM Cortex-M33 i dva Hazard3 RISC-V RV32IMAC+ jezgra sva na 150 MHz. Veoma interesantna kombinacija jezgara ARM i RISC-V arhitekture u jednom mikrokontrolerskom čipu koja je danas u trendu. Slične ideje smo videli i kod Milk-V Duo 256M i Milk-V Duo S modela koje smo nedavno upoznali. Zajedničko kod svih ovih kombinovanih mikrokontrolera je da u jednom trenutku mogu raditi samo jezgra jedne arhitekture, ARM ili RISC-V.
Lepo osveženje kod Elecrow W5 je prisustvo USB-C porta za napajanje i programiranje, što ovaj razvojni sistem usaglašava sa preporukama Evropske unije. Nazubljene (castellated) montažne rupe za pinove duž ivica PCB ploče omogućava lako lemljenje pin hedera, ali i direktnu montažu ulemljavanjem i utiskanjem u specijalna ležišta predviđena za ovakve ivične nizove kontakata.

Sa donje strane ploče su jasno označeni svi pinovi kao i fabrička oznaka ovog Elecrow modela, koja tu pored W5 nosi i odrednicu Pico2. Na sredini ploče su tri otvora za montiranje pinova kako bi se povezala SWD (Serial Wire Debug) sonda. Primetite na slici ispod da su GP4 i GP5, što su UART1 TX i RX linije na Raspberry Pi Pico 2 modelima, označene sa NC, tj. ti pinovi nisu povezani ni sa čim. Na ovaj detalj morate da obratite pažnju u pogledu kompatibilnosti postojećih Raspberry Pi Pico 2 hardverskih i softverskih rešenja sa Elecrow W5. Da utvrdimo, Elecrow W5 i Raspberry Pi Pico 2(W) nisu potpuno pin to pin kompatibilni, jer su signali sa 6 i 7 pina (GP4 i GP5) nedostupni, tj. odvedeni su na BW16 modul, i preko njih se njime upravlja.

Pogled sa gornje strane nam otkriva još poneki detalj. Pre svega da su tu Boot i pomenuto Reset dugme. Da je tu dodatnih 8 MB Quad SPI flash-a Winbond W25Q64JVXGIQ. RP2350 omogućava povezivanje do 16 MB eksternog flash-a ili PSRAM-a preko QSPI linija, a ovde je Elecrow odlučio da montira 8 MB. Mikrokontroler u sebi ima i 512 kB SRAM-a, što je standardno za RP2350A.
Jedina LED dioda na ploči je odmah pored USB-C konektora i povezana je na GP25. Zelene je boje i ima PWM kontrolu.

Najzad dolazimo i do „zvezde večeri“ ovog sistema. To je B&T BW16 2.4/5 GHz Wi-Fi 5 i Bluetooth LE 5.0 modul. Do sada smo se sa njim sreli u Seeed Studio Wio Terminalu gde preuzima na sebe kompletne bežične komunikacije. Zasebno se može naći i u slabo poznatom Realtek Ameba Board-u (Rtlduino), što može biti intrigantno za nekog entuzijastu u oblasti nestandardnih rešenja.
Modul B&T BW16 je takmac ESP32-C3 modulu, ali za razliku od njega ima i 5 GHz radio. Mana 2.4 GHz mreže je što mu se samo tri kanala ne preklapaju 1, 6 i 11. Preklapanje frekvencija kanala koji se koriste dovode do degradacije performansi komunikacija. Ukoliko postoji veći broj uređaja u 2.4 GHz polju međusobna ometanja mogu biti značajna, a zbog dometa polje uticaja može biti veliko. Tada 5 GHz mogućnosti BW16 modula mogu značajno poboljšati rad mreže. Sasvim drugo je pitanje da li će ARM Cortex-M4 jezgro na 200 MHz u BW16 moći da obradi podatke dovoljnom brzinom za maksimalne deklarisane mogućnosti 5 GHz prenosa. Iako je ESP32 serija RISC-V upravo u sličnosti snaga ova dva SoC-a, koja nije dovoljna za deklarisane 5 GHz transfere, možemo tražiti i odgovor zašto do sada ni jedan ESP32 nije imao 5 GHz podršku. (Jedva čekamo najavljeni ESP-C5 na 240 MHz).
U BW16 modulu se za razliku od ESP32 u kome su 32 bitna RISC-V SoC, nalazi Realtek RTL8720DN 32 bitni ARM SoC u kome su jedno KM4 (kompatibilno sa ARM Cortex-M4F) jezgro na 200 MHz i jedno KM0 (kompatibilno sa ARM Cortex-M0) na 20 MHz. U standardnom režimu sav posao obavlja KM4 jezgro koje ima ugrađenu i hardversku AES, DES i SHA enkripciju. Prilikom transmisije informacija KM4 modul može držati u Station, Access Point ili konkurentnom Station+Acess Point režimu rada. U low power modu se koristi isključivo KM0 jezgro koje modul može funkcionalno „držati“ u beacon listening, reception ili pending režimu rada.
Modul ima integrisanu zajedničku antenu za oba Wi-Fi opsega i Bluetooth. Na ploči se pored useka metalnog zaštitnog poklopca vidi lemno mesto za u.FL konektor koji postoji kod nekih modela modula.

Programiranje Elecrow W5 je prvenstveno u Arduino IDE. Nažalost Elecrow nije napravio sopstvenu definiciju ovog sistema te morate da instalirate Generic RP2350. Obavezno u podešavanjima Flash Size postavite u 8 MB (no FS). Generalno koristite Raspberry Pi Pico 2, a ne 2W definicije. I pri radu se ponašate kao da imate Raspberry Pi Pico 2 pred sobom, kod koga je na GP4 i GP5 povezan modul za bežične komunikacije.
Rad modula se kontroliše AT komandama zahvaljujući implementiranom Ai-Thinker firmveru koji je u fabrici smešten u modul. Sve što treba je da preko UART1 TX/RX linija pošaljete i primite komande i podatke na i sa modula. Pored Wi-Fi i Bluetooth komandi kojima možete sve pročitati na AI-Thinker sajtu. Pored standardnih Wi-FI i Bluetooth komandi, implementirane su i one za MQTT, SNTP, HTTP i TCP/IP protokole. Pored Arduino IDE-a, razvoj aplikacija je moguć i u MicroPython-u. Dobar tutorijal je dat na Elecrow sajtu koji daje detaljna uputsva za korišćenje. Pogledajte i naš članak o integraciji Home Assistant OS-a i Elecrow W5 razvojnog sistema.
Zaključak
Na kraju naši utisci su podeljeni. Za cenu od istih $7 možete dobiti i originalni Raspberry Pi Pico 2W koji je sigurno 100% kompatibilan sa sobom. Ovde imate ploču u identičnom formatu, na istom mikrokontroleru, ali sa dva pina koja ne možete upotrebiti i sa 8 MB QSPI flash-a, te nije održana 100% kompatibilnost sa Raspberry Pi 2 verzijom. Kako je bežični modul specifičan i realno retko korišćen u mejkerskom svetu, za razliku od ESP32 linije bežičnih modula, podrška je upitna. Direktna kompatibilnost sa Raspberry Pi Pico 2W usled svega ovoga, mi bi rekli da nije u potpunosti moguća.
Tehnološki potvrđena brzina prenosa podataka preko mreže kod Raspberry Pi 2W Infineon CYW43439 modula ja 96 Mbps. Sa druge strane imamo Elecrow W5 i njegov RTL8720DN baziran modul za koji Realtek tvrdi da je maksimalna bzina prenosa podatka 150 Mbps. Prisustvo 5 GHz pravi razliku posebno u poljima sa velikim brojem Wi-Fi uređaja. Elecrow je poznat i po svojim STEM kompletima, poput Elecrow Raspberry Pi Pico Advanced Kit-a ili Elecrow Crowtail Starter Kit for micro:bit-a, pa verujemo da će ovaj Elecrow W5 naći svoje mesto u nekima od njih, prvenstveno u mejkerskim, a onda potencijalno i školskim laboratorijama. Dosta toga će zavisiti i od kvaliteta podrške i tačnosti online literature.
- MQTT server uz Node-RED na Radxa Cubie A5E - 20/03/2025
- rPET: Rešenje za održivo pakovanje hrane - 19/03/2025
- Radxa Cubie A5E recenzija - 19/03/2025