Ako malo zažmirite, DevTerm kompanije Clockwork Pi, sa svojim retro-inspirisanim ultra-širokim ekranom i karakterističnim dvobojnim kućištem mogao bi da prođe za TRS-80 Model 100. Potpuno inspirisan prvom generacijom stvarno „džepnih” računara, DevTerm je reminiscencija na ove sisteme iz davno prošlih dana.
To ne znači da DevTerm nema sopstveni vizuelni identitet. Ima. Postoji mnogo modernih, i razigranih detalja koji čine da se izbegne osećaj zastarelosti. Zadivljujuće savremeno shvatanje starih portova za proširenje. Zanimljivi zdepasti zavrtnji koji drže ceo uređaj ujedno.
Danas se čini da je većina potrošački orijentisanih uređaja kopija nekog drugog, barem kada je u pitanju njihov izgled (iako se slično može reći i o stvarnim karakteristikama). Beskrajni nizovi velikih i malih kutija koje pokušavaju da budu elegantne koliko mogu da budu neizbežno rezultiraju prilično konvergentnim izgledima. Ovaj opšti nedostatak raznolikosti dizajna nije neprimetan, pa dosta niša u tehnologiji i medijima upravo doživljava neku vrstu retro renesanse (pogledajte indie igre). A ako vam se pominjanje igara ovde čini pomalo neprikladnim – nije. DevTerm je napravljen za igranje i stvaranje indija. Proizvođač ga je nazvao „prenosivi terminal“, dizajniran je da pokreće softver kao što je PICO-8, TIC-80, softver otvorenog koda kao što je Godot i platforme za emulaciju kao što je RetroArch. Kako li je to sjajno?
Još bolje – DevTerm ćete sami sastaviti. Dizajniran kao „uradi sam“ komplet, DevTerm isporučuje sve svoje komponente u obliku gotovih modula. Sastavljanje uređaja izgleda kao da pravite LEGO model, što čini iznenađujuće uglađeno iskustvo koje je pritom i prilično moderno, a na kraju ipak i isplativo.
Ovo nije prvi takav komplet koji je Clockwork Pi, kompanija koja stoji iza DevTerm-a, objavila. Njihov debitantski proizvod, retro prenosiva konzola pod nazivom GameShell, pratila je istu filozofiju dizajna, a videli smo dalje usavršavanje koncepta u uConsole, namenskoj fantazijskoj konzoli (i duhovnom nasledniku neke vrste Pocket C.H.I.P.).
Ali osim što je prava eksplozija sećanja iz prošlosti – za šta je DevTerm zaista napravljen?
U srcu DevTerm-a leži jedno od nekoliko jezgara – prilagođeni SoM-ovi u SODIMM formatu koje je dizajnirao Clockwork Pi za upotrebu u svojim uređajima. Oni pakuju SoC zajedno sa RAM-om kao i nekim dodatnim kolima. U suštini, sva procesorska snaga se nalazi ovde. U zavisnosti od toga koje jezgro želite, možete da opremite svoj DevTerm sa ARM ili RISC-V procesorom, kao i da izaberete iz niza veličina RAM-a (i tipova RAM-a – u zavisnosti od vašeg SoC-a).
DevTerm takođe može da uzme standardni Raspberry Pi Compute Module 3+ ili Compute Module 4, iako je ovom drugom potrebna adapterska ploča, koju Clockwork nudi za 19 dolara. Oba su zvanično podržana (i u stvari, kao što ćemo kasnije razlučiti, verovatno imaju najbolju ukupnu softversku podršku). DevTerm možete nabaviti preko prodavnice proizvođača.
Zahvaljujući modularnoj prirodi sistema, niste zaglavljeni sa specifikacijama koje ste prvobitno odabrali, jer je zamena jezgra drugim, bukvalno, posao od pet minuta. To je zato što svi DevTerm modeli dele identičan hardver, pri čemu se „modeli“ zaista svode na to koje jezgro želite da ubacite u kutiju. U stvari, čak možete kupiti i DevTerm komplet bez uključenog modula ako biste radije želeli da taj izbor učinite kasnije.
Hardverski pregled
SoC | ARM: Broadcom BCM2711/Broadcom BCM2937/Allwinner H6/Rockchip RK3399 RISC-V: Allwinner D1 (zavisi od modula) |
RAM | 1/2/4/8 GB LPDDR2/DDR3/LPDDR4 (zavisi od modula) |
Skladište | 8/16/32 GB eMMC ili SD card reader (zavisi od modula) |
Baterija | 2 x 18650 Li-ion punjiva baterija (nije uključena) |
USB | 3 x USB 2.0 Type A 1 x USB Type-C (samo za punjenje) 2 x micro-USB debug/programming ports (internal) |
Video | 6.8″ IPS 1280×480 16:6 ultra-wide display 1 x Micro-HDMI (do 4K60) 1 x MIPI-CSI camera port (internal) |
Audio | 1 x 3.5 mm analog audio jack Ugrađeni stereo zvučnici |
Ostalo | Mini tastatura sa trackball-om i game kontrolama, 200 DPI termalni štampač, aktivno hlađenje kulerom |
Dimenzije | 209 x 159 x 30 mm |
Cena | $239-$339 (zavisi od modula) |
DevTerm dolazi u veoma elegantnom srebrnom pakovanju. Otvaranje poklopca otkriva nekoliko ležišta komponenti i PCB-a, kao i mnoštvo plastičnih delova na nosačima poput onih kod Revell modela. Sve je to pomalo nostalgično. Iako smo mislili da će uklanjanje svih delova biti prilično zamorno, ispostavilo se da je plastika prilično laka za rad. U početku smo počeli odvajanje korišćenjem rezača (vođeni našim instinktom pri štampanju rezinskih 3D modela), ali smo brzo shvatili da čak i uvrtanje delova (varvarski, znamo) ne ostavlja nikakve ogrebotine na površini.
Priloženo uputstvo za upotrebu je odlično, sa jasnom grafikom na svakom koraku. Ironično, prvi korak je verovatno najteži: instaliranje ekrana. Budite oprezni, jer se čini da je to relativno krhka komponenta. Neki ljudi su prijavili da su im se lomili tokom instalacije uprkos tome što su bili oprezni, pa čak i da su ekrani bili nefunkcionalni odmah po dolasku. Ne zna se mnogo o tome da li je to zbog greške korisnika ili nekog drugog problema – ali izgleda da zajednica aktivno radi sa Clockwork-ovim dizajnerskim timom da bi to rešila.
Da bi pojednostavio proces sklapanja, Clockwork je odlučio da grupiše unutrašnje delove DevTerm-a u nekoliko modularnih blokova. „Glavna“ ploča ima SODIMM slot za osnovni modul, kao i neke od portova. Ploča za „ekstenzije“ ima ventilator za hlađenje pored još nekoliko portova i unutrašnjih konektora. Termalni štampač i držač baterije? Oba su samostalni diskretni moduli. Izgradnja ovog prvog sloja DevTerm-a je u suštini jednostavna i svodi se na uklapanje ova četiri modula jednog uz drugi na srednji okvir i povezivanje nekoliko trakastih kablova.
Kontrole tastature, trekbola i tastera za igru su integrisane u jedan modul koji se nalazi iznad ostalih. Povezan je preko seta pozlaćenih konektora koji uspostavljaju kontakt čim tastatura stane na svoje mesto. Nakon što se ovaj sendvič modula sastavi, sve što je ostalo je spoljna školjka. Postavi se na dno uređaja i zaključava pomoću dva prilagođena zavrtnja.
Jedna jedinstvena stvar u vezi sa dizajnom DevTerm-a je činjenica da se sve drži zajedno bez ikakvih vijaka. Ovo nam je u početku činilo malo sumnjičavim u pogledu na kvalitet izrade, ali smo na kraju bili prijatno iznenađeni. Gotova jedinica ima neku količinu fleksibilnosti kućišta, ali nije značajna niti na bilo koji način ometa rad. Sama tastatura je veoma čvrsta – iznenađujuće za potpuno plastičnu konstrukciju.
Ovakav dizajn ima jednu ključnu prednost – izuzetno je lako (skoro primamljivo) otvoriti celu stvar i poigrati se. Neki moduli, poput tastature, čak nude i skrivene unutrašnje USB portove koji vam omogućavaju da ažurirate njihov firmver. Ako želite da podesite način na koji tastatura radi ili da razvijete prilagođeni modul za DevTerm, opcije su tu.
Sve to na stranu, ali smo zaista bili iznenađeni kompaktnošću gotovog uređaja. Širine samo 20 cm i visine 16 cm, značajno je manji od onoga što smo mislili da će biti. Možda glupo, očekivali smo da će tasteri biti približno uobičajene veličine, što bi jedinicu učinilo manje-više velikom kao TRS-80 iz kojeg crpi inspiraciju.
Jok! DevTerm ima neke od najmanjih fizičkih tastera koje smo ikada videli na QWERTY tastaturi. Oni više liče na tastere kalkulatora. U stvari, oni su malo manji od numeričkih tastera na Casio fx-CG50 i veliki su otprilike koliko i numerički tasteri na Numworks-u (znamo, niše reference – ali ovakva dugmad su teritorija kalkulatora). Nažalost, to znači da verovatno nećete ovde pisati svoj sledeći bestseler Njujork Tajmsa, a verovatno nećete ni programirati dugo vremena. Daleko je od ergonomije i otkrili smo da „nabadanje“ (ili čak kucanje palcem, ako imate dovoljno velike ruke) funkcioniše bolje od kucanja svim prstima jednostavno zato što je sve previše skučeno – svaki pritiskate tastera van samog centra ih dovodi do lepljenja i uzastopnog aktiviranja. Ovo nas tera da se zapitamo zašto je Clockwork izabrao da ugradi minijaturizovanu tastaturu od 65% umesto one od 40% sa više „odraslih“ tastera, jer smatramo da bi to pomoglo. Možda nam samo nedostaje poseban štapić za pritiskanje …
Još jedna zamerka u vezi sa tastaturom – i zbog toga bi mogli da zvučimo prilično neukusno – ima veze sa metodom štampanja tastera koji se koristi. Oznake su uređene tampon štampom. Ovo nije dugotrajno rešenje, jer nalepnice odštampane tamponom imaju tendenciju da se izbrišu s vremenom. Mnogo bismo više voleli da su kapice tastera označene sublimacijom boje – čak i ako bi to značilo da moramo da pređemo na mnogo dosadnije crno-bele tastere. Pravo rešenje ovde bi bili pravi tasteri sa dvostrukim izlivanjem – ali to bi zahtevalo značajnu količinu skupih specijalnih kalupa pošto nijedan proizvođač tastera ne nudi kapice ove veličine.
Modul tastature uključuje trackball i neke kontrole za igre. Prema proizvođaču, trackball koristi senzore sa hal efektom, što bi trebalo da ga čini prilično pouzdanim na duži rok. Ovde nemamo nikakvih zamerki – osim možda činjenice da bi ubrzanje pokazivača moglo biti malo robusnije. Ovo bi trebalo biti prilično lako popraviti softverskim ažuriranjem, a već smo videli modove firmvera za tastaturu napravljene u zajednici za podešavanje odziva.
Kontrole za igre su svaštara. Dugmad u Nintendo stilu su prihvatljiva – čak i ako su malo kašasta i zveckava. Takođe su neobično visoka i imaju oštre ivice, što sprečava glatko klizanje prsta između tastera. Visina je verovatno razlog zašto zveckaju. Da su kraći, mogli bismo videti da su kao dugmad na Nintendo Switch Lite konzoli.
D-pad je, međutim, zabavan. Još oštrije trouglaste ivice nikako ne pomažu da vaš palac glatko klizi (oni su napravljeni po uzoru na D-padove retro mikroračunara, ali postoji razlog zašto smo se generalno udaljili od dizajna), a nema dobro definisane povratne informacije da bismo znali da li ste zapravo pritisnuli dugme. Za opuštene, ležerne igre, ovo je u redu, ali ne mislimo da će se angažovaniji naslovi ovde igrati previše dobro.
Pošto je tastatura modularna, smatramo da ima više nego dovoljno prostora za Clockwork da objavi ažuriranu – ako bi bila i malo skuplja – verziju sa boljim dugmadima i možda malo većim tasterima. Takođe je propuštena prilika da Clockwork ponudi alternativne module tastature – omogućavajući ljudima da biraju između 40% i 65% rasporeda tastature recimo, ili da ponudi nekoliko dizajna samih tastera.
Tačno iznad tastature je ekran, i prekrasan je. To je 6,8” IPS ekran, koji mu daje žive boje i odlične uglove gledanja. Neobičan odnos 16:6 i rezolucija 1280×480 (ovo su u suštini dva VGA monitora jedan pored drugog: standardni VGA panel je 640×480) čine da se odmah istakne. Iako je definitivno odluka zasnovana na dizajnu, egzotični ekran kao što je ovaj na kraju je prilično praktičan za čitanje dugih komandi u prozoru terminala ili pokretanje dve aplikacije jedna pored druge.
Igre izgledaju odlično, elementi interfejsa izgledaju oštro – i ako bismo morali da se žalimo na jednu stvar, to bi verovatno bio nedostatak vertikalnog prostora. Određeni prozori i iskačući meniji jednostavno zahtevaju više od 480 piksela, što ponekad dovodi do toga da se neki kritični elementi korisničkog interfejsa prikazuju van ekrana, što pristup njima čini teškim ili nemogućim. Postoji nekoliko softverskih rešenja za ovo, ali evo jednog koje koristimo:
xrandr –output DSI-1 –panning 1280×1440
za dobijanje dodatnih vertikalnog prostora koje možete da koristite i
xrandr –izlaz DSI-1 –panning 0x0
za vraćanje ekrana u normalu.
Što se tiče portova, DevTerm je prilično pristojno opremljen. Postoje tri USB 2.0 porta tipa A, USB-C port samo za napajanje, mikro-HDMI port za video izlaz i 3,5 mm analogni audio priključak. USB 2.0 je prilično spor po današnjim standardima, nudi do 480 Mbps (što radi na oko 60 MB/s).
Najmanje jedan USB 3.2 Gen 1 port bi bio dobar za pristup bržim medijumima za skladištenje (posebno zato što ga mnoga jezgra prirodno podržavaju – ali pretpostavljamo da je tim morao da se zadovolji najnižim zajedničkim imeniocem između svih SoC-ova u ponudi). Ali za programiranje Arduino ploče, premeštanje malih dokumenata na i sa fleš diska i napajanje malih perifernih uređaja, dostupni portovi bi trebalo da urade posao.
Trajanje baterije na DevTerm-u je u redu, ali će zavisiti od izabranog osnovnog modula – i očigledno, izabranih baterija, jer one nisu uključene u paket. Sistem prima dve 18650 Li-jonske ćelije, ali može da radi i sa samo jednom. Obično dobijamo između 3 i 5 sati sa jednim punjenjem koristeći dve Panasonic NCR18650B ćelije, a potrebno nam je oko dva sata da potpuno napunimo uređaj. Povezivanje velikog broja perifernih uređaja, korišćenje termalnog štampača ili jednostavno pokretanje zahtevnog softvera znatno brže prazni bateriju, pa pazite na procente jer smo uspeli da neočekivano ostanemo bez napajanja nekoliko puta tokom testiranja.
Konačno, tu je upravo pomenuti termalni štampač. Daleko najčnija od funkcija DevTerm-a, ovaj štampač zapravo ima prilično pristojne specifikacije. Štampa pri 200 DPI na standardnim rolnama termalnog papira od 58 mm, tako da je izlazni rezultat prilično konzistentan sa onim što biste dobili iz kase. Sam štampač se nalazi u glavnoj šasiji DevTerm-a, sa kertridžom koji služi i kao nosač odvojive kasete sa rolnom papira.
Sama kaseta za papir je vredna pomena, jer je briljantnog dizajna. U potpunosti pokriva i štiti rolnu termalnog papira, a dolazi čak i sa malim štitinikom koji sprečava habanja ili odmotavanja papira pri transportu. Naravno, nema ničeg revolucionarnog u vezi sa njegovom funkcijom – ali smatramo da je ukupna implementacija prilično zgodna.
Sada kada smo pokrili sav hardver koji je identičan na svim modelima, hajde da se zadubimo malo u stvari koje se razlikuju – u osnovne module – i proverimo koji bi bio savršen za vas.
Izbor pravog modula jezgra
Raspberry Pi Compute Module 3+ i Compute Module 4 su sasvim jasni. Možete ili da obezbedite sopstveni modul ili da ga dobijete u sklopu sa vašim DevTerm-om. Clockwork isporučuje samo njihove Lite verzije, jer ugrađena memorija potpuno onemogućava ugrađeni slot za SD karticu, koji se obično koristi kao glavni sistemski disk. Ako ste apsolutno rešeni da koristite eMMC umesto SD kartice, moraćete da uzmete sopstveni modul.
Čini se da zvanična Clockwork internet prodavnica u ponudi nema nijednu 8GB CM4 jedinicu – ili barem nije imala u vreme pisanja – tako da ako je ovo nešto što vas zanima, moraćete da nabavite sopstveni modul na drugom mestu.
I Compute Module 3+ i Compute Module 4 nude dovoljno performansi za desktop korišćenje, ali bismo i dalje usmerili svakog ka CM4 sa njegova četiri Cortex-A72 jezgra. Stari CM3+ zaista počinje da pokazuje svoje godine, pa bismo ga se klonili iz ovog razloga – osim ako nemate rezervni koji samo leži unaokolo. Noviji modul je toliko brži i sposobniji da čini skoro sve što želite da radite na DevTerm-u lakim. Znamo to – Clockwork nam je poslao jedinicu za pregled zasnovanu na CM4. Kopaćemo malo dublje u tačne brojeve performansi naše jedinice u odeljku o benčmarkingu ove recenzije – ali trebalo bi da očekujete praktično identične performanse kao i kod standardnog Raspberry Pi 4 SBC-a.
Možda najbolja stvar kod oba Raspberry Pi računarska modula je njihova neverovatna softverska podrška. Sve jednostavno funkcioniše – a ako radi na osnovnom Raspberri Pi-ju, radiće i na DevTerm-u koji pokreće CM. Nijedno drugo jezgro ne nudi ovaj nivo softverske podrške.
Sopstveni moduli Clockwork-a dolaze u tri varijante. Postoji R-01 jezgro zasnovano na RISC-V i dva bazirana na ARM-u: A-04 i A-06.
R-01 je definitivno najzanimljiviji izbor, sa Allwinner-ovim D1 SoC-om. To je RISC-V SoC, što ga čini prilično posebnim – njegov ISA je potpuno otvorenog koda! Međutim, nije najučinkovitiji, jer sadrži samo jedno jezgro RV64GCV koje radi na 1 GHz (zvanična Allwinner dokumentacija ukazuje da je ovo jezgro T-Head C906). Sa samo 1 GB DDR3 memorije i bez ugrađenog GPU-a bilo koje vrste, verovatno ćete želeti da se držite CLI-a ako se odlučite za ovo jezgro.
Ograničene performanse, iznenađujuće, nisu tolika prepreka koliko je ograničena softverska podrška. RISC-V je veoma mlada platforma i još uvek ima mnogo prelomnih tačaka koje treba otkloniti. Nemojte nas pogrešno shvatiti, impresivno je koliko je već urađeno – prvi RISC-V SoC koji podržava Linux izašao je tek 2018. godine – i imali smo prilično prijatna iskustva sa RISC-V pločama u prošlosti, ali one su zahtevale značajna količina znanja i spremnosti da se petlja sa stvarima koje bi definitivno trebale da, ali definitivno ne rade.
Ukratko: ako tražite nešto jedinstveno i eksperimentalno, i ne plašite se da ćete malo zaprljati ruke – zagrebite taj svet – nabavite R-01 – mogao bi biti idealan za vas. Za skoro sve ostale? Smatramo da bi bilo koje drugo jezgro bilo bolje.
A-04 i A-06 su jezgra zasnovana na ARM-u. Prvi sadrži Allwinner H6, četvorojezgarni Cortex-A53 čip koji radi na 1,8 GHz. Sa 2 GB DDR3 RAM-a i Mali-T720 GPU-om, otprilike je na nivou, ako nije i malo brži, od Raspberry Pi Compute Module 3+ u smislu performansi.
A-06 koristi odličan Rockchip RK3399 SoC uparen sa do 4 GB LPDDR4 RAM-a. Heterogena kombinacija sa šest jezgara Cortex-A72 i Cortex-A53 čini ovo najbržim čipom u ponudi. Čak je malo brži čak i od Compute Module 4, ali i brže troši baterije.
I A-04 i A-06 imaju pristojnu softversku podršku. Svakako je mnogo bolja nego na R-01, ali takođe nije tako glatko iskustvo kao što nude Raspberry Pi moduli. Problemi su posebno očigledni sa podrškom za GPU drajver – iako i A-04 i A-06 imaju mnogo moćnije grafičke procesore, oni često imaju lošiji učinak u odnosu na slabiji hardvera samo zbog slabije optimizacije softvera.
Ovo ni na koji način nije greška Clockwork Pi tima. Videli smo ovaj isti problem iznova i iznova na toliko SBC-ova koji koriste Amlogic, Allwinner ili Rockchip SoC. Razlog je jednostavan – ovi proizvođači često ne dele potrebnu dokumentaciju i softver, ostavljajući proizvođače ploča u mraku. Iako su popularne, mnoge ploče poput ovih moraju se osloniti na podršku zajednice da bi stvari pokrenule. Kao primer: u nedostatku zvaničnih drajvera, skoro sve Rockchip ploče su se godinama oslanjale na drajver „Panfork“ napravljen u zajednici da bi dobili bilo kakvo hardversko grafičko ubrzanje.
Osim toga, dok još čekamo da Raspberri Pi izađe sa Compute Module 5 (ajde već), želimo da Clockwork Pi ponudi jezgro zasnovano na još moćnijem SoC-u. Nešto poput Rockchip RK3588 (bukvalno je duplo moćniji od RK3399, i to je nova superzvezda u SBC svetu srednjeg opsega, sposobna da emulira PS2 naslove ili da se bavi kompilacionim zadacima), a čak i Amlogic A311D bi napravio mnogo smisla. Ubacite 8 GB RAM-a u priču, nešto što trenutno ne nudi nijedan od Clockwork-ovih modula, i dobićete jasnog šampiona.
Ovako kako je, međutim, skloni smo da preporučimo Raspberry Pi Compute Module 4 kao najbolji izbor za većinu korisnika, a zatim sledi A-06 za one koji žele da dobiju najbolje moguće performanse i srećni su da žrtvuju malo trajanja baterije i softversku podršku.
A-04 i CM3+ su donekle slični, pri čemu je prvi veoma malo brži – posebno kada su u pitanju grafičke performanse. Ovo su jedna od jeftinijih jezgara i mogu imati puno smisla ako pokušavate da uštedite nekoliko dolara. Nisu najbrži, ali stvari definitivno mogu da rade pristojno.
Konačno, R-01 je teško preporučiti svima koji ne znaju tačno u šta se upuštaju (…kao da ga je napravila Sirius Cibernetics Corp…). Ako vidite privlačnost prenosnog eksperimentalnog RISC-V uređaja, ovaj bi mogao biti idealan za vas. Ako ne – preskočite. Uglavnom ćete time izbeći mnogo grešaka i spasiti sebe glavobolje.
DevTerm Benchmarks
Do sada bi trebalo da bude prilično jasno da će se vaši rezultati merenja u velikoj meri oslanjati na jezgro koje odaberete. Pošto imamo samo jedno jezgro – Compute Module 4 – ne možemo unakrsno da uporedimo jezgra, ali možemo napraviti dobru aproksimaciju koristeći rezultate iz sistema sa istim (ili vrlo sličnim) specifikacijama.
Zbog toga ćemo preskočiti testove koji se odnose na performanse memorije ili skladištenja i fokusirati se na brojeve orijentisane na SoC, jer prvi zavise od ploče koliko i od glavnog procesora.
Uvek nastavljamo da pričamo o tome kako sintetički testovi ni na koji način nisu sveobuhvatan (ili potpuno tačan) resurs, a to je posebno tačno zbog modifikovane metodologije testiranja. Ažuriraćemo ovaj članak preciznijim rezultatima ako dobijemo neke od dodatnih jezgara Clockwork Pi-ja.
Koristićemo naš DevTerm zasnovan na CM4 i upoređivaćemo ga sa Raspberry Pi 3B+ (koji bi trebalo da bude identičan po performansama sa CM3+), kao i sa RockPro64 (pločom zasnovanom na RK3399). Ubacićemo i rezultate Raspberry Pi 5, samo da bi stekli neki osećaj.
Počevši od Geekbench-a 5, vidimo otprilike ono što bismo očekivali – DevTerm-ov CM4 dobija pristojan rezultat 204/592, dok RockPro64 zasnovan na RK3399 prednjači sa ~40% boljim rezultatima. Novi Raspberry Pi 5 ostavlja oba u prašini – ali da bismo iskoristili takvu vrstu performansi, moraćemo da sačekamo da CM5 (nadamo se uskoro) stigne.
Zbog samo 1 GB RAM-a, Raspberry Pi 3B+ nije mogao da pokrene ovaj test.
Za razliku od Geekbencha, koji posebno koristi snagu heterogenih sistema, Sysbench CPU benchmark se mnogo više oslanja na broj jezgara i brzinu takta zbog toga što je zasnovan na mnogo jednostavnijim operacijama. Rezultati su ovde prirodno bliži, a RockPro64 ima samo malu prednost. Raspberry Pi 5 i dalje napreduje zahvaljujući svojim nevjerovatno brzim Cortex-A76 jezgrima, dok Raspberry Pi 3B+ ozbiljno zaostaje.
OpenSSL test pokazuje zanimljivu neobičnost u dizajnu BCM2711 i BCM2937: oba ova čipa nemaju ubrzanje hardverskog enkodovanja. Malo je duga priča zašto, ali Raspberry Pi 5 je prvi u seriji koji ima hardversko enkodovanje. S druge strane, Rockchip SoC-ovi imaju omogućenu ovu funkcionalnost – uključujući i RK3399 – što bi trebalo da objasni ogromnu prednost i RockPro64 i RPi 5 u ovim testovima.
Konačno, UnixBench. Generalno jednostavan paket za merenje performansi (sličan Sysbench CPU), UnixBench takođe ima testove koji zavise od stabilnosti i optimizacije OS-a. Sve u svemu, rezultati sa jednim jezgrom u nastavku su prilično ono što biste očekivali – sa Raspberry Pi 5 koji vodi u paketu, a Raspberry Pi 3B+ ga prati.
Nema iznenađenja ni u rezultatima sa više jezgara. DevTerm zasnovan na CM4 udobno se nalazi u sredini, prilično blizu RockPro64 baziranog na RK3399. Ovo je test gde starost BCM2937 najviše pokazuje – i verovatno najbolje objašnjava zašto ne savetujemo da birate CM3+ DevTerm model.
Time završavamo testiranje! Iako smo već nagovestili relativne nivoe performansi u prethodnom odeljku, smatramo da ovo pomaže da se dodatno ilustruje kakvu snagu imaju neki od ovih osnovnih modula.
Softverska podrška
Ovde ćemo biti kratki, jer nema previše materijala za razgovor. DevTerm zvanično podržava Clockwork-ov sopstveni Armbian imidž, poznat u zajednici kao ClockworkOS. Noćne verzije Manjaro ARM-a takođe uglavnom rade, a ako dobijete DevTerm zasnovan na Raspberry Pi-u, takođe ćete dobiti pristup Raspberry Pi OS-u (kao i većini drugih operativnih sistema kompatibilnih sa Raspberry Pi platformom).
Zbog toga smo ranije spomenuli da bi naš najbolji izbor jezgra morao biti CM4. Korisnost pristupa punom Raspberry Pi ekosistemu ne može se precijeniti – to je najveća platforma za mejkerske aktivnosti, sa najaktivnijom zajednicom. Dobijanje DevTerm-a zasnovanog na RPi-u u suštini čini da mnogo stvari koje znate i volite o Pi bude korisno, i to je sjajno. Na kraju: ako nešto krene naopako, imate dve zajednice uutar kojih možete da kukate.
A-04 i A-06 su zabavni na svoj način (naročito A-06 sa svojim fantastičnim poboljšanjima u performansama), ali softverska podrška je ograničenija – postoje samo ClockworkOS i Manjaro.
Na drugom kraju spektra nalazi se R-01. Super je zabavno petljati se, ali za većinu ljudi trud koji je potreban da bi stvari funkcionisale kako bi trebalo neće biti vredan toga. Ovde zvanično funkcioniše samo ClockworkOS – ali ne možemo sami da garantujemo za njegovu tačnu stabilnost.
Na našem DevTerm-u zasnovanom na CM4 sav softver je takođe radio savršeno. Pokušali smo da pokrenemo PICO-8, TIC-80, LibreOffice i GIMP; Pokušali smo da surfujemo vebom koristeći nekoliko istraživača, pa čak i da odštampamo neke PDF dokumente pomoću termalnog štampača (činilo se glupim) – i suočili smo se sa ograničenjima.
Ne možemo reći da li je nivo kompatibilnosti prisutan na svim DevTerms jezgrima kao onaj kod Raspberry-a. Naše iskustvo sa drugih SBC-a i sličnih ploča nas tera da verujemo u to, ali možda Clockwork ima neku magiju ispod haube koja čini mnogo glatkije celokupno iskustvo. Većina stvari će verovatno i dalje raditi, ali svakako očekujte neka štucanja (za koje ćete se morati osloniti na zajednicu) na tom putu.
Zaključak
Wow! Ovo je bilo malo duže – pomalo neočekivano. Ako već nije bilo jasno, zaista nam se sviđa DevTerm. Sviđa nam se njegov koncept i izvođenje je uglavnom odlično sa nekoliko nedostataka uglavnom koncentrisanih u regionu tastature.
Postoji nešto nesumnjivo kul u vezi sa ovim uređajem. Od trenutka kada smo izvadili njegove delove iz ambalaže, privuklo nas je, i iako još uvek nismo sasvim sigurni šta je tačno u njemu toliko privlačno, taj dečji osećaj čuđenja je prisutan kad god bi bili u interakciji.
Zagrebi ga – želeli smo jedan čim smo ga videli na veb lokaciji Clockwork-a.
Ali ostaje jedno pitanje, koje potiče sve od početka ove recenzije – za šta je napravljen DevTerm? Još bolje – za koga je DevTerm napravljen?
Dobro. Budući da je malo prevelik da bi zamenio tablet i premali da bi zamenio laptop, živi u limbu između lakog za nošenje i „želeli biste ovo-na-stolu“. Stolić za kafu je nekako savršen za to – a on spreman da se podigne kada se ukaže potreba.
Šta bi ovo trebalo biti? Utvrdili smo da je petljanje sa fantazijskim konzolama izuzetno prijatno na DevTerm-u. Čini se da je sve u vezi sa njim skrojeno za ovu upotrebu, a da je tastatura samo malo bolja, verovatno bi to bio naš omiljeni način da koristimo i kreiramo PICO-8 igre.
S druge strane, tokom testiranja smo shvatili koliko je DevTerm odličan za brzo SSH prenošenje na druge uređaje (posebno zahvaljujući tom širokom ekranu), ili za programiranje Arduino ploča i drugih razvojnih kompleta u pokretu. Ovde možete staviti punu verziju Arduino IDE-a i raditi sa ogromnim izborom MCU-a – sve dok radi na bateriju.
Termalni štampač je nesumnjivo kul. Malo je šteta što se čini da je Kina mnogo više u termalnoj štampi za potrošače nego Zapad, tako da postoji mnogo više cool opcija termalnog papira do kojih je tamo lako doći – uključujući one sa višebojnim termoosetljivim mastilom ili sa već odštampanim štampanim dizajnom. Fensi!
Što smo više koristili DevTerm, to smo više shvatali da ima neke zaista sjajne primene, i prilično smo sigurni da ćemo otkriti još dosta toga u nastavku – i da će svako ko ga dobije pronaći i neke njemu svojstvene i jedinstvene. Da li to znači da svi treba da pobegnu i odmah zgrabe DevTerm komplet? Ne. Ali da li nas samo pogled na njega nagoni da to želimo?
Apsolutno da.
- PCBWay: Štampa u boji PCB ploča - 11/11/2024
- Ne, overklokovanje vašeg Raspberry Pi-a neće poništiti garanciju - 25/08/2024
- VisionFive 2 recenzija - 04/06/2024