Navikli smo da od kompanije Soldered dobijemo neuobičajene proizvode, čiju versatilnost otkrivamo u danima testiranja. Tako je bilo i sa Dasduino CORE i Dasduino CONNECT mikrokontrolerskim pločicama dok nismo otkrili easyC ekosistem, tako je bilo i sa Inkplate 6 eInk displejom dok nismo otkrili njegove mrežne mogućnosti i masivan GPIO ispod crnog kućišta. Sada je pred nama beli 3.8″ eInk displej u belom kućištu izrađenom od filamenata na 3D štampaču, dakle relativno grubo, sa USB-C konektorom i dva gotovo skrivena tastera: Wake i 0/1. To je novi Inkplate 4 TEMPERA.
Dakle, opet smo pred uređajem čije tajne treba otkriti. Krenimo od kućišta koje je kao i kod ostalih Inkplate modela izrađeno na 3D štampaču od filamenata. Finiš prednje i zadnje strane je granularan pa deluje lepo, ali bočne ivice imaju jasnu linijsku strukturu nastalu pri građenju i vide se jasno slojevi. Sastavljeno je od dva dela u koja obuhvataju ekran i potrebnu elektroniku i međusobno su pričvršćena imbus zavrtnjima. Izbor imbus zavrtnjeva je neuobičajen i možda govori o tome da i ne treba otvarati kućište. Naravno mi ga jesmo otvorili i zavirili u srce, ali na kraju smatramo da to i nije ideja, pa tih slika nema u ovoj recenziji. Postoje naime dva razloga da se kućište otvori: da se pristupi GPIO pinovima i da se umetne SD kartica, no o tome kasnije.
Sa zadnje strane kućišta su montažne rupe pogodno postavljene da se Inkplate 4 TEMPERA može montirati na dva držača bilo horizontalno ili vertikalno. To horizontalno i vertikalno baš i nije mnogo različito kod kvadratnih ekrana sa rezolucijom 600 x 600 piksela. Ipak, prednja strana kućišta nije potpuno „simetrična“ pa ono sa donje strane ima nešto deblji rub.
Naš ekran je došao sa zaštitnim staklom, a postoji i model bez te zaštite eInk ekrana. Sa obzirom da je ovo ekran osetljiv na dodir, mislimo da je bolje odabrati model sa staklom. Ono daje mali žuti ton slici, ali je on veoma prijatan i nikako ne smeta.
Portovi su smešteni na bočnim stranama i raspoređeni po njima. Sa desne strane je USB-C port koji služi za napajanje i prko koga se programira Espressif Wrover-E – 32-bitni ESP32 mikrokontroler sa integrisanim Wi-Fi/Bluetooth modulom, 8 MB flash i 4 MB RAM memorije. Isti SoC se nalazi i u Inkplate 6 o kome smo ranije pisali. Pored njega je Power dugme i na kraju otvor kroz koji se vidi APDS-9960 senzor gestova. Ovaj senzor se veoma praktično može iskoristiti za upravljanje sadržajem ekrana, tako što bi se gestom ruke moglo ići na sledeći ili prethodni prikaz u nizu. Ono što se ne vidi od spolja, a nalazi se na ploči između 0/1 dugmeta i senzora je ležište za SD karticu koje je montirano na samu ploču. Iako je okrenuto tako da gleda „napolje“, nema otvora na kućištu, te je neophodno odviti četiri impus zavrtnja. O tome smo na početku i govorili. SD kartica se na primer može koristiti kao skladište multimedijalnih podataka za prikaz na ekran ili kao mesto upisa rezultata očitavanja senzora.
Uz gornju ivicu, odmah ispod tri proreza nalazi se BME688 senzor za nadgledanje stanja okruženja: temperature, vlažnosti, pritiska i kvaliteta vazduha. Interesantno je da je BME688 omiljen senzor mejkerima koji modifikuju i dograđuju detektore zagađenosti vazduha u DIY projektima.
Uz levu ivicu je samo jedno Wake dugme čija funkcija se može isprogramirati. Sa te strane je i ESP32 modul i antena te nije bilo mesta ni za šta drugo.
Najzad, sa donje strane postoje identična tri proreza kao na gornjoj strani, ali se iza tih otvora ne nalazi nikakav senzor. Kada smo otvorili kućište bilo nam je jasno da je to mesto koje se može lako razrezati i dobiti prolaz za žice ka periferijama koje se mogu povezati direktno na ploču. A može se povezati dosta toga. Prvo postoje heder sa gornje strane sa osam IO linija direktno vezanih za ESP32, kao i Tx i Rx linija. Uz donju ivicu ploče preko PCAL6416 GPIO ekspandera izvučeno je četrnaest dodatnih linija. Tu je i jedan kompletan I2C heder, a na sredini ploče je easyC konektor za povezivanje bilo koje jedinice iz bogatog easyC ekosistema. Time je ovaj uređaj inače sam sebi dovoljan, postao i hakabilna razvojna platforma za ESP32 sa eInk ekranom osetljivim na dodir.
Nismo nabrojali sve senzore. Pored senzora gestova i stanja okruženja, na ploči je i LSM6DS3 žiroskop i akcelerometar. Tu je i ležište za CR2032 bateriju za časovnik realnog vremena (RTC), ali i konektor za Li-Ion bateriju, jedna od 1200 mAh dolazi sa Inkplate 4 TEMPERA i omogućava mu samostalan rad. Ugrađenim kolom BQ27441 na ploči ne samo da se proverava stanje baterije i omogućava njeno pravilno punjenje MCP73831T kolu za punjenje Li-Ion baterija, već se i proverava njen trenutni kapacitet i time procenjuje da li je potrebna zamena baterije usled dotrajalosti.
Soldered tim uvek implementira neke interesantne detalje u svoje proizvode. Ni ovde oni ne izostaju. Pomenuli bi prekidač koji onemogućava rad Power LED diode uključenosti uređaja, Buzzer sa 555 kolom za frekventnu kontrolu zvuka, AP5726WG kontrolor rada sedam LED dioda koje su ugrađene iznad ekrana sa unutrašnje strane kućišta koje mogu osvetliti ekran po potrebi.
Programiranje se vrši iz MicroPython ili Arduino okruženja. Detaljna uputstva za podešavanje i dodatne definicije i biblioteke za Arduino su date na Soldered GitHub-u. Dokumentacija je data na Inkplate docs prezentaciji i odnosi se na sve Inkplate modele. Budući da je Inkplate 4 TEMPERA najnoviji, neke stvari nedostaju, kao što nedostaje i podrška Inkplate GUI dizajnera i ESPHome-a koji za sada rade samo sa Inkplate modelima 5, 6 i 10.
Zaključak
I ovaj ED038TH2 eInk displej je kao i Inkplate 6 refabrišovan i udahnut mu je novi život, uz očuvanje prirode. Dimenzije su mu 69 × 69 mm i sa svojih 220 dpi daje veoma lepu i preciznu sliku sa tačkom od svega 0.115 mm. U 1-bit-nom modu prikazuje crne tačke na beloj pozadini, a u 3-bitnom modu može prikazati 6 nijansi sive, crnu i belu na beloj pozadini (dakle osam ukupno nivoa crnog). Osvežavanje cele slike. bez obzira na mod je 0.86 s. U 1-bit-nom modu postoji mogućnost osvežavanja samo dela slike i tada se mogu postići brzine od 0.18 s, što je nekih 5 promena u sekundi – za eInk su to lepe performanse.
Iako je displej vremešan, on i danas zadovoljava mnoge korisničke, home-automation i mejkerske zahteve. Sa Inkplate plus2 pločom koju pokreće Espressif-ov Wi-Fi/Bluetooth modul ESP32-Wrover u kućištu i kontroliše rad eInk displeja i svih senzora, uz easyC konektor i mnoštvo izvedenih IO pinova na ploči, ovaj samostalni uređaj postaje hakabilna platforma za razvoj sopstvenih rešenja svakog kreativnog mejkera. Između modela od 120 evra bez i onog od 160 evra sa zaštitnim staklom, mi se ovaj put opredeljujemo za ovaj 40 evra skuplji.
Više informacija: Soldered
- Faulhaber: Pogled iza korner zastavice - 13/12/2024
- Seeed Studio Grove Smart IR Gesture Sensor PAJ7660 recenzija - 12/12/2024
- ELECTRIX AI: Prvi ECAD softver sa veštačkom inteligencijom - 11/12/2024